Çocuklarda Hematüri Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda Hematüri Nedenleri Nelerdir? Çocuklarda Hematüri Belirtileri, Çocuklarda hematüri nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gereken bilgiler.

Çocuklarda Hematüri Nedenleri Nelerdir? Çocuklarda Hematüri Belirtileri

Çocuklarda Hematüri Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Çocuklarda Hematüri Nedenleri Nelerdir

İdrarda kan görülmesi durumuna hematüri denmektedir. Hematüri 2 tip olarak görülmektedir. Yazımızın içeriği, siz değerli dostlarımız için çocuklarda hematüri nasıl tedavi edilir? ve çocuklarda hematüri belirtileri, ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Çocuklarda hematüri nedenleri nelerdir?

İdrarda çıplak göz ile görülmeyen, yalnız idrarın mikoskop altındaki tahlilinde fazla sayıda eritrosit yer alması mikroskopik hematüri olarak isimlendirilmektedir. Makroskopik hematüride de, idrarda çıplak göz ile görülecek kadar belirgin kanama vardır vede pembe, kahverengimsi veya parlak kırmızı renkte olmaktadır. Çocuklarda hematüriye neden olan problemlerin başında, idrar yolu enfeksiyonu gelmektedir. Bazı ilaçlar, gıda boyaları, pancar gibi sebzeler idrar rengini değiştirerek, hematüri düşündürebilmektedir. Yalnız mikroskop ile incelendiğinde idrarda kan hücrelerinin görülmemesiyle, hematüri durumu olmadığı anlaşılabilmektedir. Yazımızın devamına giderek çocuklarda hematüri nedenleri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda Hematüri Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Hematüri Nedenleri

Böbrek taşları,
Kan pıhtılaşma bozuklukları,
Akut böbrek iltihabı,
Travma,
Bir takım doğumsal rahatsızlıklar,
Genital bölgenin veya idrarı dışarı taşıyan tüp olan üretranın tahrişi,
Bağışıklık sisteminde olan bir takım sorunlardan kaynaklanan böbrek hastalıkları,
Faranjit ya da üst solunum yolları enfeksiyonları sonrasında görülen böbrek glomerül ilthapları.

Çocuklarda Hematüri Kendiliğinden Geçer Mi
Çocuklarda Hematüri Kendiliğinden Geçer Mi

Çocuklarda hematüri, tedavi edilmesi ve altta yatan hastalığın bilinmesi gerekmektedir. Çoğunluk ile idrarda kan görülmesi, tahlillerin normal olması durumunda tedavi gerektiren durum değildir. Doktor tarafından birkaç ayda tahliller tekrarlanabilmektedir. Uygulanan tetkiklerde enfeksiyon saptanır ise antibiyotik tedavisi verilmektedir. Hematürinin nedeni, idrar yolları veya böbrekte taş ise ağrı kesici, sıvı tedavisi ya da taşın kırılması veya çıkarılması lazım. Nefrit gibi önemli rahatsızlıkların saptanması, biyopsi sonucuna göre tedavi planlanmaktadır. Bu durum çocuklarda geçici olarak tansiyon yükseksikliği, idrar miktarında değişiklik, idrarda protein görülmesi vede ödeme yol açabilmektedir. Zaman içinde normala dönen bu durumda, bazı çocuklara destekleyici ilaç tedavisi gerekebilmektedir.

Çocuklarda Hematüri Nedenleri Nelerdir, çocuklarda hematüri tanısı, öncelik ile fizik muayene yapılması vede detaylı hasta öyküsü alınması önem taşımaktadır. Ailede vede çocukta var olan veya geçirilmiş hastalıklar öğrenilmektedir. Daha sonra idrarın mikroskopik incelenmesi, idrar kültürü vede bazı kan tetkikleri uygulanmaktadır. Eğer ki sizin çocuklarda hematüri nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Çocuklarda hematüri nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da çocuklarda hematüri nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dehidrasyon Baş Ağrısı Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed