Behçet Hastalığı Neden Olur?

Behçet Hastalığı Neden Olur? Behçet Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Behçet hastalığı nasıl geçer? Hakkında merak ettiklerinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Behçet Hastalığı Neden Olur? Behçet Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Behçet Hastalığı Neden Olur
Sayfa İçeriği: Behçet Hastalığı Neden Olur

Behçet hastalığının genetik yatkınlığı bulunmakta ve bulaşıcı bir hastalık değildir. Genellikle 20 ila 40 yaş arasında görülmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için behçet hastalığı nedir? ve behçet hastalığı belirtileri ile ilgili bilgileri ayrıntılı olarak hazırladık. Siz de yazımızın devamına giderek behçet hastalığı nasıl geçer? Öğrenebilirsiniz. Peki behçet hastalığı neden olur?

Behçet hastalığı insan vücudunda damar iltihabına neden olmaktadır. Kompleks vede birden fazla organı da olumsuz etkilemektedir. Bu rahatsızlık kronik hastalıktır. Behçet hastalığının nedeni tam olarak henüz bilinmemektedir. Bir çok belirtiye neden olabilmektedir. Tekrarlayan ağız yaraları, göz enfeksiyonu, genital yaralar, deri döküntüleri gibi belirtileri bulunmaktadır. Bu hastalığın ilerlemesi durumunda sindirim sistemi, kalp vede damarlar, eklemler, akciğer, böbrek vede sinir sisteminde de belirtiler ile kendini göstermektedir. Hastalığın henüz kesin nedeni bilinmemekte, genetik faktörler, çevresel faktörler vede virüsler neden olabildiği belirtilmektedir. Behçet hastalığının belirtileri hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Belirtiler zaman zaman azalabilir, bazen ise şiddetlene bilmektedir. Yazımızın devamına giderek behçet hastalığı belirtilerine ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Behçet Hastalığı Nasıl Geçer?

Behçet Hastalığı Belirtileri

Gözde iltihaplanma.
Ağızda yaralar.
Genital yaralar.
Eklemlerde ve damarlarda iltihaplanma.
Sindirim sistemi.
Beyin iltihaplanması.
Akne.
Böbrek rahatsızlığı.

Behçet hastalığı için henüz bir tes bulunmamaktadır. Hastalık ise hastanın şikayetleri üzerine vede klinik bulgulara göre tanı konulmaktadır. Tanı konulmasın da ise paterji yardımcı olabilmektedir. Behçet hastalığını tedavisi için özel bir tedavi bulunmamaktadır. Hastalık uzun süreli bir takip istemektedir. Kompleks bir hastalık olduğundan, bir çok organı da etkilemektedir. Bu nedenle hastalıkta farklı uzman doktorlar birlikte tedavi uygulayabilirler. Hasta olan insanın tedavisin de göz hastalıkları, romatoloji, deri vede zührevi hastalıklar başta olmak üzere bir kaç uzman hekim uyum içinde çalışması lazım. Bu hastalığın henüz kesin bir tedavisi bulunmamakta. Yalnız şikayetleri azaltacak, etkilenen bölgeyi rahatlatacak ilaçlar uygulanabilir. Ağız yaraları için antiseptik gargaralar ve kortizonlu kremler uygulanabilir.

Behçet Hastalığı Nedir
Behçet Hastalığı Nedir

Göz, sindirim sistemi, sinir sistemi şikayetleri için de kortizonlu ilaçlar kullanılır. Bazen de kanser ilaçları, behçet hastalığı tedavisin de kullanılabilir. Bu hastalıkta tamamen tedavi olan kişiler olduğu gibi, hastalığı kronik hale gelen vakalar da yer almaktadır. Hastalık yatışma vede şiddetlenme dönemleri geçirmektedir. Tedavi süresi şikayetlerin yatışmasına bağlı olmaktadır. Genellikle 2 yıl süren tedavi sonucu şikayetler azalmış ise hastalık takibe alınmakta ve tedavi sonlandırılır ya da ara verilmektedir. Eğer bu hastalık gözler de sorun oluşturmuş ise tedavi daha uzun süreli olabilmektedir. Behçet hastalığı belirtilerini sizler de yaşıyorsanız en kısa zaman da dermatoloji hekimine başvurabilirsiniz. Bu hastalık bulaşıcı bir hastalık değildir.

Behçet Hastalığında Nelere Dikkat Edilmeli?

Behçet hastalığı eğer ki, ileri göz problemi yaratmıyor ise okula vede işe gitmeye engel değildir. Eklemler de şikayet yok ise spor yapılmaya engel yoktur. Dengeli vede sağlıklı beslenilmeli, mevsimin de meyve sebze tüketilmelidir. Genital bölgede çıkan yaralar, cinsel beraberliğe engeldir. Bu hastalık doğum için sakıncalı değildir. Behçet hastalığın da mutlaka sigara vede alkolden uzak durulmalıdır. Stresli ortamlarda bulunmamalı ve düzenli olarak doktor kontrollerine gitmeli, doktorun vermiş olduğu ilaçları eksiksiz dozunda kullanmalı.

Behçet Hastalığı Neden Olur, behçet hastalığı sonucu gözlerde iltihaplanma oluşabilir. Her iki gözde de kızarıklık, bulanık görme vede ağrıya neden olabilmektedir. Hastalıkta göz sorunu kadınlara oranla, erkeklerde daha sık görülmektedir. Göz sorunu yaşayan kişilerin mutlaka doktora başvurmalıdır. Eğer ki sizin de behçet hastalığı neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Behçet hastalığı neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla da paylaşarak, arkadaşlarınızı da behçet hastalığı belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kronik Alt Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed