Epilepsi Nedenleri Nelerdir?

Epilepsi Nedenleri Nelerdir? Epilepsi Tedavisi Nasıl Uygulanır? Epilepsi çeşitleri nelerdir? Hakkında bilinmesi gereken bazı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Epilepsi Nedenleri Nelerdir? Epilepsi Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Epilepsi Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Epilepsi Nedenleri Nelerdir, Epilepsi Tedavisi Nasıl Uygulanır, Epilepsi Çeşitleri Nelerdir, Epilepsi Nedenleri, Epilepsi Belirtileri Nelerdir, Epilepsi Tedavisi, Epilepsi Nedir, Epilepsi Neden Olur, Epilepsi Ölümcülmüdür, Epilepsi Hastalığı Tedavisi Var Mı, Lokal Epilepsi Nedir

Epilepsi nedenleri nelerdir ile ilgili bilmeniz gereken bazı ayrıntılı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımızın devamında mercek altına aldık. Epilepsi tedavisi nasıl uygulanır? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamından bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Epilepsi tanısı nasıl konur? ve epilepsi çeşitleri nelerdir? Soruları ile ilgili cevaplara sayfamızdan yardım alarak ulaşabilirsiniz. Peki epilepsi nedenleri nelerdir? Detayları ile yazımız da paylaştık.

Sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi hastalığı, beyinde yer alan nöronlarda ani vede kontrolsüz olarak boşalmalar olmaktadır. Bunun sonucunda ise hastada istemsiz olarak kasılmalar, bilinç değişikliği vede duyusal değişikler meydana gelmektedir. Epilepsi nöbetler halinde görülen bir hastalıktır. Nöbetler sırasında hasta sağlıklıdır. Hayatında yalnızca bir nöbet geçiren hasta epilepsi hastası olarak görülmez. Sizde epilepsi hastalığı ile ilgili ayrıntılı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

EPİLEPSİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

EPİLEPSİ NEDENLERİ

Bu hastalık vakalarının tamamında neden tespit edilememektedir. Epilepsi hastalık bebeklik döneminden ileri yaşlara kadar herhangi dönemde ortaya çıkabilmektedir.

Geçirilmiş kazara bağlı kafa travmaları.
Doğum travmaları.
Zor doğum.
İleri yaşlarda beyin damarlarında görülen anormallikler.
Beyin iltihapları.
Tümörler.
Alkol tespit edilmiş nedenler yer almaktadır.

EPİLEPSİ ÇEŞİTLERİ

ABSANS NÖBETİ
FOKAL NÖBETİ
JENERALİZE NÖBETİ
PSİŞİK NÖBETİ
KLONİK NÖBETİ
TONİK NÖBETİ

Epilepsi hastalığında bir çok nöbet tipi bulunmaktadır. Kısa göz dalmaları absans nöbeti olarak adlandırılmaktadır. Vücudun sadece bir kısmında nöbet görülüyorsa buna fokal nöbet denmektedir. Nöbet geçirir iken tüm vücutta kasılmalar ortaya çıkıyor, hasta idrarını kaçırıyor vede ağzı köpürüyor ise buna jeneralize nöbet denmektedir. Yaygın nöbette beynin büyük kısmında nöron deşarjı var iken bölgesel nöbetler de beynin bir kısmı olaya katılmaktadır. Fokal nöbetler de bilinç açıktır ya da kapalıdır. Fokal olarak görülen nöbet yaygın hale gelebilmektedir. Tonik nöbet tipinde vücudun etkilenen kısımlarında sürekli kvvetli vede şiddetli kasılma görülmektedir. Klonik nöbet tipinde etkilenen kaslar ritmik olarak kasılmak da vede gevşemekte’dır. Absans nöbetlerinde kişi tepkisizleşir vede bakışları sürekli aynı noktaya takılı kalmaktadır. Bu nöbette kısa süreli bilinç kaybı yaşanmaktadır. Çocuklarda bu nöbet sık görülmektedir. Çiğneme, dudak şapırdatma, emme, elleri sürekli kıpırdatma veya yıkama hareketi, gözlerde belli belirsiz titremeler görülebilmektedir. Vücudun bir kısımının uyuşması ya da karıncalanması şeklinde somatoduyusal nöbet şekli de vardır. Psişik nöbetlerde öfke, ani korku veya sevinç hissi görülebilir. İşitsel ya da görsel halüsünasyonlar olabilmektedir.

EPİLEPSİ TANISI NASIL KONUR?

EPİLEPSİ TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

Epilepsi tanısı konulması için nöbet çeşitinin iyi tarif edilmesi lazım. Bu neden ile nöbeti gören kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Hastalık çocuk ya da erişkin nörologları tarafından takip edilmektedir. Hastaya tanı koymak için MR, EEG bilgisayarlı tomografi vede PET gibi tetkikler istenebilmektedir.

Epilepsi hastalığı tedavisi ilaçlar ile yapılmaktadır. İlaç tedavisiyle nöbetler %70 oranında önlenmektedir. Tedavi boyunca epilepsi ilaçlarının düzenli kullanılması büyük önem taşımaktadır. Tabi bazı hastalar ilaç tedavisine yanıt vermemektedir. Yalnız çocukluk epilepsileri yaş ile birlikte geçebilmektedir. Hayat boyu süren epilepsi türleri bulunmaktadır. İlaç tedavisine yanıt vermeyen hastalara cerrahi işlem yapılmaktadır.

Epilepsi Nedenleri Nelerdir, yazımız da hazırladığımız epilepsi nedenleri ve çeşitlerini öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki epilepsi nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Epilepsi nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Muhallebi Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed