Dişler İçin Uzak Durulması Gereken Besinler

Dişler için Uzak Durulması Gereken Besinler Dişlere Zarar Veren Besinler, Hangi besinler dişleri çürütür? İle ilgili bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Dişler İçin Uzak Durulması Gereken Besinler Dişlere Zarar Veren Besinler

Dişler için Uzak Durulması Gereken Besinler
Sayfa İçeriği: Dişler İçin Uzak Durulması Gereken Besinler, Dişlere Zarar Veren Besinler, Dişlerin Çürümemesi İçin Yapılması Gerekenler, Hangi Besinler Dişleri Çürütür, Diş Sağlığı İçin Uzak Durmanız Gerekenler, Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler, Diş Çürümesi Nasıl Önlenir, Dişler Neden Çürür, Dişlere Hangi Besinler Zarar Verir

Dişler için uzak durulması gereken besinler ile ilgili bilmeniz gereken bazı noktaları siz değerli dostlarımız için yazımız da derledik. Dişlere zarar veren besinler hakkın da merak ettiklerinizi yazımızın devamına giderek bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Hangi besinler dişleri çürütür? ve Dişler için dikkat edilmesi gerekenleri yazımızda sizler için hazırladık. Peki dişler için uzak durulması gereken besinler nelerdir? Detayları ile yazımızda paylaştık.

Diş sağlığına aslında günümüzde olduğunca özen gösterilmemektedir. Aslında diş sağlığı oldukça önemlidir. Dişlerin çürümesi vede dişlerin zaman içinde kayıp edilmesi oldukça estetik görüntü olarak sorunları beraberinde getirmektedir. Dişler için uzak durulması gereken besinler, dişlerinize zarar vermeden onları bildiğiniz de dişlerinizi daha iyi koruyabilirsiniz. Yediğiniz şeylere dikkat eder vede düzenli olarak dişlerinizi fırçalar bakımını yaparsanız, dişleriniz vede diş etleriniz daha sağlıklı olur. Hangi besinler dişleri çürütmekte ve dişler çürümemesi için yapılması gerekenler hakkında yazımızın devamında sizlere maddeler sunduk. Sizde gerekli bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

DİŞLERİN ÇÜRÜMEMESİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

HANGİ BESİNLER DİŞLERİ ÇÜRÜTÜR?

Limon
Alkol.
Meyve suları.
Sigara.
Beyaz ekmek.
Buz.
Kuru meyve.
Enerji içeceği.
Kola.
Yapışkanlı gıdalar. (Lokum, çikolata, jelibon vs)

Sigara aslında günümüz de bir çok kişi tarafından kullanılmakta. Aslında insan sağlığına bir çok zararı olan sigaranın diş vede diş etlerine de zarar verdiği ve ağız kokusuna neden olduğu bilinmektedir. Limon ph’ı 2 olduğu için dişler için oldukça zararlıdır. Ph’ı 7’den düşük olduğu gıdalar dişlere baya zarar vermektedir. Ph’ı 2,5 olan meyve suları da dişlere zarar vermektedir. Tükürük ağızdaki plağın vede asidin etkisini azaltacak ilk savunmamız olmaktadır. Bu sebeple ağız kuruluğuna neden olacak her şey diş sağlığı için zararlıdır. Alkol de ağız kuruluğuna neden olduğu için kullanılmaması gereken içeceklerdir. Enerji içecekleri sitrik asit vede şeker barındırdıkları için dişler için zararlıdır. Kola’da dişler için en zararlı içeceklerdir. İçeriğinde fosforik asit ve şeker, hemde sitrik asit bulundurmaktadır.

Yapışkan gıdalar, tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır. Bunlar daha fazla şeker bulundururlar vede strik asit barındırdığı için dişlere zarar vermektedir. Tükürükte bulunan amiloz karbonhidratları şekere çeviren enzim olmaktadır. Yalnız şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi vede asit meydana getirmesidir. Ağızda hiç plak bulunmuyorsa şekeri aside çevirecek vede diş çürüğü oluşturacak bir şey de bulunmamaktadır. Ağızda buz çiğnemek iyi fikir değildir. Buz serttir. Eğer eski büyük dolgularınız bulunuyorsa, buz yediğiniz zaman dişleriniz kırılabilir. Soğuk aynı zamanda dişlerinizin kamaşmasına da neden olabilmektedir. Kuru meyvelerde karbonhidrat bulunmaktadır. Aynı zaman da kuru meyveler yapışkanlığı nedeni ile ağız içinde daha uzun süre kalmaktadır. Sürekli olarak kuru meyve yemek dişlerinizi de fırçalamaz iseniz dişlerinizin çürümesine neden olursunuz.

Dişler İçin Uzak Durulması Gereken Besinler, yazımız da hazırladığımız dişler için uzak durulması gereken besinleri bulabilirsiniz. Sizde eğer ki dişler için uzak durulması gereken besinler hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Dişler için uzak durulması gereken besinler, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Beyaz Leblebi Neye İyi Gelir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 3 =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed