Bası Yarası Sebepleri Nelerdir?

Bası Yarası Sebepleri Nelerdir? Bası Yarası Ne Zaman Oluşur?, Bası yaralarına ne iyi gelir? Hakkında merak ettiğiniz, soruların cevaplarını derledik.

Bası Yarası Sebepleri Nelerdir? Bası Yarası Ne Zaman Oluşur?

Bası Yarası Sebepleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Bası Yarası Sebepleri Nelerdir

Yatağa veya tekerlekli sandalyeye bağımlı bireylerde, vücut ağırlığının oluşturduğu basınç nedeni ile yumuşak dokulara baskı olmaktadır. Kemik çıkıntısıyla, yatak arasında sıkışan bu dokuların dolaşımı bozulur vede nihayetinde dokularda hasar oluşmaktadır. Bu hasar belli bir seviyeye geldiğinde bası yarası ya da tıptaki adı ile dekübitüs ya da dekübit ülseri meydana gelmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için bazı yaralarına ne iyi gelir? ve bası yarası ne zaman oluşur? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Bası yarası sebepleri nelerdir?

Bası yaralarının meydana gelmesinde ileri yaş, yetersiz beslenme, yetersiz sıvı alımı, obezite, yüksek tansiyon, diyabetik duyu kaybı, idrar tutamama risk faktörleri arasında yer almaktadır. Sürtünmenin fazla olup, cildin gergin kalması, vücut sıcaklığının yüksek olması vede cildin ıslak bırakılması yaraların oluşumunu daha kolaylaştırmaktadır. Bası yarasının oluşumu şu hallerde meydana gelir; Otururken, sırt üstü yatarken, omuz üzerinde yatarken vede yüz üstü yatarken gibi. Bası yarası bakımı vede tedavisinde dünyada kabul görmüş ölçeklerle tespit vede tedavi imkanları kullanılmaktadır. Tedavi sürecinde bu ölçeklere göre oluşan değişikler vede görsel kanıtlar sistematik olarak raporlanarak, tedavi gören hasta vede ailesini sürece dahil edilmektedir. Günümüzde çok çeşitli pansuman malzemesi vede yara örtüsü vardır. Hekimler tarafından bakım vede tedavi için en ideal ürün tercihi yapılmaktadır. Mevcut ürün yelpazesinden aynı zamanda ekonomik olan çözümleri tercih ederler. Yazımızın devamına giderek bası yarası sebepleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Bası Yaralarına Ne İyi Gelir?

Bası Yaraları Nasıl Önlenir?

Hareket azlığı vede hareketsizlik, yetersiz vede dengesiz beslenme, idrar ya da dışkı tutamama vede yetersiz sıvı alımı gibi hastaya bağlı faktörler hekim gözetiminde kontrol altına alınmalıdır. Oturma ya da yatma durumundan dolayı, derinin marız kaldığı basıncın kontrolü, oda vede vücut ısısının yönetilmesi, cildin nemli kalmaması vede yatma ve oturma pozisyonunun doğru olması gibi hastanın bakımını ilgilendiren konulara dikkat edilmelidir. Daha ciddi komplikasyonlar oluşmadan uzman hekimden destek alınmalıdır.

Bası Yaraları Kimlerde Görülür
Bası Yaraları Kimlerde Görülür

Bası yatak yarasının tedavi sürecinde özellik ile demir, çinko, bakır barındıran besinlerin tüketilmesi lazım. Bunun yanı sıra yatak alışkanlıklarının değiştirilmesi vede uygun pozisyonlarda yatılması lazım. Özellikle aşırı kilo sorunu olan bireyler, uygun bir diyetle kilo vermesi sağlanmalıdır.

Bası Yarası Sebepleri

Yaşlanma,
İlaçlar,
İnkontinans,
Sigara kullanımı,
Hijyen eksikliği,
Olası zararlar hakkında bilgi eksikliği,
Nörolojik hastalıklar,
Beslenme ile ilgili anomalliler. Yani aşırı kilolu ve zayıf olmak,
İmmünolojik anomalliler,
Altta yatan bir hastalığa bağlı meydana gelen doku hipoksisi,
Ağrı, yorgunluk ya da strese bağlı hareket eksikliği.

Bası Yarası Sebepleri Nelerdir, bası yaraları genellik ile yatalak hastalarda görülmektedir. Meydana gelen yaraların %72’si 70 yaş üzeri insanlarda görülmekte vede bu yaraların %96’si göbek altı bölgede meydana gelmektedir. Eğer ki sizin de bası yarası sebepleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bası yarası sebepleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da bası yarası sebepleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Diyabetik Ayak Yarası Nasıl İyileşir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed