Eğir Otunun Faydaları Nedir?

Eğir Otunun Faydaları Nedir? Eğir Otu Kökü Yağı Neye İyi Gelir? Eğir otu kökü yağı ne işe yarar? İle ilgili bilmeniz gereken tüm her şeyi derledik.

Eğir Otunun Faydaları Nedir? Eğir Otu Kökü Yağı Neye İyi Gelir?

Eğir Otunun Faydaları Nedir
Sayfa İçeriği: Eğir Otunun Faydaları Nedir, Eğir Otu Kökü Yağı Neye İyi Gelir, Eğir Otu Kökü Yağı Ne İşe Yarar, Eğir Otu Kökü Yağı Neye İyi Gelir, Eğir Otu Nerede Bulunur, Eğir Otu Nerede Yetişir, Eğir Otu Nerede Kullanılır, Eğir Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir, Eğir Otu Nedir

Eğir otunun faydaları nedir, ile ilgili bilmeniz gereken bazı faydalarını siz değerli dostlarımız için yazımız da hazırladık. Eğir otu kökü yağı neye iyi gelir? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Eğir otu kökü yağı ne işe yarar? ve eğir otu nerede bulunur? Sorularının cevaplarına da sayfamızdan yardım alarak ulaşabilirsiniz. Peki eğir otunun faydaları nedir? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Eğir otu, bilim litratüsün de acorus calamus olarak bilinmektedir. Tek çenekli çok yıllık ottur. Eğir otu, sulak bölgelerde kolayca yetişmektedir. Kokulu yapraklarını kozmetik malzemeler yapımında sıklıkla kullanılır. Eğir otu, geleneksel tıpta kurutularak kullanılan eğir otu bazı kısımlarda tarçın, zencefil vede küçük hindistan cevizleri yerine de tüketilir. Yılanyastığı ailesine aittir. Anayurdu Hindistan olan eğir otu İpek yolu ticareti ile Avrupa, Asya vede Amerika kıtalarına da yayıldı. Eğir otunun yaprakları şerit şeklindedir. En fazla 50 cm kadar çıkmaktadır. Kokusu mandalinaya benzemektedir. Bulunduğu yerlerdeki haşaretleri önlediğinden ev önlerinde yetiştirilir. Aktarlarda kolaylıkla bulunabilir. Sizde eğer ki eğir otu ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşmak istiyorsanız yazımızın devamına giderek bulabilirsiniz.

EĞİR OTU KÖKÜ YAĞI NEYE İYİ GELİR

EĞİR OTU KÖKÜ YAĞI NE İŞE YARAR?

Eğir otunun hoş kokusu ile kökündeki esans yağ çıkarılır. Sarı renkte bulunan bu yağ özellikle cilt hastalıklarında kullanılır. Migren, baş ağrısı vede sinüzit gibi hastalıklar sırasında boyun vede alna sürüldüğünde rahatlama sağlamaktadır. Eğir otu kökü yağı sigara isteğini de azaltmaktadır.

EĞİR OTUNUN FAYDALARI

Eğir otu suyuyla gargara yapılarak diş etlerinde kalmış kalıntıları temizlemektedir. Diş kökünü kuvvetlendirerek diş kaybını önlediği gibi diş yüzeyinde de kir birikmesini engelleyerek beyaz kalmasını sağlamaktadır.

Gözde meydana gelen çıban veya iltihaplı yaralar için kaynatılan eğir otu suyunu pamuk yardımı ile gözünüze sürebilirsiniz. Kısa zamanda hem iltihabı götürmekte, hemde katarak gibi hastalıkları önlemektedir. Ayrıca kirpik dibi iltihabı gibi hastalıkların da yaşanmasının önüne geçmektedir.

Eğir otu yavaşlayan sindirim sistemini düzenlemek için kullanılabilir. Yemek borusundaki hücrelerin hasar görmesini önleyerek besinlerin hasar vermeden mideye inmesini orada da doğru öğütülerek bağırsaklara geçmesini sağlamaktadır. Yemeklerden sonra tüketildiğinde ise besinlerin doğru yollar ile kana vede organlara iletilmesini sağlamaktadır.

Vücut içinde fazla biriken su böbrek üstü bezlerinin işlevselliğini bozmaktadır. Bu durum ise tüm vücut organlarını olumsuz yönde etkiler. Uzman hekimler bu yüzden fazla su tüketildiğinde mutlaka spor yapılmasını önermektedir. Bunun dışında da suyun vücutta tutulmaması için eğir otu çayı tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Kolit hastalığı için en doğal içecek eğir otu. Bağırsakların işlevselliğini arttırmaktadır. Eğir otu sinir merkezindeki hücreleri de yenileyerek yorgunluk agresiflik gibi ruhsal sağlık problemlerini önlemektedir.

Eğir otu güçlü antioksidan olduğu için vücuttaki asit vede iltihabı kurutmaktadır. Böylelikle gut vede eklem hastalıklarının yaşanmasını önler. Bağışıklık sistemindeki hücreleri de yenilediğinden ani ataş çıkması gibi sağlık sorunlarının da önüne geçmektedir.

Eğir Otunun Faydaları Nedir, yazımız da hazırladığımız eğir otunun faydalarını öğrenebilirsiniz. Sizde eğer ki eğir otunun faydaları nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Eğir otunun faydaları nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Aort Anevrizması Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed