Cushing Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Cushing Sendromu Nasıl Anlaşılır? Cushing Sendromu Neden Olur? Cushing sendromu nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Cushing Sendromu Nasıl Anlaşılır? Cushing Sendromu Neden Olur?

Cushing Sendromu Nasıl Anlaşılır
Sayfa İçeriği: Cushing Sendromu Nasıl Anlaşılır

Kortizol hormonunun vücutta zaman içinde, çok fazla birikmesi ile meydana gelen hastalığa cushing sendromu denir. Oral kortikosteroid ilaç almaktan ya da kişinin vücudunun doğal olarak çok fazla, kortizol üretmesinden dolayı kaynaklanan hastalıktır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için cushing sendromu nasıl tedavi edilir? vede cushing sendromu neden olur? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşalabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Cushing sendromu nasıl anlaşılır?

Stres hormunu olarak bilinen, kortizol hormonu tehdit anında, gelişen stresin yönetiminden aslen sorumlu olan steroid hormona verilen addır. Birey bir tehtid algıladığında, vücudu tarafından salgılanan doğal vede koruyucu yanıt olmaktadır. Kortizol hormonu tehdit karşısında doğru tepkileri verebilmek adına, tansiyon ile kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye, iltihabi tepkileri engellemeye vede bağışıklık sisteminin işlevini sürdürmesine yardımcı olmaktadır. Yeterli vede doğru miktarda salgılandığında sağlıklı uyarıcı hormon olmaktadır. Çok fazla kortizol, kişinin cushing sendromunun ayırt edici özellikleri arasında yer alan omuzlar arasında yağlı kambur oluşumu, yuvarlak bir yüz vede ciltte pembe ya da mor çatlaklar gibi belirtileri geliştirmesine neden olur. Bu hastalık bazı vakalarda bunlara ek olarak; yüksek tansiyon, kemik kaybı vede bazı durumlar da tip 2 diyabet gibi problemlere yol açabilmektedir. Cushing sendromu hastalığı tedavileri vücudun kortizol seviyelerini normale döndürmeye vede semptomlarını iyileştirmeye yönelik yapılmaktadır. Tedavi ne kadar erken başlar ise, kişinin bütünüyle iyileşme ihtimali o kadar yüksek olmaktadır. Yazımızın devamına giderek cushing sendromu tedavisi ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Cushing Sendromu Neden Olur?

Cushing Sendromu Belirtileri

Yaygın olarak akne bulunur,
Gövdenin ortasında, sırtın üst bölgesinde, omuzlar arasında vede yüzde yağ dokusu birikmesi nedeni ile kilo alımı,
Kırılganlaşan ciltte, kolayca çürüme, incelme eğilimi ile kesiklerin, böcek ısırıklarının vede enfeksiyonların yavaş iyileşmesi,
Özellikle karında, üst bacaklarda, göğüste vede kollarda aynı zamanda stria ismi verilen pembe ya da mor çatlakların görülmesi.
Duygusal kontrol kaybı,
Şiddetli yorgunluk,
Baş ağrısı,
Depresyon,
Bilişsel zorluklar,
Kaygı vede sinirlilik,
Kaslar da zayıflık,
Enfeksiyonlar,
Cilt koyulaşması,
Zamanla kırıklara yol açacak kadar kemik kaybı,
Yeni ortaya çıkan ya da kötüleşen yüksek tansiyon.

Cushing sendromu hastalığının belirti vede semptomları kişinin cinsiyetine vede vücudun da biriken aşırı kortizol seviyelerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kadınların karşılaşabileceği belirti vede semptomlar arasında hitsutizm, yani vücut vede yüzdeki kılların beklenenden daha kalın ya da daha fazla görünmesi, düzensiz veya eksik adet dönemleri yer almaktadır. Erkeklerin yaşayabileceği belirtiler vede semptomlar arasında da, cinsel dürtüde vede doğurganlıkta azalma ile erektil disfonksiyon yer almaktadır. Cushing sendromu nedeni ile çocuklar da, büyüme bozukluklarının görülmesi mümkündür. Cushing sendromunun kortikosteroid ilaçlardan kaynaklanması durumunda, buna eksojen cushing sendromu ismi verilmektedir. Vücudun kendiliğinden aşırı kortizol hormonu üretmesine de, endojen cushing sendromu ismi verilmektedir. Özellikle astım, artrit ya da iltihaplı bağırsak hastalığı gibi tıbbi durumu tedavi etmek adına, kortikosteroid ilacı alan kişiler, cushing sendromunu düşündüren semptomlarla karşılaşmaları durumunda uzman hekimlerle iletişime geçmelidir.

Cushing Sendromu Nedenleri

Cushing sendromuna, kortizol hormonunun kişinin vücudunda olması gereken değerin çok üzerinde birikmesi sonucu meydana gelmektedir. Kortizol normal de adrenal bezler de üretilir vede insan vücudun da kan basıncını düzenlemeye yardımcı olmak, iltihaplanmaları azaltmak vede kalp ile damarların yani, dolaşım sisteminin normal şekil de çalışmasını sağlamak gibi çok çeşitli roller oynamaktadır. Kortizol, vücudun strese tepki vermesine yardımcı olmaktadır. Bunlara ek olarak; Kişinin diyetinde yer alan proteinler, karbonhidratlar ile yağların enerjiye dönüştürülme şeklini de düzenlemektedir.

Cushing Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Cushing sendromu hastalığının tedavisi, hastanın vücudunda yer alan yüksek kortizol seviyesini kontrol altına almayı hedeflemektedir. Kişi için en uygun tedavi cushing sendromu hastalığının asıl nedenine bağlıdır. Buna göre tedavi sürecinde kortikosteroid kullanımının azaltılması, cerrahi müdahale, radyasyon terapisi vede ilaç kullanımından faydalanılması mümkün olmaktadır.

Cushing sendromu hastalığı tedavi edilmediğ takdir de, çeşitli komplikasyonlara yol açabilmektedir. Cushing sendromunun neden olabileceği komplikasyonlar arasında osteoporoz yani, kemik kaybı nedeni ile kaburgalarda veya ayaklardaki kemiklerde rastlanan olağandışı kemik kırıkları, hipertansiyon yani yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, sık ya da olağandışı enfeksiyonlar ile kas kütlesi ile gücünün kaybı yer almaktadır. Cushing sendromu hastalığı anlaşılabilmesi adına, her hasta da hafiften ağıra kadar geniş yelpazede kendini göstermektedir. Yeişkinler de rastlanan en yaygın belirti kilo artışı olup, özellikle gövde de belirgindir. Diğer sık rastlanan belirtiler de hafıza sorunları, hipertansiyon, dikkat vede konsantrasyon kaybı olarak sıralanabilmektedir.

Cushing Sendromu Nasıl Anlaşılır, eksojen cushing sendromunun önlenmesi adına, kişinin kortizol hormonu üretimini arttıracak ilaçları kullanmayı bırakması lazım. Endojen cushing sendromunun gelişmesinin öneden önlenmesi adına, henüz bilinen yöntem bulunmamaktadır. Eğer ki sizin de cushing sendromu nasıl anlaşılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Cushing sendromu nasıl anlaşılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da cushing sendromu nasıl anlaşılır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Otomatik Bariyer Sistemleri Nasıl Çalışır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed