Evde Ateş Nasıl Düşürülür?

Evde Ateş Nasıl Düşürülür? Ateş Nedenleri Nelerdir? Yüksek ateş belirtileri nelerdir? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgileri yazımız da bulabilirsiniz.

Evde Ateş Nasıl Düşürülür? Ateş Nedenleri Nelerdir?

Evde Ateş Nasıl Düşürülür
Sayfa İçeriği: Evde Ateş Nasıl Düşürülür, Ateş Nedenleri Nelerdir, Yüksek Ateş Belirtileri Nelerdir, Yüksek Ateş Nedenleri Nelerdir, Yüksek Ateş Seviyeleri Nelerdir, Ateşlenmeye Neden Olan Durumlar Nedir, Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür, Yüksek Ateş Nasıl Ortaya Çıkar, Evde Ateş Nasıl Düşürülür, Ateş Nedenleri Nelerdir, Yüksek Ateş Belirtileri Nelerdir, Yüksek Ateş Nedenleri Nelerdir, Yüksek Ateş Seviyeleri Nelerdir, Ateşlenmeye Neden Olan Durumlar Nedir, Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür, Yüksek Ateşin Belirtileri, Yaz Aylarında Yüksek Ateş Neden Olur, Yazın Ateşin Yükselmesinin Nedenleri, Yüksek Ateşte Ne Yapılmalı, Yüksek Ateş Nedir

Evde ateş nasıl düşürülür ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da mercek altına aldık. Ateş nedenleri nelerdir? Hakkında merak ettiklerinizi yazımızın devamına giderek öğrenebilirsiniz. Yüksek ateş belirtileri vede Ateşlenmeye neden olan durumları sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Peki evde ateş nasıl düşürülür? Detayları ile yazımız da paylaştık.

Yüksek ateş, vücudun sıcaklığından normal seviyesinin 2 kat daha fazla seyretmesine denmektedir. Bu durumun meydana gelmesinde en yaygın durum ise vücuda giren enfeksiyonlu hücreler ile savaşan bağışıklık sisteminin gösterdiği bir tepkime olarak görünmektedir. Kişinin bağışıklık sistemi vücudun ısısını arttırarak enfeksiyonlara karşı savaşmaya çalışır, yalnız bu durum vücuttaki bir çok organa da zarar vermektedir. Bu nedenle vücut ısısının hemen dengelenmesi gerekmektedir. Yoksa ateşlenmeye bağlı olarak sinir hücrelerinin sayısı da azalmaktadır. Sinir hücreleri beyne yeterli miktar da gitmediğin de vücut hareketleri de sağlanamaz. Beyinin sinir hücreleri öldüğünden hastanın havale geçirme olasılığı da artmaktadır. Ciddi kayıplara neden olan havale, özellikle de kalıcı zihinsel rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Bu yüzden yüksek ateşlenme önemlidir. Yüksek ateş biran önce dengelenmeli ve vücut ısısının normale döndürülmesi sağlanmalıdır.

YÜKSEK ATEŞ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yüksek ateşe bağlı olarak vücut da sıvı oranı azalmaktadır. Bunun sonucun da ise, vücutta bazı komplikasyonlara neden olmaktadır. Her kişiye göre değişik belirtiler göstermektedir. Genellikle;

Mide kasılmalarına bağlı olarak iştah kaybı.
Vücudun kızarması.
Kalbin hızlı çarpması.
Kemik yapısının zayıflamasına bağlı olarak güçsüzlük.
Halsizlik ve bayılma.
Tansiyonun yükselmesi.
Titreme, üşüme vede ürperme gibi durumlar yüksek ateş belirtilerini göstermektedir.

YÜKSEK ATEŞ SEVİYELERİ NELERDİR?

Ağızdan ölçüm de; 38,7 derece
Kulak ölçüm de; 39 vede 45 derece arası.
Koltuk altı ölçü de; 38 derece.

ATEŞLENMEYE NEDEN OLAN DURUMLAR NEDİR?

Güneş çarpması.
Üst solunum yoluyla vücuda giren virüsler.
Kanın pıhtılaşmasını destekleyen trombosit seviyesinin az veya fazla olması.
Kanser hücrelerinin çoğalması.
Bazı besinlerin vücuttaki zararlı bakterileri arttırması.
Bağırsak florasanlarının seviyesinin artması sonucu yaşanan bağırsak iltihabı rahatsızlığı ateşlenmeye neden olan durumlar arasında yer almaktadır.

YÜKSEK ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

EVDE YÜKSEK ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Yüksek ateş belirtileri kendini gösterdiğin de, vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. İhmal edildiğin de ciddi beyin hasarlarına neden olabilmektedir. Uzman hekim, genellikle serum ve ilaç takviyeleri ile bağışıklığı güçlendirmeye çalışır. Evde vücut ısı kaybını önlemek için, meyve suyu, su veya çorba tüketimi yapılmalıdır. Ateşi yüksek olan kişiye ılık su ile duş aldırılarak oda ısısı normal olan bir yerde istirahat etmesi sağlanmalıdır. Sodayı soğun suyun içine koyarak içine de limon ilave ederek temiz bir tülbenti veya havluyu ıslatarak hastanın koltuk altı, alnı vede ensesine koymanız yeterlidir.

Evde ateş düşürmek için antibiyotik özelliği bulunan bazı gıdalar, aniden yükselen ateşe birebir fayda sağlamaktadır. Vücudun direncini arttırarak, bağışıklığın ateşlenmeye neden olmasını önleyen gıdalar arasında en etkilisi yoğurttur. Ateşi yükselmiş bir kişiye bir çorba kasesi yoğurt yedirin. Sonra kabın içine 3 su bardağı su ile 2 su bardağı da elma sirkesi ilave ederek karıştırın. Havluyu suya batırarak, hastanın kafasına koyun. Yarım saat sonra ise bir bardak portakal suyu içirin. Hastanın bu durumda ince giyinmesine dikkat edin. Hastanın aniden ateşi düşmesi ile üzerini örterek terlemesi sağlanmalıdır. Çünkü hastada düşen ateş sonrası, ter bezlerinin hızlı çalışmasıyla vücut enfeksiyona karşı harekete geçmektedir. Bu sırada vücudun D vitaminine ihtiyacı vardır. Bu sebeple de hastaya portakal suyu içirilmesi gerekmektedir.

Evde Ateş Nasıl Düşürülür, yazımız da hazırladığımız yüksek ateş belirtilerini öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki evde ateş nasıl düşürülür, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Evde ateş nasıl düşürülür, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Teflon Tava Tencere Nasıl Kullanılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × three =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2018 Kardesiz Blog Designed