D3 Vitamini Faydaları Nelerdir?

D3 Vitamini Faydaları Nelerdir? D Vitamini Eksikliğinin Önlenmesi, bir çok insanın güneş ışınlarını yeterince alamaması sonucu d vitamini eksikliğine başlar

D3 Vitamini Faydaları Nelerdir? D Vitamini Eksikliğinin Önlenmesi

D3 Vitamini Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: D3 Vitamini Faydaları Nelerdir, D Vitamini Eksikliğinin Önlenmesi, D Vitamini Eksikliği Nedenleri Nelerdir, D Vitamini, Kimler D Vitamini Almalı, D Vitamini Eksikliği Nedenleri

D vitamini aslında insanlar için önemlidir vede iki şekilde bulunmaktadır. D vitamininin hormonlar arasında ayrı bir yeri vardır. Bu sebepten dolayıda insan vücudunun güneş ışınlarından uzun süre uzak kalması vede güneş ışınlarını tam alamaması doğrultusunda d vitamini eksikliği ile karşılaşmakkta sayfamızda ise d vitamini eksikliği nasıl önlenir? D3 vitamini faydaları nelerdir? sorularının detaylarını bulabilirsiniz.

D3 vitamini insan cildinde sentezlenirken, D2 vitamini mantarda bulunan ergostorolün maddelerinin ultraviyole ışığa maruz kalmasıyla elde edilir. D vitamini somon,orkinos vede ringa gibi yağlı balıklarda bulunabilir. Gıda taksiyesi olarakta D2 ve D3 vitamini üretilebilmektedir. Gıda yolu ile alınan d vitamini biyolojik olarak etkisizdir. D vitamini esasda etkisini böbrek vede bağırsakta göstermektedir. Vücutta ise yaygın olarak bir çok doku vede hücrede etkin olarak bilinmekte. Fosfor emiliminin vede bağırsaklardaki kalsiyum emiliminin çoğundan sorumludur. Böbreklerde ise kalsiyumun idrarla atılmasını engellemektedir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NEDENLERİ NELERDİR?

D vitamini eksikliğinin ana kaynağı güneş ışığıdır. D vitaminiyle güçlendirilmiş gıdalar ülkemizde bulunsada gıda çeşidi olarak d vitamini içeren gıdalar azdır. D vitamininin ana kaynağı vede yetersizliği yeteri kadar güneş ışığı alamamaktır. Vücudumuzda yağ miktarının artmasıyla, D vitamini düzeyide azalmaktadır. Bu sebepten dolayı ise şişmanlık d vitamini yetersizliği için önemli bir etkendir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ ÖNLENMESİ

D vitamininin esas kaynağı güneş olduğundan, ilkbahar, yaz vede sonbahar aylarında, gündüz saatlerinde hafif kızarıklık yapacak kadar güneşte kalmaktır. Enlem olarak ise 33’derece altında vede üstünde olan bölgelerde kış aylarında D vitamini üretimi nerden baksanız hiç yoktur. Güneş ışığını yeteri miktarda almak, kış aylarında d vitamini eksikliğine maruz kalmamanızı önlemiş olursunuz.

D3 Vitamini Faydaları Nelerdir sayfamızda d3 vitamini hakkında bilgiler bulabilirsiniz. D vitamini eksikliği gidermeniz için gıdalardan yardım alabilirsiniz bu gıdalar ise, süt,ayran,kefir,peynir,yoğurt,tereyağı,ton balığı,somon,uskumru,istridye,karaciğer,yumurta sarısı,tatlı patates,balık yağı vede mantar d vitamini olarak alınabilecek kaynaklardır. D3 Vitamini Faydaları Nelerdir yazımız hakkında sorularınızı bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. D3 Vitamini Faydaları Nelerdir sayfamızı arkadaşlarınızınca bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Uzman Erbaş Alımı Sınav Tarihleri Ne Zaman?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed