Bağ Dokusu Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bağ Dokusu Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Bağ Dokusu Hastalığı Nedir?, Bağ dokusu hastalığı nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gereken bilgiler.

Bağ Dokusu Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Bağ Dokusu Hastalığı Nedir?

Bağ Dokusu Hastalığının Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Bağ Dokusu Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Bağ dokusu hastalığı ilk defa 1980’lerde, tanımlanmış bir bağ dokusu hastalığının erken evrelerinde olduğu kabul edilmektedir. Yalnız henüz standart kriterleri karşılamayan kişileri tanımlamak adına kullanılmıştır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz bağ dokusu hastalığı nasıl tedavi edilir? ve bağ dokusu hastalığı nedir? Sorularının cevapları ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Bağ dokusu hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastalığın ismi, konulamamış ya da belirlenememiş bir hastalığı çağrıştırsa da, aslında oldukça fazla rastlanan bir romatizmal hastalıktır. Hastalık, romatologlar tarafından görülen tüm otoimmün hastaların dörtte biri kadarını oluşturmaktadır. Hekiminizin durumunuza ne diyeceğini bilmediği anlamına gelmez, sadece tanımlanmış bağ dokusu hastalığında geleneksel olarak rastlanan otoimmün bağ dokusu hastalıkların klinik özelliklerinin bir kısmının olmadığı anlamına gelmektedir.

Bir çok romatizmal hastalık gibi, bu hastalığın da gerçek nedeni tam anlaşılmamıştır. Bazı insanların genetik bir yatkınlığa ya da bağ dokusu hastalığı geliştirme riskine sahip olanları ve sonra enfeksiyon, sigara kullanımı gibi çevresel bir tetikleyici ile hastalığın ortaya çıktığı görüşü yaygındır. Lupus ya da romatoid artrit gibi tanımlanmış bağ dokusu hastalıklarında rol oynayan aynı immünolojik mekanizmalar, bu hastalık için de geçerlidir. Hastalık kadınlarda, erkeklere oranla 3 ila 9 kat daha fazla görülmektedir. Yazımızın devamına giderek bağ dokusu hastalığının belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Bağ Dokusu Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bağ Dokusu Hastalığının Belirtileri

Ağız ülserleri ve ağız içinde yaralar,
Genellik ile yüzde güneşte kaldıktan sonra kötüleşebilen döküntüler,
Artrit, hasas, şiş ve sıcak eklemler,
Artralji eklem ağrıları,
Fotosenitivite güneşte kaldıktna sonra kızarıklık ya da diğer semptomların gelişmesi,
Raynaud fenomeni, soğuğa tepki olarak ellerde vede ayaklarda aşırı renk değişiklikleri,
Kserostomi tükürüğün azalması nedeni ile ağız kuruluğu,
Kseroftalmi azalmış gözyaşı nedeni ile kuru gözler,
Plörit ya da perikardit özellik ile derin nefes almayla göğüste ağrıya neden olabilen, akciğerleri ya da kalbi çevreleyen zarın iltihaplanması,

Bağ dokusu hastalıklarında kullanım için, özel olarak onaylanmış bir tedavi bulunmamaktadır. Hastalığın tedavisi öncelik ile hasta kişinin yaşadığı semptomlara dayanmaktadır. Belirli bir tedavinin hastalık alevlenme riskini ya da tanımlanmış bir bağ dokusu hastalığına dönüşme riskini azaltıp azaltmayacağı bilinmemektedir. Bazı veriler, hidroksiklorokin ile tedavinin, undiferansiye bağ dokusu hastalığının lupusa olası ilerleme riskini azaltabileceğini ya da geciktirebileceğini düşündürür. Bu ilaçlar ile gerilemeyen diğer yakınmalar adına, kortikosteroidler reçete edilebilmektedir. Çok nadir durumlarda, daha yüksek dozlarda kortikosteroidler ya da hastalığı modifiye eden diğer romatizma ilaçları kullanılabilmektedir.

Bağ Dokusu Hastalığı iyileşir Mi
Bağ Dokusu Hastalığı iyileşir Mi

Eklem ve kas ağrıları adına analjezikler ve ibuprofen gibi kortizon olayan antiinflamatuar ilaçlar. Döküntüler için topikal kortikosteroidler. Raynaud fenomi için, soğuktan korunma, beta bloker alıyor ise kesilmesi, sigaradan vede nikotinden uzak durmak. Nifedipin içeren kalsiyum kana blokerleri ve düşük doz aspirin. Bağışıklık sistemini düzenleyen vede eklem ağrısı, cilt döküntüsü, ağız ülseri ve diğer semptomlara yardımcı olabilen hidroksiklorokin tedavide kullanılan ilaçlardır.

Bağ Dokusu Hastalığının Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin de bağ dokusu hastalığının belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bağ dokusu hastalığının belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı bağ dokusu hastalığının belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Akuamarin Taşı Özellikleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed