Covid-19 Hastalığında Hangi Vitaminler Alınmalı?

Covid-19 Hastalığında Hangi Vitaminler Alınmalı? Vitamin Alımı Zararlı Mı? Coronavirüs hastalığın da bilinçsiz alınan vitaminler ile ilgili bazı bilgiler…

Covid-19 Hastalığında Hangi Vitaminler Alınmalı? Vitamin Alımı Zararlı Mı?

Covid-19 Hastalığında Hangi Vitaminler Alınmalı
Sayfa İçeriği: Covid-19 Hastalığında Hangi Vitaminler Alınmalı

Tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 hastalığı, hızla yayılmaya devam ederken son günlerde en çok merak edilen konulardan biride coronavirüs sürecinde alınan vitaminler dikkat çekti. Covid-19 hastalığında vitamin alımı zararlı mı? veya covid-19 sürecinde hangi vitaminler alınmalı? Soruları ile ilgili bazı bilgileri yazımız da hazırladık. Peki covid-19 hastalığında hangi vitaminler alınmalı?

Covid-19 Tüm dünya da hızla yayılmaya devam ederken, dünya sağlık örgütü tarafından virüsün resmi adı Sars-Cov-2 yani şiddetli akut solunum sendromu-koronavirus-2 olarak belirtilmiştir. Virüsün neden olduğu bu hastalığı tanımak için DSÖ covid-19 terimini kullanmıştır. Sosyal mesafeyi korumak, maske takmak vede hijyen gibi önlemleri uzman hekimler tarafından sık sık dile getirilmektedir. Covid-19 virüsü ile vücud iyi savaşa bilmesi için bağışıklık sistemine ihtiyacı vardır. Bu yüzden yeterli miktarda vitamin vede besleyici tüketilmesi gerekmektedir. Yazımızın içeriğin de sizler için covid-19 hastalığı sürecinde alınması gereken vitaminleri hazırladık.

Covid-19 Vitamin Alımı Zararlı Mı?

Covid-19 Hastalığında Vitamin Alımı Zararlı Mı?

Covid-19 hastalığından korunmak vede vücudun enerji kazanması için alınan vitaminlerin kullanımı günümüz de git gide artmaktadır. İnsanlar vitamin ihtiyacını doğal besinlerden almak yerine bilinçsizce ek vitaminler tercih ettiklerinden hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Uzman hekimler sağlıklı kişilerin besinlerine ek olarak vitamin almalarına gerek olmadığını vurgulamaktadır. Yalnız kişinin vitamin eksikliği bulunuyorsa isteğine bağlı olarak değil, doktor kontrolünde ek vitaminleri alması gerektiğini belirtiyorlar.

Gereksiz alınan A vitamininin fazla alınması vücutta birikerek karaciğer zehirlenmesine yol açacağını belirten uzmanlar, D vitamininin de fazlası kandaki kalsiyumun yüksek konsantrasyonda olmasına neden olabileceğini vurgulamaktadır. ABD yapılan bazı araştırmalara göre aşırı vitamin tüketimi ile ilerlemiş prostat kanseri arasında bağlantı olduğu da belirtilmiştir.

Vitamin Alımı Zararlı Mı
Sayfa İçeriği: Vitamin Alımı Zararlı Mı

Günümüz de grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar da öncelikle başvurulan C vitamini kullanımı olmaktadır. Yalnız yüksek tozda vede uzun süre C vitamini alınması oksalat taşları meydana getirebilmektedir. C vitamininin mide asidini arttırdığı vede midenin saldırgan faktörlerinden biri olduğu da belirtilirken, Anemik hastalarda demir ile birlikte C vitamini alınması tavsiye edilir. Yalnız demir birikimi olan hemokromatoz durumlarında vede hemolitik anemiler de C vitamini tavsiye edilmemektedir. Bilinçsiz şekilde C vitamini kullanımı kişilerde bazı hastalıkları da beraberinde getirmektedir. C vitamini eksikliğin de doktor kontrolünde alınması gereken C vitamini, bilinçsiz şekilde kullanılmamalıdır.

Covid-19 Hastalığında Hangi Vitaminler Alınmalı, sizde doğru beslenme programı vede gıda çeşitliliğiyle vücudun günlük olarak vitamin ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Vitaminlerin çoğu hayvansal vede bitkisel gıdalarda bulunmaktadır. Bu yüzden doğal yollarla meyve vede sebze ağırlıklı, dengeli beslenmeye özen gösterilmeli. Mevsimine göre uygun miktarlarda tüketilen taze meyve vede sebzeler en zengin vitamin vede mineral kaynakları olmaktadır. Eğer sizin de covid-19 hastalığında hangi vitaminler alınmalı, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Covid-19 hastalığında hangi vitaminler alınmalı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için, arkadaşlarınızı da covid-19 hastalığında vitamin alımı zararlı mı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Trabzon Hurması Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed