Beyin Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Beyin Kanseri Belirtileri Nelerdir? Beyin Kanseri Nedenleri Nelerdir?, Beyin kanseri nasıl tedavi edilir? Hakkında merak edilen, bazı bilgileri derledik.

Beyin Kanseri Belirtileri Nelerdir? Beyin Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Beyin Kanseri Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Beyin Kanseri Belirtileri Nelerdir

Beyinde oluşan tümörler, anormal çoğalan hücre yığınıdır. Beyin işlevlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Yumru şeklindeki tümörler, iyi veya kötü huylu olabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için beyin kanseri nasıl tedavi edilir? ve beyin kanseri nedenleri nelerdir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Beyin kanseri belirtileri nelerdir?

Vücudun diğer bölgelerine yayılmayan vede yavaş büyüyen tümörler, iyi huyludur ve iyi huylu tümörler kanserli değildir. Kötü huylu tümörler ise kanserli hücrelerdir ve hızlı çoğalırlar. Kötü huylu tümörler acil tedavi gerektirmektedir. Bunlar, beyin vede vücudun diğer bölgelerine yayılma eğilimi göstermektedir. Beyin kanserleri, yaygın görülen durum değildir. Özellik ile direkt beyinde meydana gelen vede vücuda dağılmayan beyin kanserleri nadir görülmektedir. Yaygın görülen beyin kanserleri, vücudun farklı bölgesinde meydana gelen ve yayılarak beyne ulaşan kanserler nedeni ile oluşmaktadır. Kanserlerin metastaz yolu ile yayılım göstermesi sık görülür ve bunlar ikincil tümörlere neden olmaktadır.

Beyin kanserleri dahil, kanserler için farklı ve çeşitli risk faktörleri tanımlanmıştır. Genetik vede çevresel koşullar sıklık ile kanser gelişimini tetiklese de, beyin kanseri için bu faktörlerin etkisi diğer kanserlere göre daha az netlik kazanmıştır. Beyin kanseri riskini artıran bazı faktörler; Önceden alınan radyasyon tedavisi, kimyasal maruziyet, genetik bağlantılar ve aile geçmişi, yaşın ilerlemesi ve cinsiyettir. Beyin kanseri belirtisi, tümörün konumuna vede büyükliğine bağlıdır. Belirtiler, aynı zamanda tümörün ne kadar hızlı büyüdüğünü gösteren derecelere de bağlı olmaktadır. Kanser oluşturmayan iyi huylu beyin tümörleri, daha yavaş gelişen belirtiler vermektedir. Bu belirtiler ilk başta fark edilmeyecek kadar önemsiz ya da küçük olabilmektedir. Bunun yanı sıra belirtiler, aylar veya yıllar içinde kötüleşebilmektedir. Kansere neden olan beyin tümörleri, kötü huylu tümörlerdir. Bunlar hızla kötüleşen semptomlara neden olabilmektedir. Bu semptomlar, sıklık ile aniden meydana gelir ve günler ya da haftalar içinde kötüleşmektedir. Yazımızın devamına giderek beyin kanseri belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Beyin Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Beyin Kanseri Belirtileri

Nöbetler,
Kişilik ve davranış değişikliği,
Basit komutları takip etmede sorunlar,
Sinirlilik, uyuşukluk ve yorgunluk,
Vücudun bir bölümünde zayıflık ya da hareket kaybı,
Hafıza problemleri,
Görme, işitme, koku ya da tat almada bozulma,
Baş dönmesi ve denge sorunu,
Mide bulantısı vede kusma,
Kafada basınç hissi,
Sık ve şiddetli baş ağrıları.

Beyin tümörü tedavisi, beyin tümörünün türüne, konumuna vede büyüklüğüne bağlı olarak belirlenmektedir. Yaygın olarak beyin kanseri tedavisi, cerrahi vede ışın tedavisini barındırmaktadır. Kanserin derecesi, hasta kişinin genel sağlık durumu ve yaş faktörleri tedaviyi etkileyen etmenler arasında yer almaktadır. Hasta kişinin nörolojik işlevleri için önemli olan beyin dokusuna zarar vermeden tümörü çıkarmayı amaçlamak için ameliyat tedavisi. Tüm kanserli dokunun çıkarılması bu sayede mümkündür. Münkün olmayan durumlar da, semptomlar hafifletilir ve ameliyat boyutu azaltılabilmektedir.

Beyin Kanseri Nasıl Anlaşılır
Beyin Kanseri Nasıl Anlaşılır

Radyasyon tedavisi ise, kanser hücrelerini öldürmek vede tümörleri küçültmek amacı ile yüksek enerjili x-ışınlarının kullanıldığı tedavi yöntemidir. Yapılan ameliyatlardan sonra, bölgede tümör hücreleri kalmış ise, radyoterapi uygulanarak kalan tümör hücrelerinin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Ameliyat seçenek olmadığında sadece radyasyon tedavisi uygulanabilmektedir. Kematerapi ise, kanserli hücrelerin çekirdeğindeki genlerine zarar vererek, bu hücreleri öldürmeyi hedeflemektedir. Tedavide birden fazla kemoterapi ilacının kombine edilmesi, daha fazla kanser hücresi öldürme şansı olduğu anlamına gelmektedir. Bazı kemoterapi ilaçları, tümör hücrelerini öldürmek yerine büyümesini engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Sıklık ile ağız ve damar yoluyla uygulanmaktadır. Kemoterapiye direnç tümörün ilaca yanıt vermemesi ya da ilacın kan dolaşımından beyne geçememesi anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda hastalarda kemoterapiye direnç görülebilmektedir.

Beyin Kanseri Tedavi Edilir Mi?

Lazer interstisyel termal terapi tedavisi ise, ulaşılmayan daha zor alanlarda, daha küçük tümörleri tedavi etmek adına kullanılan yeni tekniktir. İçine kateter yerleştirilen lezyonun termal olarak kesilmesi adına lazerin kullanıldığı yöntemdir. Beyin tümörü tedavilerinde yakın zamanda kullanılmaya başlandığından uzun vadeli etkileri kanıtlanmıştır. Kombine tedavisi ise, tümörün durumuna göre hekiminiz, kombine tedaviler de tavsiye edebilmektedir. Beyin kanseri ile ilgili şüpheniz varsa ya da kanser tanısı aldı iseniz mutlaka vakit kaybetmeden uzman doktora danışmalı, tedavi planınızı erken almalısınız. Kanserde erken tanı, arka palana atılamayacak kadar oldukça önemlidir.

Beyin Kanseri Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin beyin kanseri belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Beyin kanseri belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da beyin kanseri belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed