Bağırsak Kurdu Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak Kurdu Belirtileri Nelerdir? Bağırsak Kurdu Neden Olur?, İle ilgili bilmeniz gereken, bazı bilgileri yazımızın içeriğinde ayrıntılı olarak derleidk.

Bağırsak Kurdu Belirtileri Nelerdir? Bağırsak Kurdu Neden Olur?

Bağırsak Kurdu Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Bağırsak Kurdu Belirtileri Nelerdir

İnsanlar arasında kıl kurdu olarakta bilinen vede enterobius vermicularis türü parazit olan bağırsak kurdu, hiçbir belirtiye neden olmadan yaşayabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için bağırsak kurdu nedenleri nelerdir? vede bağırsak kurdu nasıl tedavi edilir? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Bağırsak kurdu belirtileri nelerdir?

Bağırsak kurdu parazitleri, ince bağırsağa yerleşerek çeşitli semptomlara neden olabilmektedir. Bazı bireylerde bağırsak kurtları uzun yıllar, hiçbir belirtiye neden olmadan yaşabilmektedir. Bir kaç çeşit türü bulunan bağırsak kurtlarının bazıları; Askaris, kancalı kurtlar, tenyalar vede kıl kurdudur. Kıl kurdu, tüm dünyada en yaygın rastlanan bağırsak türüdür. Kıl kurdu özellik ile çocukları vede çocuklu aileleri etkilemektedir. Tenyalar, çiğ ya da yeteri kadar pişmemiş domuz eti vede sığır eti tüketen kişilerin bağırsaklarında yaşamaktadır. Kancalı kurtlar, insanlara enfekste topraktan deri yolu ile bulaşmaktadır. Bağırsaktan kan emerek yaşayan bu türler, genellik ile belirgin bir semptoma nedne olmazlar. Askarisler, yuvarlak kurt olarak da isimlendirilmektedir. Dünya çapında yaygın görülen bağırsak kurdu türlerinden biridir. Askarisler, belirgin bir semptoma nedne olmasa da, yetişkin insanlarda ortalama bir ayak boyu kadar büyüyebilmektedir. Bu parazit türleri, ülkere vede çevresel koşullara göre daha yaygın rastlanabilir. Parazitler bazı bireylerde ciddi sağlık problemlerine neden olabileceğinden, herhangi bir şüphe duyulması halinde vakit kaybetmeden sağlık uzmanına danışılmalıdır. Yazımızın devamına giderek bağırsak kurdu belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Bağırsak Kurdu Neden Olur?

Bağırsak Kurdu Belirtileri

Genel olarak iyi hissetmeme hali,
Anüs ya da vajinal bölgede kaşıntı,
Uyku sorunları,
Huzursuzluk,
Yüksek ateş,
İştahsızlık vede açıklanamayan kilo kaybı,
Gaz vede şişkinlik,
Mide bulantısı vede kusma,
Karın ağrısı vede mide ağrısı.

Bağırsak Kurdu Nedenleri

Genel hijyen kurallarına uymamak,
Enfekte olmuş kişi ile ortak alanlarda bulunup, ortak eşyaları kullanmak,
Kontamine gıdalardan vede içeceklerden yiyip içmek,
Hijyenik olmayan yerlerde tuvaleti kullanmak,
Kirli toprakla temas etmek ya da topraktan yemek,
Kirli su tüketmek.

Bağırsak kurdu bazı durumlarda dizanteride geliştirebilmektedir. Dizanteride kanlı, mukuslu dışkı ya da ishal rastlanabilmektedir. Bağırsak kurdu, genel olarak enfekste olmuş domuz, dana, inek gibi hayvan etlerini çiğ ya da az pişmiş tüketiminden sonra bulaşabilmektedir. Enfekte olmuş bireylerde, diğer bireylere doğrudan temas ya da eşyaların ortak kullanımı yolu ile bulaştırabilmektedir. Bağırsağa yerleşen bağırsak kurtları, daha sonra büyük çoğalarak çeşitli semptomlara yol açabilmektedir.

Bağırsak kurdu çoğunluk ile çocuklarda vede çocukların aile fertlerinde görülmektedir. Bunun nedeni çocukların bahçe, park gibi alanlarda kum vede toprak ile oynaması ya da okul gibi çocukların yoğun olduğu yerlerde bulunmasının olduğu düşünülmektedir. Bağırsak kurdu risk faktörlerden diğerleri arasında da, ileri yaşta olmak, HIV/AIDS gibi hastalıklara sahip olmak vede bağışıklık sisteminin zayıf olması vede sık sık ülke dışına çıkmak bulunmaktadır.

Bağırsak Kurdu Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak kurdu, sindirim sistemi hastalıkları ile, benzer semptomlar gösterdiği için bu durumun tedavi edilebilmesi vede ayrıcı tanı için öncelik olarak bir hekime başvurmak gerekir. Hekimler genel olarak parazitin türüne vede enfeksiyonun şiddetine uygun ilaç tedavisine başlayacaktır. İlaçlar 1 veya 3 gün süre ile alınır vede gerekli hallerde 2 hafta sonra aynı dozlarda tekrar edilmektedir. Bağırsak kurdu bulaşıcı bir durum olduğundan, ilaçların ailece kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bağırsak Kurdu Nasıl Gider
Bağırsak Kurdu Nasıl Gider

Semptomlar, ilaç kullanımından sonra, genellikle bir kaç hafta içinde azalır ya da tamamen bitebilmektedir. Tedavinin etkili olması için, ilaçların hekimin belirttiği dozda vede sürede alınması oldukça önemlidir. Tedavi tamamlandıktan sonra, parazitlerin kaybolup kaybolmadığını tespit etmek adına, yeni bir dışkı testi yapılabilmektedir.

Bağırsak Kurdu Belirtileri Nelerdir, bağırsak kurdu, kişiden kişiye değişik belirtlere neden olabilir ya da bazı bireylerde herhangi bir belirtiye neden olmayarak fark edilmeyebilmektedir. Enfeksiyonun geliştiği durumlarda da, yaygın olarak sindirim sistemini etkileyen sorunlar huzursuzluk, kilo kaybı, anüs bölgesinde kaşıntı vede beyazlık gibi semptomlar rastlanabilmektedir. Bazı durumlarda da, parazitler dışkıda görülebilmektedir. Eğer ki sizin bağırsak kurdu belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bağırsak kurdu belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da bağırsak kurdu belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Smear Testi Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed