Çoban Çantası Otunun Faydaları Nelerdir?

Çoban Çantası Otunun Faydaları Nelerdir? Çoban Çantası Otu Kullanımı, Çoban çantası otu neye iyi gelir? İle ilgili bilmeniz gerekenleri yazımızda derledik.

Çoban Çantası Otunun Faydaları Nelerdir? Çoban Çantası Otu Kullanımı

Çoban Çantası Otunun Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Çoban Çantası Otunun Faydaları Nelerdir

Çoban çantası otunun, bilimsel adı capsella bursa-pastoristir Turpgiller familyasına ait, tüm dünyada yetişen, toprak üstünde yetişen kısımları ilaç yapımında kullanılan ve 50 cm’e kadar uzayabilen yıllık otsu bitkidir. Keseye benzeyen üçgen yassı meyveleri nedeni ile, çoban kesesi olarak da bilinmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için çoban çantası otu kullanımı ve çoban çantası otu neye iyi gelir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Çoban çantası otunun faydaları nelerdir?

Çoban çantası otu, insan sağlığına olan faydaları ile öne çıkmaktadır. Kıllanımı ise bazı hassas kişiler için sınırlanmıştır. Tiroid ve kan sulandırıcı ilaçları kullanan kişilerin, bu otu tüketimi konusunda dikkatli olmasları gerekmektedir. Çocukların daha doğal sebze ve meyve tüketimine yönelmeleri gerektiğinde, çocukların kullanımı da tavsiye edilmez. Böbrek taşı olan bireylerinde çoban çantası otunu kullanmaları önerilmez. Herhangi bir ameliyat olmadan, 2 hafta önce eğerki kullanılıyor ise, çoban çantası otu bırakılmalıdır.

Çoban çantası otunun faydaları olduğu kadar, zararları ve yan etkileri de vardır. Otu ağızdan yüksek dozda alındığınızda olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Çoban çantası bazı ilaçlar ile etkileşim içine girebilmektedir. Eğerki bu ilaçları kullanıyorsanız, çoban çantası otu tüketmeden önce doktorunuza bilgi veriniz. Çoban çantası otu; Nefes darlığına neden olabilir. Aşırı uyku hali oluşabilmektedir. Kalp çarpıntısı yaratabilir ve tiroid fonksiyonlarında değişiklik oluşabilmektedir. Uyuşukluğa neden olur. Yazımızın devamına giderek çoban çantası otunun faydaları ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Çoban Çantası Otu Meye İyi Gelir?

Çoban Çantası Otunun Faydaları

Hemoroid semptomlarını azaltıp, basura iyi gelir,
Bal ile tüketildiğinde böbrek kumunu atmaya yardım eder,
Düşük tansiyonu dengeler,
Bağışıklık sistemini destekler,
Pansuman olarak kullanıldığına, yara iyileşmelerini hızlandırır,
İltihap giderici özelliğiyle tedaviye destekçidir,
Kasları uyarıp, rahim kasılmalarını azaltarak adet sancısını hafifletir,
Kabızlığa iyi gelir,
Sindirim sistemini destekler,
Çoban çantası otu, kanamayı durduramaya yardımcıdır.

Çoban Çantası Otu Nasıl Kullanılmalı
Çoban Çantası Otu Nasıl Kullanılmalı

Regl sancıları ve adet kanamasına iyi gelen bu ot, içieriğinde A vitamini, linoleik asit, askorbik asit ev omega 3 çoklu doymamış yağ asitleri yani sıra, alkaloidler, flavonoidler, kalisteginler, glukosinolatlar ve saponinler gibi bir kaç fenolik bileşik sınıfı bulunur.

İnsna sağlığı bakımından bir çok fayda sağlayan ve doğal ürün olan çoban çantası otunu, büyüdüğü yerelrden koparabilir veya kurutulmuş halini aktarlardan satın alarak, çay ya da isteğe göre salata ve yemek olarak da pişirerek tüketebilirsiniz. Çoban çantası otu, Akdeniz iklimine özgü bölgelerde kolaylıkla yetişmektedir. Bitkiye ulaşmak için de, aktarlara gidebilirsiniz. Kimi kaynaklar tarafından çoban çantası otu, çayı vede kürünün zayıflattığı belirtilmektedir.

Çoban Çantası Otunun Faydaları Nelerdir, eğer ki sizin çoban çantası otunun faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Çoban çantası otunun faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da çoban çantası otunun faydaları nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sakal Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed