B12 Vitaminin Faydaları Nelerdir?

B12 Vitaminin Faydaları Nelerdir? B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri, B12 vitamini eksikliği nedenleri ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler…

B12 Vitaminin Faydaları Nelerdir? B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

B12 Vitaminin Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: B12 Vitaminin Faydaları Nelerdir

B12 Vitamini vücut direnci için olmazsa olmaz vitaminler arasında yer almaktadır. Yorgunluğa ve bir çok rahatsızlığa da iyi gelen bu vitamin hakkında oldukça merak edilen bazı soruları yazımızın içeriğin de derledik. B12 vitamini bazı besinler aracılığı ile alınabilir, b12 vitamini eksikliği takviye olarak da alınabilir. Yazımızın içeriğin de b12 vitamini faydaları ve b12 vitamini eksiliği nedenlerini bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki B12 vitaminin faydaları nelerdir?

Vücutun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında yer alan B12 vitamini, vücut kendi üretemez. Günümüz de ise bu vitamin en çok şikayet edilen eksiklikler arasındadır. B12 vitamini en çokta ergenlik çağında olan çocukların ve hamile kadınların alması gereken ek vitaminlerdendir. B12 vitamini Sinir sistemi vede DNA yapısının oluşumu için vazgeçilmez vitamindir. Hayvansal besinlerde yer alan B12 vitamini tavuk vede et tüketmeyen kişilerde en çok yaşanan eksiklik olarak görülmektedir. B12 eksikliği, kansızlık, nörolojik vede ruhsal bozukluk gibi rahatsızlıklara zemin hazırlamaktadır. Zamanın da tedavi edilmediğin de ise ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bağırsaklar da yer alan bakteriler ile sentezlenip suda çözülebilen bu vitamin, vücutta kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına yardımcı olur. Diğer adı ile kobalamin olan bu vitamin suda çözülebilen metabolik vitamindir. O yüzden çeşitli metabolizma faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Araştırmalara göre B12 vitamin eksikliğine yol açan en büyük etken de bilinçsiz olarak yapılan diyetlerdir. B12 vitamini hayvansal gıdalar dışında, bitkisel gıdalarda da bulunmaktadır. Sizde B12 vitamini ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 Vitamini Faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.
Yaşlanma vede kırışıklığı önlemek için hızlı hücreleri yeniler.
Yumurtalık vede rahimi güçlendirerek, hamile kalma olasılığını yükseltir.
Vücuttaki sinir hücrelerini arttırarak, unutkanlığı vede yorgunluğu engeller.

B12 Vitamini Eksikliği
B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

Saç dökülmesi, tırnak kırılması vede cilt solgunluğu temel belirtiler arasında yer almaktadır. B12 vitamini sinir hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır, eksikliğin de ise hücrelerin zayıflamasına zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden eksikliğin de hızlı kırışıklık vede yaşlanmaya yol açmaktadır.

B12 vitamini bağışıklık sisteminin virüs vede bakterilere karşı direncini arttırmak için gereklidir. Bu vitaminin eksikliği sürekli üst solunum yolları hastalıklarına neden olmaktadır.

B12 vitamini vücudun enerjisi için de gereklidir, eksikliğin de kişi gün içinde hiçbir şey yapmazsa bile sürekli hasta vede yorgun hissetmektedir kendini.

B12 vitamini eksikliği konsantre eksikliği, unutkanlık, ellerde vede ayaklarda sürekli karıncalanma ve yanma hissinin artması gibi durumlara neden olmaktadır.

B12 vitamin eksikliği kimi insanlarda ateşlenmeye neden olmaktadır. Hızlı olarak çalışan ter bezleri özellikle gece terleme gibi hastalıklara yol açmaktadır.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini, vücudun nerede ise her yerini kaplayan sinir sistemindeki hücrelerin daha sağlıklı olarak iletişimi için gereklidir. Sinir hücreleri düzenli şekilde, iletişim kurduğunda kişinin motor vede beyinsel işlevlerinde aksaklıklar ortaya çıkar. Bu durum ise depresyon, yorgunluk vede stres gibi ruhsal bunalımların artmasına neden olmaktadır.

Bağırsakların daha iyi çalışması için flora sayısının dengeli olması lazım. Bu yüzden B12 vitaminine ihtiyaç vardır. B12 vitamin, gıdaların daha hızlı çözülmesine yardımcı olur. B12 eksikliği ishal, kabızlık veya bağırsak düğümlenmesi gibi hastalıkların yaşanmasına zemin hazırlamaktadır.

B12 Vitaminin Faydaları Nelerdir, B12 vitamini özellikle hayvansal gıdalar da bulunmaktadır. Deniz ürünleri, et, mantar vede süt ürünlerin de B12 vitamini bulunmaktadır. Vücut içinde B12 vitaminin fazlalığına gıdalar veya ek ilaçlar neden olmaz. Yalnız bazı karaciğer hastalıkları mesela, hepatit veya siroz kanda B12 vitamini fazlalığına yol açabilir. Özellikle de gebelik sürecince görülen B12 vitamini fazlalığı çocuklarda otizm yaşanmasına neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra gut, yüksek tansiyon vede damar daralması gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Eğer sizin de b12 vitaminin faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. B12 vitaminin faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da b12 vitaminin faydaları ve b12 vitamini eksikliğinin belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Rüyada Yılan Görmek Ne Anlama Gelir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed