Dang Humması Belirtileri Nelerdir?

Dang Humması Belirtileri Nelerdir? Dang Humması Nasıl Geçer?, Dang humması nasıl bulaşır? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgilere yazımızda derledik.

Dang Humması Belirtileri Nelerdir? Dang Humması Nasıl Geçer?

Dang Humması Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Dang Humması Belirtileri Nelerdir

Dang humması, tüm dünyada tropikal vede subtropikal bölgelerde endemik olarak rastlanan, şiddetli grip benzeri semptomlara neden olabilen viral hastalık türüdür. Kırılmış gibi kemik ağrılarına neden olduğundan kırık kemik humması olarakta bilinmektedir. Etkeni ise flavivirüs familyasından dang virüsüdür. Dang virüsünün bilinen 4 tipi bulunmaktadır. Bir tipi ile hastalık geçirenler, diğer tipleriyle de tekrar hasta olabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için dang humması nasıl bulaşır? ve dang humması nasıl geçer? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Dang humması belirtileri nelerdir?

Dang virüsü, aedes cinsi sivrisinekler tarafından taşınmakta vede bulaşmaktadır. Aedes türü sivrisinekler zika, dang, chikunguya vede diğer virüsleri de bulaştıran enfekte olmuş ısırığıyla kişilere bulaşmaktadır. Bu sivrisinek göreceli olarak, temiz su kaynaklarını tercih ettiği için, evlerde su basmaları, kanalizasyon boruları gibi yerler bu türün yerleşimi için ideal olabilmektedir. Bu neden ile, salgınlarda kentsel yayılım da gözlenebilir. Aedes türü sivrisinekler hayvan kapları, kovalar, çiçek saksıları vede vazolar gibi durgun su tutan kaplara yumurta bırakmaktadır. Zika, chikunguya vede dang virüsünü yayan bu sivrisinekler gece vede gündüz ısırmaktadır. Sivrisinekler virüs bulaşmış bir kişiyi ısırdıklarında enfekte olmaktadır. Enfekte sivrisinekler daha sonra virüsü ısırıklar ile diğer insanlara yaymaktalar. Dang virüsü ile zaten enfekte olan hamile bir kadın, virüsü hamilelik esnasında ya da doğum esnasında bebeğe geçirebilmektedir. Bugüne kadar anne sütü ile bulaşma olduğuna dair hastalanma görülmemiştir. Emzirmenin yararları nedeni ile, annelerin dang virüsü riski taşıyan bölgelerde bile emzirmesi tavsiye edilmektedir. Nadirende olsa organ nakli, kan nakli ya da iğne yaralanması yoluyla da dang virüsü yayılabilmektedir. Yazımızın devamına giderek dang humması belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Dang Humması Nasıl Geçer?

Dang Humması Belirtileri

Enfekte sivrisiceğin ısırması ile, dang virüsü deriden girmektedir. Bu yüzden kana karışır vede ateşin yükselmesinden 24 saat sonra hasta kişilerin kanında bol miktarda bulunur. Dang virüsi ile enfekte olan her dört kişiden biri hastalanmaktadır. Semptomlar hafif ya da şiddetli olabilmektedir. Şiddetli dang humması bir kaç saat içinde hayatı tehdit edebilmektedir. Genellik ile hastaneye yatmayı gerektirebilir. Hafif dang humması semptomları ağrı, ateş vede sızı ya da döküntüye neden olan diğer hastalıklar ile karıştırılabilmektedir.

Kaç Tip Dang Enfeksiyonu Vardır?

Dang şok sendromu,
Dang hemorajik ateş,
Klasik dang ateşi,
Tanımlanamayan ateş ya da viral sendrom.

Şiddetli Dang Humması Belirtileri

Nefes almada zorluk,
İnatçı kusma,
Şiddetli karın ağrısı.

Dang Humması Kendiliğinden iyileşir Mi
Dang Humması Kendiliğinden iyileşir Mi

Dang hemorajik ateşinde tablo genellik ile diğer semptomlar ile birlikte 2 ila 7 gün süren bir ateş ile karakterize olmaktadır. Dang virüsü semptomları tipik olarak, 2 ila 7 gün sürmektedir. Çoğu insan yaklaşık olarak 1 hafta sonra iyileşmektedir. Şiddetli dang humması bir kaç saat içinde yaşamı tehdit edebilmektedir. Bu durum genellikle hastaneye yatışı gerektirmektedir. Ateşin düşmesini takiben inatçı kusma, şiddetli karın ağrısı vede nefes almada zorluk gibi belirtiler gelişebilmektedir. Bunlar periferik damarlaırn geçirgenliğinde aşırı artışa bağlı olarak karın vede akciğer zarı boşluklarında sıvı toplanması ile sonuçlanacak ve 24 ila 48 saatlik bir periyodun başlaıngıç işaretleri olacaktır. Eğerki tedavi ile düzeltilemez ise, dolaşım yetmezliği vede şok ile hasta kaybedilmektedir.

Dang Humması Nasıl Tedavi Edilir?

Dang humması tedavisinde öncelikle, klinik muayene vede kan tetkikleri ile tanı konmaktadır. Virüs hastalığın 5. gününe kadar kandan izole edilebilmektedir. Dang virüsü hastalarında HIV tarama testleri yanlış pozitif sonuç verebilmektedir. Hastalığın hafif formunda mümkün olduğunca dinlenmek, ateşi kontrol altına almak vede ağrıyı hafifletmek adına asetaminofen almak, susuz kalmamak için su ya da bol elektrolit barındıran içecekler tüketmek tavsiye edilmektedir.

Dang Humması Belirtileri Nelerdir, dang virüsünden korunma yöntemlerinin başında, sivrisinek ısırıklarına karşı alınacak önlemler gelmektedir. Dang virüsü için aşı çalışmaları devam etmektedir. Eğer ki sizin dang humması belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Dang humması belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da dang humması belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dünyanın En Tehlike Karıncaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed