Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir? Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir? Bel soğukluğu nedenleri hakkında merak ettiklerinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir? Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir

Bel soğukluğu, diğer ismi ile gonore, neisserria gonorrhoeae adlı bakterinin neden olduğu, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon türüdür. Cinsel ilişki sırasın da vajinal vede semen sıvılar yolu ile bulaşmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için bel soğukluğu nasıl tedavi edilir? ve bel soğukluğu nedenleri ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

Bel soğukluğu enfeksiyonu tüm dünya da önemli sağlık sorunudur. Hem erkek, hemde kadınlar da görülmekle birlikte, erkekler de görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle de 15 ile 24 yaş arası gençler de daha çok rastlanılır. Bel soğukluğu en sık cinsel organlar, idrar yolu, rektum ya da boğazı etkilemektedir. Kadınlar da rahim ağzına da bulaşabilmektedir. Anneleri enfekte olur ise, bebekler doğum sırasın da enfekte olabilmektedir. Bebekler de gonore enfeksiyonu en çok gözü etkilemektedir. Bel soğukluğu rahatsızlığından korunmanın en etkili yolu korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmaktır. Yazımızın devamına giderek bel soğukluğu belirtileri ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bel Soğukluğu Nedenleri Nelerdir?

Bel Soğukluğu Belirtileri

Etken vücuda alındıktan sonra 4 ila 6 gün arasında belirtiler meydana gelir. Yalnız bel soğukluğu kimi zaman belirti vermez. Belirti verdiğinde de, çoğunluk ile cinsel organlar da gözle görülen bulgular bulunmaktadır. Erkeklerin %10’un da hiç bir belirti görünmemektedir. Kadınların ise çoğun da herhangi belirti görünmez veya belirtiler vajina ya da idrar yollar enfeksiyonlar ile karıştırılabilmektedir. Belirtiler görünmese de, enfeksiyonun ciddi sağlık problemlerine yol açma riski bulunmaktadır.

Erkekler de idrar yapar iken ağrı vede yanma,
Erkekler de penis ucunda kızarıklık,
Erkekler de penisten beyaz, sarı veya yeşil renkte akıntı,
Erkekler de testisler de ağrı veya şişlik,
Kadınlar da, idrar yapar iken ağrı vede yanma hissi,
Kadınlar da, vajinal akıntı,
Kadınlar da, adet dönemi dışında vajinal kanama, özellikle cinsel ilişki sonrasında kanama,
Kadınlar da, dış genital bölgede kaşıntı,
Kadınlar da, alt karın veya pelvik bölgede ağrı,
Kadınlar da cinsel ilişki sırasın da acı hissetme.

Vücudun diğer kısımların da, bu enfeksiyonun yol açabileceği belirtiler vardır. Bunlar; Boğaz, rektum, gözler, eklemler gibi. Bel soğukluğu bakterileri en sık anal, oral ya da vajinal ilişki dahil olmak üzere, cinsel temas sırasın da bir kişiden diğerine geçmektedir. Gonore enfeksiyonu ile enfekte hamile kadın doğum sırasında bebeğe hastalığı geçirebilir.

Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Yetişkinler de bel soğukluğu tedavisi; Bakteriler yolu ile oluştuğundan, antibiyotikler ile tedavi edilmektedir. Antibiyotik iğne veya hap şeklinde alınabilmektedir. Bu antibiyotikler mutlaka doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Yalnız hastalık idrar yolları vede başka organlar da kalıcı hasara neden olmuş ise, bu hasarların tedavi başka yollar ile yapılmaktadır. Eğer eşlere bel soğukluğu teşhisi konuldu ise, kişinin partnerinin de, belirtilere sahip olmasa bile test olması lazım. Eğer sonuç pozitif ise partnerin de tedavi olması lazım. Olmadığı takdir de, tekrar bulaşma riski bulunmaktadır. Bebekler de, bu enfeksiyon gözlemlendiğinde, önlemek için ilaç tedavisi yapılır. Eğer enfeksiyon ilerler ise antibiyotik aşamasına geçilebilir.

Bel Soğukluğundan Korunma Yolları Nelerdir?

Partnerinize cinsel yol ile buluşan, enfeksiyonlar hakkında konuşun,
Cinsel ilişkiye girilecek ise, korunma yöntemlerini mutlaka tercih etmek lazım,
Karşılıklı tek eşlilik, riski azaltmaktadır,
Her çeşit cinsel ilişkiden, önce kondom tercih edilmelidir. Kondumun yırtılmamasına vede doğru şekilde kullanılmasına özen gösterilmelidir,
Partneriniz cinsel yollar ile bulaşan enfeksiyon belirtilerine sahip ise, tedavi edilene kadar cinsel ilişkiden kaçının.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir, bel soğukluğu belirtileri zamanla kendi kendine geçse de, gonore kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. Tedavi edilmediğin de, bir çok farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunların başında ise, bel soğukluğuna bağlı olarak gelişen kısırlık gelmektedir. Eğer ki sizin de bel soğukluğu belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bel soğukluğu belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onları da bel soğukluğu belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Soğuk Süt Ne İşe Yarar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed