Çilek Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Çilek Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Çilek Alerjisi Nasıl Geçer? Çilek alerjisi kimlerde görülür? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Çilek Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Çilek Alerjisi Nasıl Geçer?

Çilek Alerjisi Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Çilek Alerjisi Belirtileri Nelerdir

Günümüz de nerede ise bir çok kişinin başına gelen sağlık sorunları arasında yer alan çilek alerjisi, çileğin içeriğinde barındırmış olduğu proteinlere karşı alerji reaksiyon gelişmesi nedeni ile meydana gelmektedir. Çilek tüketimi yapıldıktan belli süre sonra alerji belirtileri de kendini göstermektedir. Yazımızın içeriğin de ise siz değerli dostlarımız için çilek alerjisi tedavisi ve çilek alerjisi nasıl geçer? Sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Yazımızın devamına giderek çilek alerjisi kimlerde görülür? Öğrenebilirsiniz. Peki çilek alerjisi belirtileri nelerdir?

Çilek alerjisi, çileğin içeriğinde barındırmış olduğu proteinlere karşı alerji reaksiyon gelişmesi nedeni ile meydana gelmektedir. Çilek tüketimi yapıldıktan belli süre sonra alerji belirtileri de kendini göstermektedir. Çilek alerjisi insan vücudun da bazı belirtiler göstermektedir. Özellikle de şu dokular da belirtiler ile kendini belli eder. Sindirim sistemi, burun, deri, solunum yollarıdır. Alerji nedeni ile salınan maddeler deri üzerinde döküntüye vede kızarıklık, burunda akıntıya, solunum yollarında daralmaya vede sindirim sisteminde anormalliklere yol açabilir. Çilek alerjisi genellikle çocukluk çağındaki bireylerin, çilekle ilk defa karşılaşması ile meydana gelir. Yine de bazı kişilerde hayatlarının ileri dönemlerinde ortaya çıkabilir. Çilek alerjisi bulunan kişi, bağışıklık sisteminin bu meyvede bulunan bazı proteinlere tepki verdiği anlamına gelmektedir. Çilek alerjisini önlemenin ana yöntemi ise çilek vede çilekli ürünlerden uzak kalmaktır. Çilekten uzak durmak, alerjiyi kontrol altında tutmak için en önemli yöntem olarak geçmektedir. Yazımızın devamında hazırladığımız çilek alerjisi belirtilerini vede çilek alerjisi nedenlerini öğrenebilirsiniz.

Çilek Alerjisi Nedenleri Nelerdir?

Çilek Alerjisi Belirtileri

Ağız içinde kaşıntı.
Boğaz kaşıntısı.
Öksürük.
Deride vede ağızda karıncalanma.
Hırıltılı solunum.
Deri kaşıntısı.
Baş dönmesi.
Burun tıkanıklığı.
Boğazda yumru hissi.
Sersemlik.
İshal ya da kusma.
Deri döküntüleri (Kurdeşen)

Bazı durumlar da nadir de olsa çilek alerjisi anaflaksi oluşumuyla sonuçlana bilmektedir. Anaflaksi ise hayati tehdit eden ciddi bir reaksiyon olarak geçmektedir. Eğer çilek tükettikten sonra aşağıda vermiş olduğumuz anaflaksi belirtileri gösteriyorsanız, vakit kaybetmeden derhal tıbbi yardım almalısınız. Anaflaksi erken müdahale gerektiren önemli tıbbi bir acil durumdur.

Anaflaksi Belirtileri

Kan basıncında düşme.
Kalp hızında artış.
Dilde şişme.
Bayılma.
Baş dönmesi vede hafıza bulanıklığı.
Nefes alışverişinin engellenmesi.

Çilek Alerjisi Nedenleri

Çilek alerjisinin meydana gelmesi diğer gıda alerjilerine benzerilik göstermekte. İnsanlar çilek tükettiğin de bağışıklık sistemi bunu bir tehtid olarak algılar vede vücudu korumak için de antikor üretir. Alerji çileğin tümüne karşı değil, sadece içerisinde barındırdığı bazı proteinlere karşı gerçekleşir. Üretilen antikorlar çilekte bulunan bu proteinlere saldırır. Bu saldırı sırasında vücutta bir çok kimyasal madde üretilir. Üretilen kimyasal maddelerden en önemlisi histamindir. Alerji belirtileri ise histamin salınımının bir sonucu olmaktadır. Histamin salınımın bir sonucu olarak vücutta pek çok belirti meydana gelir. Döküntüler, deri kızarıklığı vede kaşıntı histamin salınımın sonucu olmaktadır. Çilek alerjisinin kimlerde olduğunu tahmin etmek mümkün değil. Araştırmalara göre bazı risk faktörlerine sahip insanlar da çilek alerjisinin daha sık görüldüğü belirtilmiştir.

Çilek alerjisinin risk faktörleri; Astım hastası olmak, egzemaya sahip olmak, ailede besin alerjisi öyküsünün olması, polen alerjisine sahip olmak ve atopik bünyeye sahip olmak. Diğer çilek alerjisi risk faktörü de küçük yaşta olmaktır. Küçük yaşlar da belirli yiyeceğe karşı alerji geliştirme olasılığı daha yüksek olmakta.

Çilek Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Çilek alerjisi ile hayatı geçirmek rahatsız edici durumlardandır. Yalnız çilekten vede diğer tetikleyici gıdalardan kaçınırsanız alerji belirtileri yaşanması engellenir. Gıda alerjisinin ana tedavi yöntemi tetikleyici gıdalardan uzaklaşmaktır. Çilek alerjisi tedavisi için, çilek içeriğine sahip tüm gıdalardan uzak kalmak gerekir. Bu yüzden çilek alerjisini engellemek için özellikle şu gıdalardan uzak durulmalı. Kurutulmuş çilek, çilekli şekerler, taze çilek, çilekli pastalar ve çilekli reçeller. Bir çok gıdanın içeriğin de tatlandırıcı olarak çilek yer almakta. İşlenmiş gıdaları tüketmeden önce, içeriğini etiketinden kontrol edin. Dışarı da yemek tüketirken, sipariş verdiğiniz de yiyeceği hazırlayan kişilere çilek alerjinizi söylemeniz oldukça önemli.

Çilek Alerjisi Neden Olur
Çilek Alerjisi Neden Olur

Doktor size gelecekte karşılaşabileceğiniz alerjik reaksiyonlar için antihistaminik ilaçlar için reçete yazabilir. Reçete edilen bu ilaçlar, basit vede orta seviyedeki alerjileri durdurabilir. Eğer ilk defa besin alerjisi belirtileri yaşıyor iseniz en yakın zaman da sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Bu sayede doktorunuz semptomları kontrol altına alacaktır.

Çilek Alerjisinin Önemli Özellikleri;

Kaşıntı vede deri kızarıklığı ana belirtilerdir.
Bir tür besin alerjisidir.
Çocuklarda görülme sıklığı daha yüksektir.
Her yaştan vede her cinsten insanı etkileyebilir.
Çocukluk döneminde çilek alerjisinin görülme ihtimali %0.5 ila %1 arasında.

Çilek Alerjisi Belirtileri Nelerdir, şiddetli alerji belirtileri gösteriyorsanız, acil müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Ciddi alerjisi olan herkes çevresindeki kişilerden yardım istemeli vede alınacak yardım ile en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır. Sizde alerji gösterdiniz gıdalardan uzak durarak, alerjinizi kontrol altına alabilirsiniz. Eğer sizin de çilek alerjisi belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Çilek alerjisi belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarımızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızın da çilek alerjisi belirtileri ve çilek alerjisi nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; TSH Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed