Çiya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Çiya Tohumunun Faydaları Nelerdir? Ciya Tohumunun Yan Etkileri, Çiya tohumu hakkında bilinmesi gereken faydaları vede zararlarını yazımızdan bulabilirsiniz.

Çiya Tohumunun Faydaları Nelerdir? Ciya Tohumunun Yan Etkileri

Çiya Tohumunun Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Çiya Tohumunun Faydaları Nelerdir, Çiya Tohumunun Zararları Nelerdir, Çiya Tohumunun Yan Etkileri Nelerdir, Çiya Tohumu Nasıl Kullanılmalı, Çiya Tohumunu Kimler Kullanmamalı, Çiya Tohumu Nerde Bulunur, Çiya Tohumu Hangi Hastalığa İyi Gelir

Çiya tohumunun faydaları nelerdir hakkında sizler için düzenlediğimiz faydaları vede zararlarını sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Çiya tohumunun yan etkileri ile ilgili bilmeniz gerekenleri yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz. Çiya tohumu hakkında son zamanlar da, araştırmalar oldukça çoğalmakta. Uzmanların da uyarılarını baz alarak, faydaları vede zararları ile yan etkilerine yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Peki çiya tohumu nasıl tüketilmeli?

Günümüz de çiya tohumu insanlar tarafından en çok tüketilenler arasında, hem besleyici, hemde sağlık için faydaları olduğundan çok tercih edilmektedir. Çiya tohumu, nane ailesinden bir tür olarak, hayatımız da en sağlıklı vede besleyici besinlerden biridir. Çiya tohumu, küçük tohumlardan vede koyu kahverengi, siyamsı renktedir. İnsan vücudunun doğru çalışabilmesi için oldukça gerekli gıdalardandır. Tüm besin maddelerini barındırmaktadır. Tohumun en iyi kısmı ise kolay sindirilmesidir. Çiya tohumunun bir çok faydasının yanı sıra, sağlık için çeşitli zararları da bulunmaktadır. Çiya tohumunu, tüketmek isterseniz yapmanız gereken, bir tatlı kaşığı çiya tohumunu, bir bardak ılık suya ilave ederek, günde 1 yada 2 defa içebilirsiniz. Çiya tohumunu, pişirmiş olduğunuz yemeklerinize, salatalarınıza, smoothielere, evde yaptığınız ekmeğe vede hamur işlerine de koyabilirsiniz.

ÇİYA TOHUMUNUN ZARARLARI NELERDİR?

ÇİYA TOHUMUNUN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Çiya tohumu tansiyonu düşürebilmektedir. Kan sulandırıcı olarak rol alabilmekte, düşük kan basıncına vede kanamaya yol açabilmektedir.

Yüksek lif içeriği vede şişkinlik, gaz, ishal gibi mide sorunlarına da yol açabilmekte.

Çiya tohumu alerjiye sebep olabilir. Çok yaygın olmamasına rağmen, çiya tohumuna karşı alerjij reaksiyon görülebilir. Bazı kişilerin fark etmeden çiya tohumuna alerjisi bulunabilir. Çiya tohumunun bazı yan etkileri ise, kusma, bulantı, deri döküntüsü, solunum güçlüğü, dil vede ağız şişmesi vede ishaldir.

Çiya tohumu dikkat edilmesi gereken gıdalar arasında, günlük olarak kullandığınız ilaçlar ile etkileşime girerek, bu ilaçların etkilerini artırabilir yada azaltabilmektedir.

Çiya tohumu yüksek miktarda, alfa-linolenik asitleri barındırdığından, prostat kanserine yakalanma riskini de arttırmaktadır.

Hamile vede emziren anneler, çiya tohumundan uzak durmalıdır. Çiya tohumunun hamilelikte vede emzirmede kullanımının güvenilirliği hakkında yeteri kadar araştırma bulunmamaktadır.

ÇİYA TOHUMUNUN FAYDALARI

Kabızlığı önlemekte.
İştahı bastırır vede kilo vermeye yardımcı olur.
Kansızlığı tedavi etmekte.
Sindirim sistemini çalıştırmakta.
Enerji vermekte.
Yaşlanmayı geçiktirir.
Kan şekerini dengeler.
Kemik erimesini engeller.
Depresyona iyi gelir.
Kalp sağlığını korur.

Çiya tohumundan, hamile vede emziren kadınlar, düşük tansiyon sorunu yaşayan kişiler, alerjik bünyeli, alerji oranı yüksek kişiler, yutma güçlüğü sorunu yaşayan kişiler, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, midesi hassas olan insanlar kullanmamalıdır.

Çiya Tohumunun Faydaları Nelerdir, yazımız da hazırladığımız çiya tohumunun faydaları nelerdir öğrenebilirsiniz. Eğerki sizin de çiy tohumunun faydaları nelerdir, yazımız hakkında kafanıza takılan sorularınız varsa, bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Çiya tohumunun faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Narın Saça Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 1 =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed