Dil Yarası Nedenleri Nelerdir?

Dil Yarası Nedenleri Nelerdir? Dil Yarası Nasıl Geçer? Bir çok insannın başına gelen dil yarası sorunu aslında, kişilerde sıkca rastlanılmakta.

Dil Yarası Nedenleri Nelerdir? Dil Yarası Nasıl Geçer?

Dil Yarası Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Dil Yarası Nedenleri Nelerdir, Dil Yarası Nasıl Geçer, Dil Yarasına Neden Olan Enfeksiyonlar, Dil Yarasna Neden Olan Bazı Enfeksiyon Hastalıkları, Dil Yarasına Neden Olan Travmalar Ve Sakatlanmalar, Dil Yarası Semptomları Nasıl Anlaşılır, Dil Yarasına Ne İyi Gelir, Dilde Beyaz Yara Nasıl Geçer, Dil Ucu Yarasına Ne İyi Gelir, Dilde Çıkan Yaralar Neyin Habercisi, Dil Yarası Ne Demek, Dil Yarasına Karbonat, Bebeklerde Dil Yarası Nasıl Geçer

Dil yarası nedenleri nelerdir hakkında bilmeniz gerekenler vede dil yarası nasıl geçer? ile ilgili yapılması gerekenleri sizler için yazımızda hazırladık. Sizde dil yarası rahatsızlığından şikayetci iseniz vede nasıl birşey yapmanız gerektiğini henüz bilmiyorsanız yazımızdan öğrenebilirsiniz. Dil yarasına neden olan sakatlanmalar vede travmalar hatta dil yarasına neden olan enfeksiyonları yazımızın devamında detaylı olarak sıraladık.

Bir çok durumdan dolayı, dilde görülen ağrı vede acı hatta bazı anormalliklerin oluşması , yumruların çıkması, dil üzerinde ülserler yada yaraların çıkması gibi durumlar ile sonuçlanır. Görülen anormallikler şişkinlik, ağrı veya dilde yanma hissinin oluşması gibi semptomlar üretebilir. Dilde görülen problemler, kronik tıbbi durumlar, tümörler, enfeksiyon nedenli, travma yahut toksinler, glosit ismi verilen dil yangısı gibi dilde oluşabilen iltihaplar görülebilmektedir. Dilde oluşan ağrı, glosodini olarak adlandırılır. İltihaplar dilin uçunda, dilin kenarlarında veya dil boyunca ortaya çıkabilir. Dil de oluşan acılı doku bozulmaları vede ağrılar birçok farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Tedavisi de ağrının yada yaranın çeşitlerine göre yapılabilmektedir.

DİL YARASINA NEDEN OLAN ENFEKSİYONLAR

Dil yarası nedenleri çeşitli hastaları, sakatlıkları yada durumların bir semptomu olabilmektedir. Bazı durumlar da hafif bir sorundan meydana gelebilmektedir. Bu hafif durumalr ise dil ısırma sebebi ile meydana gelen küçük yırtılmalar yada çürüklerin oluşması olabilmektedir. Bunun dışında ortaya çıkan enfeksiyon yada ağız kanseri durumlarında acil tıbbi müdahale gerekmektedir. Dil üzerinde meydana gelen yaraların yada ağrının diğer yaygın sebebi ise dil tarafından karakterize edilen durumlardandır. Bu durumlar ise dilde ortaya çıkan şişkinlikler veya iltihaplar, renk değişikleri ile oluşmaktadır. Dil iltihaplarının oluşmasına neden olan bakteriyel, viral, mantar enfeksiyonlarıdır. Dil yarasının diğer nedenleri ise tahriş çeşitleri yada baharatlı gıdalar, tütün vede alkol gibi çeşitli sıcak yiyecekler, içecekler olarak bilinmektedir. Diğer iltihap yada anormal durumlarda dili etkileyebilmektedir.

Dil yarası neden olan bazı enfeksiyon hastalıkları sebebi ile ortaya çıkabilir başlıcaları ise;

Frengi
Mantar enfeksiyonu
Ağız herpes virüs enfeksiyonu
Streptokok enfeksiyonu gibi durumlarda.

Dil yarasına neden olan travmalar veya sakatlanmalardan dolayı ortaya çıkabilir başlıcaları ise;

Yırtılma veya çürükler
Yanan dil
Sıcak veya baharatlı yiyecekler
Kabarcık oluşması yada ülserler
Dili ısırma
Protez dişler, pürüzlü dişler yada kötü yerleştirilmiş protez çeşitleri
Aftoz ülser
Diş cihazları
Tütün gibi nedenlerden dolayı dilde yara meydana gelebilmektedir.

DİL YARASI SEMPTOMLARI NASIL ANLAŞILIR

Ağız kızarıklıkları
Ağız kokusu
Yanma hissi
Yumuşak dil veya kabarık dil gibi doku değişiklikleri
Dil renginde değişme
Çiğnemede zorlanma
Aşırı tükürük salgılama
İştah kaybı
Şişmiş, genişlemiş veya kabarmış dil
Ağızda ülser, kabarcık veya ağrılar meydana gelmesi
Şişmiş diş etleri gibi semptonlar ortaya çıkmaktadır.
Boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı, yorgunluk, ağrılar, sancılar vede ateş gibi grip şeklinde semptomlar

Yukardaki semptomların yanı sıra bazı hayatı tehtid edici durumlarda göstergesi olabilecek semptomlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlar da acil tedavi değerlendirilmesi hekim tarafından yapılmalıdır.

ACİL TEDAVİ GEREKTİREN SEMPTOMLAR

Kan öksürmek
Kenden geçmek veya tepkisizlik gibi uyanıklık yada bilinç düzeyinin değişmesi
Yutkunmada zorlanma
Yüksek ateş
Dudaklarda veya tırnaklarda mavimsi renkler
Kusma vede bulantı
Dilde, dudaklarda veya yüzde aniden oluşan şişkinlikler
Dilde ısı veya kızarıklık
Nefes sorunları, nefes darlığı, solunum, zor nefes alma, yorucu nefes almalar, nefes alamama, hırıltı, boğulma gibi hissetme semptomları ortaya çıktığında acil tıbbi müdahale gerekmektedir.

DİL YARASINA NE İYİ GELİR?

Aloe Vera
Kabarma tozu
Oksijenli su
Tuz
Meyan kökü
Lavanta esansiyel yağı

Dil Yarası Nedenleri Nelerdir, hakkında insanların bilmesi gerekenleri hazırladık. Dil yarası nedenlerini maddeler halinde yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizin de dil yarası ile ilgili şikayetleriniz varsa dil yarasına iyi gelecek yardımcı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğerki sizin de dil yarası nedenleri nelerdir yazımız hakkında sormak istedikleriniz varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Dil yarası nedenleri nelerdir sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Karnabahar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed