Çiriş Otu Nerede Kullanılır?

Çiriş Otu Nerede Kullanılır? Çiriş Otunun Faydaları Nelerdir?, Çiriş otu nasıl tüketilir? Hakkında merak edilen, bazı bilgileri yazımızda derledik.

Çiriş Otu Nerede Kullanılır? Çiriş Otunun Faydaları Nelerdir?

Çiriş Otu Nerede Kullanılır
Sayfa İçeriği: Çiriş Otu Nerede Kullanılır

Yaklaşık 50 ila 150 cm boylarında olan çiriş otu bitkisi, yaprakları kılıca veya pırasa yaprağına benzemektedir. 35 ila 45 cm civarı boy ve 3 cm en ölçülerine sahiptir. Genellik ile Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklenen çiriş otu bezelye benzeri meyvelere sahiptir ve yıl boyunca yeşil kalmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırladığımız çiriş otunun faydaları nelerdir? ve çiriş otu nasıl tüketilir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Çiriş otu nerede kullanılır?

Çiriş otu tüketilebilir, yabani ottur. Genellik ile Bingöl yöresinde yetişen ve tüketilen bir bitki türüdür. Ot halk tarafından gıda kaynağı olarak kullanıldığı gibi, tıbbi amaç ile bir takım hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Basur, adet söktürücü, idrar söktürücü, saçkıran ve egzama ile daha bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Toplumun büyük bir kısmı, bazı hastalıkların tedavisinde tıbbi bitkilere başvurmakta. Çünkü bitkisel tedavi yöntemlerinin yan etkilerinin olmadığı veya daha az olduğu düşünülür. Çiriş otu da halk arasında tercih edilen bitkiler arasında yer almaktadır.

Çiriş otu genel olarak sağlıklı, bitki olarak bilinir. Yalnız her gıda maddesinde olduğu gibi, fazla tüketilmesi bir takım yan etkilere neden olabilir. Çiriş otu alerjisi olan bireylerde deri döküntüleri, kızarıklar, şişlik, ödem, nefes alma güçlükleri ve diğer solunum yolu sorunları rastlanmaktadır. Tıbbi amaçlar ile kullanılabilen bir bitki olduğundan kişinin kullandığı diğer ilaçlar ile etkileşim oluşturma ihtimali söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle bir sağlık uzmanına danışmadan kullanılması önerilmez. Gebelik ve emzirme konularında sınırlı sayıda bilimsel araştırma vede yayın olması nedeni ile kullanmadan önce olası semptomların yaşanmaması için bir doktor tavsiyesine başvurulmalıdır. Güçlü antienflamatuar etkisi nedeni ile ishal benzeri yan etkiler oluşturabilir. İshal da vücutta su kaybına neden olarak yorgunluk ve halsizlik semptomlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Yazımızın devamına giderek çiriş otunun faydaları ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Çiriş Otu Nasıl Tüketilir?

Çiriş Otunun Faydaları

C vitamini, glutatyon, potasyon, kalsiyum, fosfor, çinko, magenzyum, antioksidan içeriği vede B3 vitamini bakımından zengin bitki olan çiriş otunun sağlığa bir çok faydaları bulunmaktadır. Sindirim sistemi sağlığını destekleyerek mide yanması, şişkinlik gibi sorunları giderici bir etki sağlar. İdrar söktürücü etkisi ile vücutta biriken ve olumsuz etkiler yaratan toksinlerin atılmaısnı sağlayarak böbrek sağlığına da yardımcı olmaktadır. Hücre içi antioksidan olarak karsinojen maddeleirn vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Radyasyonun zararlı etkilerinden korumaktadır. Vajina akıntı semptomlarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Karaciğer sigara ve alkolün neden olduğu zararlı etkilerden korumaktadır. Bronşit, tüberküloz ve amfizem tedavisinde olumlu etkileriyle destek sağlamaktadır.

Serbest radikaller, vücutta oksidatif stres neden olan olumsuz etkenlerdir. Çiriş otu içeriğindeki antioksidanlar yardımıyla serbest radikaller ile savaşmaktadır. Antiinflamatuar etkisi ile iltihaplanmayı giderici fayda sağlamaktadır. Beyaz kan hücreleri üretimini artırarak bağışıklık sistemini destekler ve vücut direncini artırarak hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Çiriş otu, içeriğindeki glutatyon, hücresel işlevler için gereklidir. Kalp beyin bağışıklık sistemlerini, göz, karaciğer, böbrekler, deri ve akciğeri oksidatif stres ve hasara karşı korumaktadır. Kolestrolü düşürerek kardiyovasküler sistemin sağlığının korunmaısna destek olur ve kan şekerini seviyesini belli seviyede tutarak vücut dengesinin korunmasını sağlamaktadır.

Çiriş Otu Nasıl Yenir
Çiriş Otu Nasıl Yenir

Antioksidan içeriği ile ciltteki yaşlanma belirtilerini giderici etkiler sağlar ve cilt tonunu eşitlemektedir. Süt arttırıcı fayda sağlamaktadır. Adet söktürücü etkisiyle kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Bu faydalar kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Çiriş otu da diğer tüm tıbbi bitkilerde olduğu gibi, uzman tavsiyesi ile kulanılmalıdır. Çünkü alerji ve benzeri olumsuz durumların teşhisi ciddi sorunlara neden olabilir.

Çiriş Otu Nerelerde Bulunur?

Arap ülkeleri, Afrika, Türkiye, Mısır ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde görülen bitki türüdür. Ülkemiz’de Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Çiriş otu genel olarak zararsız ve faydaları ile ön planda olan bitkidir. Beslenme kültüründe yaygın kullanımına ek olarak, tıbbi alanda kullanımıyla da oldukça önemli faydalar sağlamaktadır. Tıbbi etkilerinin fazla olması, çeşitli ilaç etkileşimleri, alerji bir takım semptımların oluşması vede kişiden kişiye değişebilen başka yan etkilerin oluşması gibi olumsuz durumlara neden olabilmektedir. Bu neden ile sağlık uzmanı tavsiyesiyle kullanılması lazım. Bilinçsiz kullanım kimi zaman faydadan çok zarar getirebilmektedir.

Çiriş Otu Kullanım Alanları

Çiriş otu maya endüstrisinde de kullanılır. Çiris otu kurutulduktan sonra öğütülerek toz formunda otlu peynir ve İtalyan peyniri üretiminde kullanılır. Çiriş otunun kök, gövde, meyve ve yaprakları gıda maddesi olarak, yemek ve konservelerde kullanılır. Sebze olarak pazarlarda satılan çiriş otu salata, haşlama, çorba, kavurma, pilav, yahni ve börek olarak tüketilir. İspirto imalatında da kullanılır. Ciltçilik ve ayakkabıcılık sektörlerinde yapıştırıcı olarak, erham kumaşlarına sertlik ve parlaklık vermek amacı ile kullanılır. Hemoroid, romatizma, egzama, sivilce ve çıban, saçkıran, sarılık, karaciğer bozuklukları, mide tahrişi, kemik kırıkları ve apse tedavisinde kullanılır. Çiriş otu uyuz ve frengi tedavisinde de yıllardan beri kullanılır.

Çiriş Otu Nerede Kullanılır, eğer ki sizin çiriş otu nerede kullanılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Çiriş otu nerede kullanılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da çiriş otu nerede kullanılır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed