Bilirubin Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Bilirubin Yüksekliği Belirtileri Nelerdir? Bilirubin Nedir? Bilirubin seviyesi kaç olmalı? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Bilirubin Yüksekliği Belirtileri Nelerdir? Bilirubin Nedir?

Bilirubin Yüksekliği Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Bilirubin Yüksekliği Belirtileri Nelerdir, Bilirubin Nedir, Bilirubin Yükseliği Neden Olur, Bilirubin Seviyesi Kaç Olmalı, Bilirubin Yüksekliği Kimlerde Görülür, Bilirubin Düşüklüğü, Bilirubin Yüksekliği Hangi Hastalıklara Yol Açar

Bilirubin yüksekliği belirtileri nelerdir ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da ayrıntılı olarak derledik. Bilirubin nedir? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek öğrenebilirsiniz. Bilirubin seviyesi kaç olmalı? ve Bilirubin düşüklüğü ile ilgili soruların cevaplarına sayfamızdan yardım alarak ulaşabilirsiniz. Peki bilirubin yüksekliği belirtileri nelerdir? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İnsan vücudunun bazı yaşamsal faaliyetini sürdürebilmesi için bazı maddelere, vitaminlere vede minerallere ihtiyaç duymaktadır. Bu maddelerden biri de bilirubindir. Bu madde karaciğerde bulunmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olmaktadır. Bilirubin maddesi sarı renkte, işlemi bittikten sonra sindirim yolu ile vücuttan atılmaktadır. Bilirubin maddesi, safra kesesinde depolanmakta ve dışkıya renk vermektedir. Bilirubin maddesi seviyesi idrar yolu testi ile ortaya çıkmaktadır. Bilirubin maddesinin düşüklüğü de, yüksekliği de bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Sonuçlarına göre, karaciğer, safra, kansızlık vede yenidoğan hastalıkları tespit edilmektedir. Safra kesesi vede karaciğerde yaşanan olumsuz bir komplikasyon bilirubin seviyesini etkilemektedir. Safra kesesi vede karaciğer genellikle yanlış beslenmeden kaynaklı hasar almaktadır. Kanda bilirubin seviyesi yükseldikçe sarılık hastalığına yol açmaktadır. Karaciğerdeki indirekt bilirubin hücrelerin işleyişi farklı maddelere dönüştürülmektedir. İndirekt bilirubin kanda erimez daha katı bulunmaktadır. Yalnız direkt bilirubin suda parçalanmaktadır. İndirekt bilirubin safrada biriktiğin de, karın ağrılarına vede kabızlığa neden olmaktadır. Bu nedenle uzmanlar bol bol su tüketilmesini önermektedir. Özellikle de karaciğer vede safra kesesi hasarlı olan hastaların günlük 3 lt su tüketmelerinde fayda bulunmaktadır. Sizde bilirubin ile ilgili daha fazla bilgilere yazımızın devamına giderek öğrenebilirsiniz.

BİLİRUBİN YÜKSEKLİĞİ NEDEN OLUR?

BİLİRUBİN SEVİYESİ KAÇ OLMALI?

Cinsiyet vede yaşa bağlı olarak bu madde değişiklik gösterebilir. Özellikle de kadınlarda bu seviye genellikle yüksek olmaktadır. Nedeni de kadınlarda kan hastalıklarının görülme olasılığı oldukça yüksektir. İdrar testinde konjuge yani direk bilirubin maddesi seviyesi 0.3 mg/dL arasında olmalı. Yalnız kan ile birlikte parçalanan total bilirubin seviyesi 1.9 ml/dL miktarına kadar çıkabilmektedir.

BİLİRUBİN YÜKSEKLİĞİ VE DÜŞÜKLÜĞÜ

Kanda bulunan bilirubin seviyesindeki yükseklik cilt sorunlarına neden olmaktadır. Göz çevresinin sararmasına da yol açmaktadır. Bilirubin seviyesi yükseliği alyuvarların seviyesinin yüksek olduğunu da göstermektedir. Bu durum dalak büyümesine, safra kesesinde mutasyonlu hücre sayısının artmasına vede iltihaplı hastalıklara yol açmaktadır. Kadınlar da genellikle idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bu maddenin yüksekliği kişide kusma, iştahsızlık, vücut ısısında değişim vede karın ağrısı gibi belirtiler ile kendine belli eder. İdrar yüksek seviye de genellikle baya koyudur. Dışkılama sırasında ise aşırı derece koku olmaktadır.

Bilirubin maddesi seviyesindeki düşüklük yüksekliğindeki gibi ciddi problemlere neden olmaz. Yalnız karaciğerin işleyişinde bir durum olabilmektedir. Bazı uzman hekimler kan seviyesini etkilediği için bilirubin düşüklüğünün kalp hastalıklarına zemin hazırladığını belirtmektedir. Aşırı nikotin tüketimi bilirubin seviyesini düşürmektedir. C vitamini bilirubin seviyesi düşük iken yeteri miktarda parçalanamaz. Bu gibi durumlarda doktora danışmakta fayda vardır.

Bilirubin Yüksekliği Belirtileri Nelerdir, yazımız da hazırladığımız bilirubin yüksekliği ile bilirubin düşüklüğü ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizin de eğer ki bilirubin yüksekliği belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bilirubin yüksekliği belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da bilirubin yüksekliği ve bilirubin düşüklüğü yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed