Doğum Kontrol Hapı Zararlı Mı?

Doğum Kontrol Hapı Zararlı Mı? Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır? Doğum kontrol hapı nedir? Hakkında merak edilen soruları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır? Doğum Kontrol Hapı Zararlı Mı?

Doğum Kontrol Hapı Zararlı Mı
Sayfa İçeriği: Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır, Doğum Kontrol Hapı Zararlı Mı, Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır, Doğum Kontrol Haplarının Avantajları, Doğum Kontrol Haplarının Dezavantajları, Doğum Kontrol Hapı Kullanmanın Yan Etkileri Nelerdir, Doğum Kontrol Hapı Nedir, Doğum Kontrol Hapının Yararları

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da hazırladık. Doğum kontrol hapı zararlı mı? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek öğrenebilirsiniz. Doğum kontrol hapı nedir? ve Doğum kontrol hapı kullanmanın yan etkileri nelerdir? Soruları ile ilgili cevaplara sayfamızdan yardım alarak ulaşabilirsiniz. Doğum kontrol hapı kullanımının avantajları vede dezavantajları hakkında her şeyi sayfamızda sizler için düzenledik. Peki doğum kontrol hapı nasıl kullanılır? Detayları ile yazımızda paylaştık.

Bu tür haplar hamile kalmayı engellemeye yönelik hormon içeren ilaçlardır. Doğal kadınlık hormonları olan östrojen vede progesteronun sentetik formlarını barındırmaktadır. Doğum kontrol hapları yumurtlamayı durdurarak vede rahim ağzından rahim içine sperm geçişini önleyerek hamile kalmayı önler. Doğum kontrol hapı bırakıldığı ilk ay ise her şey eski haline döner vede hamilelik şansı tekrar başlamaktadır. Çoğu doğum kontrol hapları bu iki hormonu da içermektedir. Bu nedenle kombine oral kontraseptif olarak adlandırılır. Sizde doğum kontrol hapları kullanımı ile ilgili daha fazla bilgiyi yazımızın devamından bulabilirsiniz.

DOĞUM KONTROL HAPI NASIL KULLANILIR?

DOĞUM KONTROL HAPLARININ AVANTAJLARI VEDE DEZAVANTAJLARI

Doğum kontrol hapları hamilelikten 7 gün 24 saat korumaktadır. Bir çok doğum kontrol yöntemine göre daha iyi korunma sağlamaktadır. Regl dönemini düzenler ve tamamen geri dönüşümlü etkileri bulunur. Bu nedenle hapı bıraktıktan çok kısa süre sonra regl düzeniniz eski haline dönmektedir. Hamilelik planlanabilir. İlaçların bazı durumlar için koruyucu vede tedavi edici etkileri de bulunmaktadır. Dış gebelik, akne, kemiklerde zayıflama, endometrium vede over kanseri, anemi, aşırı adet kanaması, ağrılı adet görme gibi durumlarda faydalı vede koruyucu etkileri bulunmaktadır.

Doğum kontrol hapları cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumazlar. O yüzden bu enfeksiyonlara karşı olarak korunmak için ek olarak kondom kullanmanız gerekmektedir. Bu haplar her gün aynı saatlerde unutulmadan alınması lazım vede kutu bittikten sonra yeni kutunun hazır bulunması gerekmektedir. Hap atlamak ve ara vermek etkilerini azaltabilir. Doğum kontrol haplarının tüylenme artışını önleyici yönde etkisi bulunmaktadır. Tüylenme ile giden polikistik over sendromu gibi durumlarda tedavi edici olarak önerilir. Doğum kontrol hapları çeşitli nedenlerden genç kızlarda da tedavi edici vede koruyucu etkisinden dolayı kullanılabilir. İlk çıktığı zamanlarda barındırdığı hormon dozları oldukça yüksek bulunuyordu. Barındırdığı bazı hormonların iştah açıcı vede su tutucu etkisi olduğundan dolayı hem iştah açarak, hem de su tutup ödeme neden olarak kilo artışına neden olmaktaydı. Yalnız günümüzde kullanılan yeni nesil doğum kontrol haplarının içerdiği hormon miktarı oldukça düşüktür. Kilo aldırma konusunda oldukça düşük olasılıklar bulunmaktadır.

DOĞUM KONTROL HAPI KULLANMANIN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Baş ağrısı.
Ara kanama.
Bulantı.
Cinsel istekte azalma.
Meme hassasiyeti.
Duygu durum değişiklikleri.
Pıhtı oluşma riskinde artış.

DOĞUM KONTROL HAPININ YARARLARI

– Doğum kontrol hapları yumurtalık kanserini azalmaktadır. 5 Yıl kullanmış olan kadınlarda %20, 15 yıl kullanmış kadınlarda ise %50’dir.

Rahim kanserini azaltır.
Kanama düzensizliklerini tedavi eder.
Adetleri düzene sokar.
Aşırı miktarda adet kanamasını azaltır.
Ağrılı adet görmeyi azaltır.
Kansızlığı önler.
Yumurtalık kistlerini azaltır.
Meme hastalıklarını azaltır.
Kronik pelvik ağrıyı azaltır.
Kemik yapısını güçlendirir.
Kalın bağırsak kanserini azaltır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır, yazımız da hazırladığımız doğum kontrol hapı kullanımı ve yararlarını bulabilirsiniz. Sizin de eğer ki doğum kontrol hapı nasıl kullanılır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed