Elma Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Elma Kabuğunun Faydaları Nelerdir? Elma Kabuğu Zararlı Mı?, Elma kabuğu soyulmalı mı? İle ilgili bilinmesi gerekenleri yazımız da derledik.

Elma Kabuğunun Faydaları Nelerdir? Elma Kabuğu Zararlı Mı?

Elma Kabuğunun Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Elma Kabuğunun Faydaları Nelerdir

Elma, kış aylarında oldukça sık tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Son zamanlar da ise elma ile ilgili elma kabuğu ile mı yenmeli? Yoksa elma kabuğunu soyarak mı yemeli? Soruları akıllarda soru işareti bırakmakta… Yazımızın içeriğin de elma kabuğu ile ilgili bir çok bilgileri hazırladık. Sizde yazımızın devamına giderek elma kabuğunun faydalarına ve elma kabuğu zararlı mı? Sorularının cevapların ulaşabilirsiniz. Peki elma kabuğunun faydaları nelerdir?

Bir çok hastalığa iyi gelen elma ile ilgili faydalarına her geçen gün bir yenisi de eklenmektedir. Elma sağlıklı meyve olarak hipokrat’ın m.ö 400’lü yıllarda ilaç olarak arpa lapası vede hurma kullandığı da bilinmektedir. K, E, B6 vede A vitamini bakımından zengin olan elma bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Barındırdığı C vitamini ile elma tam bir şifa kaynağıdır. Yazımızın içeriğinde ise elma kabuğunun faydalarına ulaşabilirsiniz.

Elma Kabuğunun Besin Değeri Nedir?

Elma Kabuğunun Faydaları

K vitamini seviyemizin artmasını sağlayan yeşil elma, yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır. K vitamini anti-hemorajik bir ajan olarak görev yapmaktadır.

Elma kabuğu ile düzenli olarak tüketildiğinde metabolizma hızını pozitif katkı sağlamaktadır. Zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.

Elma kabuğu ile tüketildiğinde kanda bulunan kolesterol seviyesini düzenleyerek kalp vede damar tıkanıklıklarını engeller. Böylece kalp krizine yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Safra asitlerini emerek oniki parmak bağırsağına vede karaciğere yararı vardır. Vücudu toksin maddelerden arındırması ile özellikle de karaciğeri temizlemektedir. Elma adeta detoks ürünü gibidir.

Elma diş sağlığı için de bir çok diş macunu içinde beyazlatma amacıyla kullanılmaktadır. Elmanın diş beyazlatma özelliğinin yanı sıra diş çürüklerinin önüne geçme konusunda da faydası bulunmaktadır. Diş eti hastalıkları vede iltihapları için de iyileştirici içeriği bulunmaktadır.

Araştırmalara göre elmanın kan şekerini dengelemesi konusunda çalışmalar henüz yeni yalnız elde edilen sonuçlar için ümit vericidir. Elmanın şekeri düzenleyen etkisinin temel nedeni bir antioksidan olan polifenol bakımından zengin olmasıdır.

Elmanın içeriğinde bulunan antioksidanlar vede fenolik bileşikler, pankreas, akciğer vede prostat kanseri riskini azaltmaktadır. Araştırmalara göre pankreas kanserine yakalanma oranını %23’e kadar düşürmüştür.

Fareler üzerinde denenen deneyler elmanın alzheimer hastalığından koruduğunu vede beynin yaşlılıktan kaynaklanan etkileri azalttığını ortaya koymuştur. Alzheimer hastalığını önlemek için elma tüketimi oldukça önemlidir.

Elma Kabuğu İle Tüketilir Mi
Elma Kabuğu İle Tüketilir Mi

Özellikle de elma kabuğunu tüketmek sindirim sistemini harekete geçirmeye destek olmakta vede kabızlığı önlemektedir.

Elma B6, A, K vede E vitamini deposu olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtilmiştir.

Romatizmaya bağlı bulunan hastalık vede eklem ağrılarına da elma tüketimi iyi gelmektedir. Dönemsel eklem ağrıları için de mutlaka öğünler de elma tüketilmeye özen gösterilmeli. Elma yemekle vücut kaybettiği direnci fazlası ile kazanacaktır.

Gebelik dönemin de kadınlar için mide bulantısını kesme konusunda elmanın faydası oldukça yüksektir. Bulantı vede mide ağrılarına iyi gelmesi, kusmaların azaltılması vede karın bölgesine girebilecek krampların engellenmesinde elma tüketimi her zaman desteklenmelidir. Uzman hekimlerin hamilelere bu dönemde bol miktarda elma tüketmelerini tavsiye etmektedir.

Elma Kabuğunun Zararları Var Mı?

Elmanın besin değeri 100 gramın da 50 kcal kalori, ayrıca besinin 1 adet yani 90 gramlık miktarında 47 kalori vardır. C vitamini, B grubu vitaminleri vede lif açısından oldukça şifa kaynağı olan elma, kalorisinin düşük, lif içeriğinin ise yüksek olması nedeni ile kilo kontrolünün istendiği diyetler de sıklıkla tüketilebilir.

Elma kabuğu ile aşırı miktarda tüketildiğinde ishale neden olabilmektedir. Elma fazla miktar da yendiğinde içeriğindeki şekerden dolayı aşırı miktarda vücuda şeker girmiş olur. Bu da dolayısı ile zayıflamaya değil, kilo almaya neden olmaktadır.

Elma Kabuğunun Faydaları Nelerdir, elmanın antioksidan içeriği kanserden koruyucu etki göstermektedir. Bu yüzden elma iyi yıkandığından kabukları ile tüketilmesinin hiç bir sakıncası yoktur. Mümkün olduğunca elmayı soymadan tüketmeniz vitaminlerini daha iyi almanızı sağlamaktadır. Eğer sizin de elma kabuğunun faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Elma kabuğunun faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da elma kabuğunun faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dört Peynirli Pizza Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed