Brokoli Neye İyi Gelir?

Brokoli Neye iyi Gelir? Brokolinin Faydaları Nelerdir? Brokolinin besin değeri nelerdir? Hakkında bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımız da hazırladık.

Brokoli Neye İyi Gelir? Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli Neye iyi Gelir
Sayfa İçeriği: Brokoli Neye iyi Gelir

Brokoli, kış aylarının sevilen bitkilerinden biridir. Sindirim sisteminin ihtiyacı olan lifi sağlayarak bağırsak vede mide tembelliğini engellemektedir. C vede A vitaminleri bakımından da oldukça zengin olan brokoli ile ilgili faydalarını yazımızda siz değerli dostlarımız için mercek altına aldık. Sizde yazımızın devamına giderek brokoli nasıl tüketilir? ve Brokolinin besin değeri nelerdir? Sorularının cevaplarına ulaşabilirsiniz. Peki brokoli neye iyi gelir?

Salata, ana yemek vede çorba olarak yapılan brokoli, insan sağlığına inanılmaz faydaları bulunmaktadır. Lahanagiller ailesinden olan brokoli, yaprakları dışında her yeri tüketilebilir. Toprağın tüm mineral vede vitaminlerini bulunduran bitki oldukça güçlü besin kaynağıdır. C ve A vitaminlerinin yanı sıra lif, kalsiyum, folik asit, sülfür vede antioksidan bakımından da oldukça zengindir. Sizde yazımızın devamına giderek brokolinin faydalarına vede besin değerini bulabilirsiniz.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Besin Değeri

Brokolinin besin değeri; toplam yağ, 0,4 gr, kalori 33 g, sodyum 33 mg, potasyum 316 mg, karbonhidrat 7g, B6 vitamini 0,2 mg, kalsiyum 47 mg, c vitamini 90 mg, demir 0,7 mg, protein 3g, magnezyum 20mg, diyet lifi 2,6 g, a vitamini 623 U, d vitamini 0 IU

Brokolinin Faydaları

Brokoli yüksek lif vede düşük kaloriye sahiptir. Bu yüzden diyet listelerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Aynı zaman da kalsiyum bakımından zengin olduğu için kemik gelişimini de güçlendirmektedir.

A vitamini gözün ihtiyacı olan görme oranını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra gözün düşük ışıkta bile daha net görmesini sağlamaktadır.

B vede K vitamini barındıran brokoli cildi her türlü zararlı hücrelere karşı korumaktadır. Elastik yapısını kuvvetlendirerek yaşlanmayı vede kırışıklıkları da önlemektedir.

Brokoli K vitamini kaynağıdır. Bu yüzden beyin sağlığına yardımcı olur. K vitamini beynin kabiliyet vede kavrama bölümünü kuvvetlendirerek unutkanlığı vede stres ile depresyon oranını da azaltmaktadır. Uzman hekimler düzenli tüketilen brokolinin ileri yaşlarda görülen hafıza kaybını da %80 azalttığını belirtmiştir.

Vücuda yerleşen kalıntı vede atıklar ile meydana gelen toksinler enerji oranını düşürmektedir. Antioksidan bakımından da güçlü olan brokoli bitkisi vücudun kusa zaman da toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. Bu sayede de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.

Brokoli Faydaları
Brokoli Faydaları

B6 vitamini nadiren bulunan vitaminler arasındadır ve brokoli bitkisi de bu vitamin bakımından oldukça zengindir. Bu da kök hücreleri yenilemektedir. Özellikle deri altındaki hücreleri yenileyen B6 vitamini deri vede saç dökülmelerini önler. Hafta da 4 kez bir kase çiğ brokoli tüketerek sebum maddesinin salgılanmasını arttırır. Sebum pürüzsüz vede parlak cilt vede saça sahip olmanızı sağlamaktadır.

Brokoli Nasıl Tüketilir?

Sülfür maddesi iltihap oluşumunu engelleyerek, damar duvarlarını genişletir. Bu da tıkanma gibi sağlık problemlerini önler. Kan akışı bu sayede normale döndüğünden kalp hastalıklarına yakalanma oranı da azalmaktadır.

Araştırmalara göre brokoli kanserli hücrelerin büyüme oranını %70 azalttığı ve oluşan hücrelerin de sayısını küçülterek oluşumlarını tamamen önlediği tespit edilmiştir. Uzman hekimler bu yüzden haftada bir iki kez de olsa brokoli tüketilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Brokoli Neye İyi Gelir, bir çok hastalığa faydası bulunan brokoli bitkisinin bilinmeyen faydalarını da yazımızın içeriğinden öğrenebilirsiniz. Brokoli bitkisi yüksek oranda tüketilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle de mide rahatsızlığı yaşayanların doktor kontrolünde tüketmesi lazım. Çünkü brokoli bitkisi şişkinlik, ekşime vede gaz gibi sorunlara neden olmaktadır. Eğer sizin de brokoli neye iyi gelir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Brokoli neye iyi gelir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da brokolinin faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Basur Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed