Burun Kemiği Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Burun Kemiği Ağrısı Belirtileri Nelerdir? Burun Kemiği Ağrısı Nasıl Geçer? Burun kemiği ağrısının nedenleri ile ilgili bilmeniz gerekenler yazımızda.

Burun Kemiği Ağrısı Belirtileri Nelerdir? Burun Kemiği Ağrısı Nasıl Geçer?

Burun Kemiği Ağrısı Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Burun Kemiği Ağrısı Belirtileri Nelerdir

Burun kemiği ağrısına son zamanlar da sık sık rastlanmaktadır. Genellikle mevsimsel hastalıklar vede alerjilerden kaynaklı yaşanan bu sorun bir çok insan tarafından araştırılmaktadır. Yazımızın içeriğin de burun kemiği ağrısı belirtileri ve burun kemiği ağrısının nedenlerini bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Sizde yazımızın devamına giderek burun kemiği ağrısı ile ilgili merak ettiğiniz tüm her şeye ulaşabilirsiniz. Peki burun kemiği ağrısı belirtileri nelerdir?

Burun, koku alma vede soluma organıdır. İki delik aracılığı ile yutağa bağlanmaktadır. Burunun iç boşluklarında kıl vede kılcal damarlar bulunmaktadır. Kılcal damarlara sinir hücreleri yer almaktadır. Burun kulaktan sonra vücudun en hassas dış organı olarak bilinmektedir. Burunda kulak gibi ölene kadar gelişim göstermektedir. Burunu oluşturan kemikler bu yüzden sık sık şekil değiştirmektedir. Burun solunumun başlangıcını oluşturmaktadır. Sinir hücrelerinin uyarılarıyla beyinden sinyaller almaktadır. Yalnız bu kadar ciddi işlevi bulunan burun hem hastalıklara neden olmakta, hem de kendisi hastalıklardan etkilenmektedir. Özellikle de hassas olan kemiğinde bazı dönemlerde şiddetli ağrılar gözlemlenir. Çoğu zaman da üst solunum yolu hastalıklarıyla meydana gelen burun kemiği ağrısı aslında başka hastalıklarında habercisi olmaktadır.

Özellikle de sinüzit burun vede elmacık kemikleri boşluklarının iltihaplanmasıyla meydana gelen burun kemiği ağrısına akut viral sinüzit denmektedir. Enfeksiyon virüsünün mukusları tıkaması ile ortaya çıkmaktadır. Bir başka kemik ağrısı da polen vede toz gibi alerjik olaylardan kaynaklı olmaktadır. Bu durum eğer ki kronik hale gelirse iltihaplanma oranı artmaktadır. Bu da burun vede yüz şişliğine neden olmaktadır. Vücudun nerede ise her yerinde görülen sivilce burunda da ortaya çıkar ve bu gibi durumlarda da burun kemiğinin ağrımasına neden olmaktadır. Erkeklere oranla bu durum kadınlarda daha fazla ve sık görülmektedir. Çünkü kadınlardaki hastalık vede hassaslık evreleri erkeklere göre daha fazla olmaktadır. Özellikle de menopoz vede fibramiyoloji gibi sağlık problemlerinden dolayı burun kemiğinde ağrı oluşmaktadır. Sizde burun kemiği ağrısı ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz.

Burun Kemiği Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Burun Kemiği Ağrısı Belirtileri

Sağlık sorununun en belirgin belirtisi burun kemiğinin ağrımasıdır. Bunun dışında ise, anide burun kanaması yaşanması, gözlük kullanımında burunun ağrıması vede burnun ucunda kızarıklık oluşması burun kemiğinden kaynaklı rahatsızlık olarak nitelendirilir. Burnun ya çok kuru olması veya aşırı sıvı dolması da belirtiler arasında olmaktadır. Bu durumlar hastanın yaşam kalitesini bozduğu için kulak burun ve boğaz doktoruna görünmesi gerekmektedir. İhmal edildiğinde ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.

Burun Kemiği Ağrısı Nedenleri
Burun Kemiği Ağrısı Nedenleri

Burun ağrısı kronikleşmiş ise müdahale edilmeden doktora danışılmalıdır. Yalnız tıkanmaya bağlı gelişen burun ağrısı için mandalina kabukları veya evde var ise kuru papatyaları kaynarken buharını solumak iyi gelecektir. Bunu yarım saatte bir yapabilirsiniz. Eğer burun ağrısı kemik ağrısına bağlı gelişiyor ise sıcak veya soğuk kompres yapabilirsiniz. Yalnız bu uygulamalar yapılırken burna çok baskı yapılmamalı.

Burun Kemiği Ağrısı Belirtileri

Üst solunum yolu hastalıkları.
Şiddetli enfeksiyon virüsleri.
Akut sinüzit tıkanmalar.
Kıl köklerinin tıkanması sonucu meydana gelen iltihaplı sivilce.
Burun kemiğinin şiddetli darbe alması.
Burun kemiğinden geçen sinir hücrelerinin deforme olması.
Aftların burunda çıkması.
Miğren vede sinüzit hastalıkları.
Kandaki insülin miktarının doğru ayarlanmaması ile kan akışının dengesiz olması.
Vücudun A vitamini enzimleyememesi ve bu da vücutta aşırı A vitamini kalmasına neden olması.

Burun Kemiği Ağrısı Belirtileri Nelerdir, burun kemiği ağrısına şiddetli baş ağrısı veya göz ağrısındaki rahatsızlığın göze sıçraması da eşlik edebildiğinden ihmal edilmemesi gereken sorunlardandır. Soğuk ve sıcak kompres uygulandığın da burna çok aşırı baskı yapmamaya dikkat edilmelidir. Eğer sizin de burun kemiği ağrısı belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Burun kemiği ağrısı belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da burun kemiği ağrısı belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Mayalı Hamurun Gazı Nasıl Alınır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed