Çocuklarda Reflü Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Reflü Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda Reflü Geçer Mi? Çocuklarda reflü tedavisi nasıl yapılır? Hakkında merak edilen bazı bilgiler yazımızda.

Çocuklarda Reflü Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda Reflü Geçer Mi?

Çocuklarda Reflü Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Çocuklarda Reflü Belirtileri Nelerdir

Çocuklarda reflü safra, asit vede pankreas sıvısı barındıran, mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi vede uzun süre temas etmesi ile, yemek borusunun kendini bu mide içeriğinden koruma özelliğinin yok olmasından dolayıdır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için çocuklarda reflü tedavisi nasıl yapılır? vede çocuklarda reflü geçer mi? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz? Peki Çocuklarda reflü belirtileri nelerdir?

Bir çok insanda yemekten sonra ekşime, hazımsızlık vede yemek borusun da yanma yakınmaları bulunmaktadır. Bu rahatsız edici durum, yemek borusuna vede hatta ağza kadar gelen yemek vede mide asidi ile belirgin olmaktadır. Bu durum bazı bireyler de geçici olup, belli sürede ortadan kalkmaktadır. Reflü yaşlılar da vede çocuklar da oldukça ciddi durumlar meydana getirebilir. Asitli mide içeriğinin, yemek borusuna kaçması ile yemek borusunun alt bölgesinde inflamasyon gelişebilmektedir. Buradaki sinirleri de etkileyebilir. Bu sinir aynı zamanda akciğerleri de kontrol eder. Bu sinirin etkilenemsi ile akciğerler de bronkospazm vede öksürük tetiklenebilir. Gastroözofageal reflüye bağlı yakınmalar geceleri daha çok artmaktadır. Çünkü çocuk yatağa yatınca, mide içeriği yemek borusuna daha kolay geri gelmektedir. Bazı durumlar da gastroözofageal reflü çok fazla olur vede kusmaya neden olur. Bazı durumlarda da asitli mide içeriğinin küçük miktarları, akciğerlere ulaşarak, akciğer de hasar oluşturur. Yazımızın devamına giderek çocuklarda reflü belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Reflü Belirtileri

Ağız da ekşi tat gelmesi,
Göğüste yanma,
Bulantı,
Kusma,
Ağza mama gelmesi,
Diş erozyonları,
Ses kısıklığı,
Boğaz temizleme,
Müzmin öksürük,
Astım
Tekrarlayan zatürre.

Reflüye bağlı şikayetler, başka hastalıklar ile karışabilmektedir. Mesela yemek borusunun diğer hastalıkları, mide hastalıkları ya da kalp hastalıkları reflü ile karışabilmektedir. Bazı hastalar tipik reflü bulgularını tarif eder iken, bazıları sık rastlanmayan bulgular ile başvurabilir. Tipik reflü bulguları yemek borusu boyunca yanma, yediklerinizin ağzınıza geri gelmesi, göğüs ağrısı vede yutma güçlüğü iken, astım benzeri öksürük, ses kısıklığı, ağız kokusu vede hatta diş çürümeleri reflüye işaret etmektedir. Bir çok hastalığı taklit edebilen reflünün teşhisi için çok detaylı inceleme gerekebilir. Sintigrafi vede ilaçlı filmler reflü konusunda bilgiler vermektedir. En doğru teşhisi de yemek borusunda, bir gün süre ile pH metre denilen sondanın kalması ile konulmaktadır.

Çocuklarda Reflü İyileşir Mi?

Reflü tedavisi için ilaç tedavisi vede cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Cerrahi tedavi de özellikle mide fıtığı ile birlikte olduğu zaman insanın yaşam kalitesini çok etkilemektedir. Cerrahi tedavi, reflü hastalığının mekanik kökeninin ortadan kaldıran tek tedavi yöntem olmaktadır. Gerçek anlam da kalıcı tedavi sadece, cerrahi teknikle sağlanabilir. Reflü yakınması bulunan bireyler de, başlangıç da mutlaka uygulanan ilaç tedavisi, reflü şikayeti olan kişilerin yaklaşık %80’inin de rahatlama sağlamaktadır. Yalnız kronik reflü de, reflünün kökeni olan mekanik bozukluğu ortadan kaldırmamakta, dolayısı ile kalıcı tedavi sağlamamaktadır. Astım hastaların da gastroözofageal reflü 3 kat daha fazla rastlanmaktadır. Astım hastalarının kullandığı nefes açıcılar mide ile özofagus arasındaki kapak mekanizmasını etkileyerek yakınmaların artmasına neden olur.

Çocuklarda Reflü Belirtileri Nelerdir, çocuklarda reflü belirtilerinin en sık göstergesi göğüste yanmadır. Bazı bireyler de bu yanmayı midesin de, boyun da, omuzlar da veya hatta sırtta vede kol da dahi hissedebilmektedir. Kalp ağrısından bazen ayırt edilemez. Özellikle de bu nedenle doktora başvururlar. Eğer ki sizin de çocuklarda reflü belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Çocuklarda reflü belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da çocuklarda reflü belirtileri , yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Medikal Masaj Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed