Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir? Neler Tüketilmeli? Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar nelerdir? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir? Neler Tüketilmeli?

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir
Sayfa İçeriği: Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir

Mevsimsel geçişlerde çocuklarda bağışıklık sistemi oldukça düşmektedir. Çocuklarda bağışıklık sistemi güçlendirme vede çocuklarda bağışıklık sistemi güçlenmesi için tüketilmesi gerekenleri yazımız da mercek altına alarak, siz değerli dostlarımız için hazırladık. Sizde yazımızın içeriğinden çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren gıdaları öğrenebilirsiniz. Peki Çocuklarda bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Mevsim geçişlerinde en önemli nokta, çocukların bağışıklık sistemini güçlü tutmak gelmektedir. Çocuk yaşta güçlendirilen bağışıklık sistemi, ilerleyen yaşlar da çocukların enfeksiyonlardan korunmasını vede daha güçlü bünyeye sahip olmalarını sağlamaktadır. Sizde yazımızın içeriğinden ulaşabileceğiniz çocuklarda bağışıklık sistemi güçlendirme ve çocuklarda bağışıklık sistemi güçlendirme için tüketilmesi gereken gıdaları sıraladık.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Güçlenmesi İçin Neler Tüketilmeli?

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Gıdalar

Her aile bireyinin ilk önceliği çocuklarının sağlığıdır. Çocuklarınızın sağlığını korurken vede güçlendirirken eğitimlerini de ihmal etmemek gerekir. Bunu da güvence altına almanız vede çocuklarınızın geleceğini kolayca inşa etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle çocuklarınıza sigorta yaptırarak eğitim hayatlarını güvence altına alabilirsiniz. Olası risklere karşı eğitim giderlerinin karşılanması için toplu para ödemesi fırsatından da yararlanmış olursunuz. Selenyum, tüm vücudun hastalıklara vede strese karşı direncini arttırmaktadır. E vitamini ile birlikte güçlü bir antioksidan vede hücre koruyucudur. Bu yüzden dönem dönem çocuklara selenyum takviyesi yapılması da gerekmektedir. Bunun için en zengin besinler, mantar, karaciğer, deniz ürünleri, böbrek, dana vede kuzu ciğeridir.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Güçlenmesi İçin Besinler
Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Güçlenmesi İçin Besinler

C vitamini en önemli vitaminlerden biridir. Enfeksiyonlara karşı koruyan vede bağışıklık sistemlerini güçlendiren vitaminler arasında yer almaktadır. Günlük olarak 1 portakal veya 2/3 mandalina tüketen çocuklar, günlük ihtiyacı olan C vitaminini sağlamaktadır. Limon da en büyük C vitamini kaynağıdır. 1 bardak suyun içine 5 damla limon sıkarak içilmesi de C vitamini almanızı sağlamaktadır. Omega-3 yağları da bağışıklık sistemini desteklemektedir. Bu yüzden haftada en az 1 öğün balık tüketimi oldukça önemli olmaktadır. Balık tüm çocukların zeka düzeyini de etkiler ve daha zeki olmalarına destek verir. Arı sütünün besleyici özelliği oldukça yüksektir. Arıların salgıladıkları jel yapıda bir madde olmaktadır. Arı sütünün her sabah bir çay kaşığı bal ile tüketilmesi yarattığı etkiyi arttırmaktadır. Yalnız arı sütünü 3 yaşından küçük çocuklarda kullanılması olumsuz sonuçlar yaratabilir. Alerji sorunu olan, 3 yaşından küçük, astım hastası çocuklar için arı sütü alımı mutlaka uzman hekime danışılmalıdır.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Güçlendirme

Bağışıklık sistemini desteklemek için D vitamini mutlaka alınmalıdır. Sağlık için genel olarak önem taşımaktadır. Ayran, yoğurt, kefir, süt, peynir, tereyağı, yumurta sarısı, karaciğer, patates, mantar, balık yağı, ton balığı gibi gıdalar tüketilerek D vitamini almanızı vede bağışıklık sisteminin desteklenmesi sağlanabilir. Sarımsak sağlık için bir çok faydası bulunmaktadır. İçeriğin de barındırdığı maddeler ile hem çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir hem de ileride astım olma riskini azaltmaktadır. Bu neden ile hemen hemen tüm yemeklerin içine mümkün olduğunca sarımsak ilave edilmesi tavsiye edilmektedir. Faydaları ile bilinen baharatlar, zerdeçal vede zencefil bağışıklık sistemi için oldukça yararlıdır. 1 Kase kadar eve mayaladığınız yoğurdun içine 1 çay kaşığı zencefil vede 1 çay kaşığı zerdeçal ilave ederek çocuğunuzun tüketmesini sağladığınız da, kış aylarını daha rahat geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir, kivi, diğer meyvelere göre çok yüksek C vitamini kaynağıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirip vücudun mikroplara karşı savunma sistemini oluşturmaktadır. C vitamini vücutta demir mineralinin emilimini de arttırıcı etki yapmaktadır. Pekmezi kivinin üzerine ilave ederek tüketilmesi özellikle demir eksikliği sorunu yaşayan çocuklarda bağışıklık sistemini daha çok güçlendirmektedir.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Trabzon Hurması Salatası Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed