Damak Yarasının Nedenleri Nelerdir?

Damak Yarasının Nedenleri Nelerdir? Damak Yarası Nasıl Geçer? Damak yarası belirtileri nelerdir? Hakkında bilmeniz gerekenleri yazımızda hazırladık.

Damak Yarasının Nedenleri Nelerdir? Damak Yarası Nasıl Geçer?

Damak Yarasının Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Damak Yarasının Nedenleri Nelerdir, Damak Yarası Nasıl Geçer, Damak Yarası Belirtileri Nelerdir, Damak Yarası Neden Olur, Damakta Beyaz Lekeler Nasıl Geçer, Damakta Beyaz Yara Neden Olur, Damakta Yara Neden Olur, Damakta Yara Nasıl Geçer

Damak yarasının nedenleri nelerdir ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da mercek altına aldık. Damak yarası nasıl geçer? Hakkında tüm merak edilenleri yazımızın devamına giderek bulabilirsiniz. Damak yarası belirtileri nelerdir? ve damak yarası neden olur? Sorularının cevaplarına sayfamızdan yardım alarak ulaşabilirsiniz. Peki damak yarasının nedenleri nelerdir? Detayları ile yazımızda paylaştık.

Damak şişliği veya damak yarası, tam olarak sebebi belli olmayan bazı hastalıklar sonucu meydana gelse de ciddi bir hastalık olmamasına rağmen kişinin yaşam kalitesini düşüren vede ağızda ağrılara neden olmaktadır. Damak yarası özellikle ateşli hastalıklar sonrası ortaya çıkmaktadır. Damak yarasını hayatında hemen hemen bir ya da iki kez yaşamıştır. Bu rahatsızlık geçici olduğu için bazı insanlar bu durumu sık sık yaşamaktadır. Uzman hekimler bu gibi durumlarda mutlaka doktora gidilmesini tavsiye ediyor. Kana yerleşmiş enfeksiyonlar bu bölgelerde şişli vede iltihaplı küçük kistlere veya yaralara neden olmaktadır. Beyaz lekelere ortası delinmiş gibi duran bu yaralar ağız hareketlerinin yavaşlamasına neden olur. Baharatlı vede sıcak yiyecekler bu yaraları olumsuz yönde etkiler. Ağız içi yara vede diş eti enfeksiyonu ile benzer durumlar ile ortaya çıkmaktadır. Bu yaralara zamanın da müdahale etmekte fayda vardır. Müdahale edilmediğin de ağız içi sağlığı riske atabilir.

DAMAK YARASI NEDEN OLUR?

DAMAK YARASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yüksek ateşlenme.
Ağız içi şiddetli sancı.
Soğuk vede sıcak içeceklere karşı damağın ağrıması.
Damakta şişlik.
Damağı rahat açamamak gibi belirtiler damak yarasını göstermektedir.

DAMAK YARASI NEDENLERİ

Aşırı stres de damak yarasına yol açabilir.

Vücuttaki yüksek enfeksiyon yumuşak dokularda toplanmaktadır. Belirli bölgelerde kist oluşmaktadır.

Diş etindeki enfeksiyonlar veya iltihaplar.

Sıcak tüketilen besinlerden dolayı yüzeyin hasar alması yenilemeye çalışan hücrelerin bu süreçte yaraya neden olması.

Yumuşak dokusu bulunan damak tahribata uğraması yüksektir.

Ağız içinde her hangi farklı noktada çıkan yaranın taşıyıcı özelliği bulunuyorsa damağa da sıçrayabilir.

Bunlar dışında içerdikleri maddeler bazı besinlerin ağız içi yaralanmalarına neden olabilmektedir. Bunlar, çikolata, domates, peynir, incir vede patlıcan bu besinlerin başında yer almaktadır.

DAMAK YARASI NASIL GEÇER?

Damak yarası için aloe vera kullanabilirsiniz. İçerdiği güçlü antioksidan ile enfeksiyonlu virüsleri kısa sürede geçirmektedir. Limon suyu’da damak yarası için kullanılabilir. Tuz vede limonlu su damak yaralarına iyi gelmektedir.

Damak Yarasının Nedenleri Nelerdir, yazımız da hazırladığımız damak yarasının nedenlerini ve belirtilerini bulabilirsiniz. Sizin de eğer ki damak yarasının nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Damak yarasının nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Soğan Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed