Disk Kayması Nedir?

Disk Kayması Nedir? Disk Kayması Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı? Siyatik belirtileri nelerdir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler yazımızda.

Disk Kayması Nedir? Disk Kayması Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Disk Kayması Nedir
Sayfa İçeriği: Disk Kayması Nedir

Omurilik disklerinin içerisin de yumuşak vede jelatin benzeri malzeme bulunmaktadır. Disklerin dışı da, sert duvarlara sahiptir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için disk kayması ameliyatı ne zaman yapılmalı? ve siyatik belirtileri nelerdir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Disk kayması nedir?

Diskler, omurlar arasında yastık görevi görür vede darbeleri önler. Diskler yaşlandıkça da, az şişirilmiş araba lastiği gibi dışarıya doğru şişmeler meydana gelir. Bazı durumlar da diskin dışı yırtılır vede içinde ki yumuşak madde dışarı taşmaktadır. Kayan veya yırtılan disk, omuriliğin her iki tarafın da çıkan sinir kökleri de denilen, sinir demetlerine baskı yapar. Bu baskı da, belde ağrının meydana gelmesinin yanı sıra, bir veya iki bacağın birden arkasında aşağı doğru inen bir ağrıya yani siyatik adı verilen siyatiğe neden olmaktadır. Disk kayma ameliyatı ise siyatik vede ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Çünkü işlem esnasın da hasar gören veya sorun olan diskin bir bölümü çıkarılır vede bunun yapılması sinirlerde ki basıncı azaltmaktadır. Disk kayma ameliyatı, Amerika birleşik devletlerin de, en sık yapılan omurilik ameliyatıdır. Yazımızın devamına giderek disk kayması ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Disk Kayması Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Siyatik Belirtileri

Bacaklar da zayıflık,
Bel ağrısı,
Ayaklar da karıncalanma,
Bacağın arkasın da, aşağıya doğru inen vede elektrik çarpmasına benzer biçimde keskin ağrı.

Disk kayması durumun da, diğer tüm tedavi yöntemleri eğer olumlu sonuç vermedi ise disk kayması ameliyatını doktorunuz önerebilir. Diğer tedavi yöntemlerine rağmen hala bel ağrısı vede siyatik aylarca sürüyorsa, kronik hal almış olabilir. Yürüme veya ayakta durma, günlük normal işlerin yapılmasın da vede işe gitme konusun da problemler yaşamanıza bile neden olabilmektedir. Araştırmalara göre, disk kayma ameliyatının erken yapılması, diğer yöntemler ile kıyaslandığında kısa süreli rahatlama konusun da etkili olduğu belirtilmiştir. 1 veya 2 yıl içinde ameliyatın neden olduğu etkiler de, bir farklılık olmadığını da vurgulamışlardır. Disk kayma ameliyatından faydalanan kişileri, anlayabilmek için daha fazla araştırma yapılması lazım. Disk kayması ameliyatı sonrası, anesteziden uyandıktan sonra, 1 veya 2 saat iyileşme odasın da kalmanız gerekmektedir. Bir çok kişi, bu ameliyatlardan sonra aynı gün eve gidebilmektedir. Yalnız sizi eve götürecek birinin yanınız da olması lazım. Eve gitmeden önce, uzman hekiminiz, yarayı nasıl temiz tutacağınıza dair bilgilendirme yapacaktır. Enfeksiyona karşı, önlem olarak da antibiyotik kullanmanız gerekmektedir. Yaranız bir kaç gün boyunca ağrı yapar vede buradan sıvı sızabilmektedir.

Acil Bakım Gerektirecek Enfeksiyon Belirtileri

Ağrı,
Ateş,
Kırmızılık,
Şişlik,
Kesiğin etrafında sıcaklık hissinin meydana gelmesi.

Ameliyattan sonra tekrar işinize vede günlük etkinliklerinize dönmek için geçen süre 2 ila 6 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Uzman hekiminiz, bu süre boyunca ağırlık kaldırmamanızı, çok uzun oturmamanızı ya da eğilmemenizi önermektedir. Bunları yapmanız riskli durum ve omuriliğinize de baskı oluşturacaktır. Egzersiz yapmak bel ağrılarının vede disk problemlerinin tekrar oluşmasının engellenmesine yardımcı olabilmektedir. Fazla kilonuz bulunuyor ise, kilo vermeniz de size yardımcı olabilmektedir. Sırt ağrısı için egzersiz programına başlamadan önce, uzman hekiminize veya fizik tedavi uzmanından yardım almalısınız.

Disk Kayması Nedir, disk kayma ameliyatı genellikle güvenli olarak düşünülse de, herhangi bir ameliyatta olduğu gibi bazı komplikasyon riskleri vardır. Bunların başlıcaları; enfeksiyon, aşırı kanama veya kan pıhtılarının meydana gelmesi, omurilik sıvısında sızıntının olması, damarlar da veya omurilik sinirlerin de yaralanmanın olması vede omurgayı saran koruyucu tabakaya bağlı yaralanmanın olmasıdır. Eğer ki sizin de disk kayması nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Disk kayması nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da disk kayması nedir yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Reishi Mantarı Kapsülü Ne İşe Yarar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed