BPPV Kaç Günde Geçer?

BPPV Kaç Günde Geçer? BPPV Kendiliğinden Geçer Mi?, Psikolojik vertigo nasıl geçer? Hakkında merak edilen, bazı bilgileri yazımızda derledik.

BPPV Kaç Günde Geçer? BPPV Kendiliğinden Geçer Mi?

BPPV Kaç Günde Geçer
Sayfa İçeriği: BPPV Kaç Günde Geçer

Yaşam kalitesini olumlu derecede etkileyen sağlık sorunu olan baş dönmesi, günümüzde nerede ise tüm insanlarda rastlanabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için psikolojik vertigo nasıl geçer? ve Bppv kendiliğinden geçer mi? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Bppv kaç günde geçer?

Gece yattığınızda, başınızı yastığa koydunuzda veya sırt üstü uzanmak istediğiniz ani bir biçimde gelen baş dönmelerinizin nedeni BPPV yani benign parokjsismal pozisyonel vertigo olabilmektedir. Doktora gidip teşhis edilmesi gereken bu rahatsız, çeşitli baş dönmesi hastalığıdır. Bu hastalık iyi huylu pozisyonel bir baş dönmesi olarak isimlendirilmektedir. Bu hastalık baş dönmesi vede gözlerde yaşanan istemsiz hareketler ile meydana gelebilmektedir. Bu baş dönmesi zaman ile hafiflemekte vede çoğu zaman kendiliğinden geçer.

Bppv hastalığının nedeni de, iç kulakta yaşanan bir sorundur. İç kulakta yer alan küçük kalsiyum kristallerinin yapışık olduğu yerden çıkarak küçük parçalar halinde denge kanallarının içine doğru gitmesi sonucunda BPPV hastalığı oluşmaktadır. Yaşanan baş dönmesi de, bu hastalığın etkisi olmaktadır. Yazımızın devamına giderek BPPV nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Psikolojik Vertigo Nasıl Geçer?

BPPV Neden Olan Durumlar

Uzun süre hareketsiz kalmak,
Dolaşım bozuklukları,
İleri yaşta olanlarda, yaşa bağlı olarak oluşan hastalıklar,
Kulak hastalıkları,
Kafada yaşanan sarsıntılar,
Kafa travması.

BPPV hastalığı tedavisi, bu yanlış yerleştirilmiş kayaları ya da kristalleri iç kulağın aktif kısmından, baş dönmesine neden olmayacakları iç kulağın inaktif kısmına taşımayı barındırmaktadır. Bu tedaviler, kanalit yeniden konumlandırma prosedüfleri ya da CRP ismi verilen ofis prosedürleridir. Epley ya da semont manevraları olarak da isimlendirilmektedir. Bunlar hekiminizin ofisinde veya fizyoterapist tarafından uygulanır ve sizi baş dönmesine neden olan bir pozisyona getirmeyi, geçmesine izin vermeyi ve ardından iç kulağınızdaki bu küçük kristalleri kafanızın bir kısmına hareket ettirmek için, başınıza dikkatlice çevirmeyi barındırmaktadır. İç kulağa zarar vermeyecekleri bir yerdir. Sadece bir kaç dakika süren, bu ofis tedavilerinin başarı oranları çok yüksek olmaktadır. Çoğu kişi 1 ya da 2 tedaviden sonra iyileşir. Yalnız bazılarının ek yeniden konumlandırma tedavilerine ihtiyacı olabilmektedir. Nadiren, insanların arka kanalı kapatmak adına ameliyata ihtiyacı bulunmaktadır. Çünkü CRP tedavileri işe yaramayacak kadar çok sayıda kaya ya da çok fazla çamur bulunmaktadır. Ameliyat minimum risk ile çok etkili olmaktadır.

BPPV için Hanigi Doktora Gidilir
BPPV için Hanigi Doktora Gidilir

BPPV, iyi huylu pozisyonel baş dönmesi, belli baş pozisyonlarıyla ortaya çıkan baş dönmesi ve gözlerde istemsiz hareketler ile karakterize, zaman içinde genellik ile kendiliğinden düzelme gösterebilen hastalıktır. BPPV hastalık, bir kaç hafta ya da ay kendiliğinden sonlanmaktadır. Bu durumdaki hastaya doktorlar bazı pozisyonel manevralar yapabilirler. Psikolojik vertigo tedavi edilebilir. Terapi ve ilaçlar kullanılarak söz konusu, rahatsızlık tedavi edilebilmektedir. Terapi, bireyin kaygı ve stres düzeyini azaltmaya ve algısal bozukluklarını yönetmeye yardımcı olmaktadır. İlaçlar da semptomların şiddetini azaltabilmektedir.

BPPV Kaç Günde Geçer, eğer ki sizin BPPV kaç günde geçer, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. BPPV kaç günde geçer, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da BPPV kaç günde geçer, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Misol Tablet Ne Amaçla Kullanılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed