Farenks Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Farenks Kanseri Nedenleri Nelerdir? Gırtlak Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Farenks kanseri ne kadar yaşar? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Farenks Kanseri Nedenleri Nelerdir? Gırtlak Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Farenks Kanseri Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Farenks Kanseri Nedenleri Nelerdir

Boğazdaki üç bölgeden bir tanesinin tıbbi ismine farenks denmektedir. Kanser çeşitleri arasında sıklık ile araştırılan farenks kanseri, yutak kanseri olarak da bilinmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için farenks kanseri ne kadar yaşar? ve gırtlak kanserinin belirtileri nelerdir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Farenks kanseri nedenleri nelerdir?

Farenk kanseri olan bireylerin %80 ila %90’ı sigara kullananlar vede sigara içen kişiler de kanser gelişme riski içmeyenlere göre de %5 ila %35 kat daha fazla olmaktadır. Farenks burun vede ağız boşluğunun arkasında bulunur. En üst bölümü burun boşluğu ile bağlantılı, alt ucu da yemek borusu ile devam etmektedir. Farenks kanseri içinde küçük dil, dil kökü, bademcik dokusunun vede yutak arka duvarlarının kanserleri bulunmaktadır. Orofarenks vede hipofarenks kanserleri nazofarenks kanserlerine göre oldukça nadir olarak rastlanır. Yazımızın devamına giderek gırtlak kanserinin belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Farenks Kanseri Tedavi Edilir Mi?

Gırtlak Kanseri Belirtileri

Boğaz da yabancı cisim hissi,
Boğaz ağrısı,
Yutma zorluğu,
Yutkunma esnasında ağrı,
Boğaz da şişlik,
Kilo kaybı,
Öksürük,
Kulak ağrısı,
Boyun da şişlik,
Koku alma ve işitme kaybı,
Çift görme veya şaşılık,
İçilen sıvıların borundan gelmesi,
Boyun da kitle,
Yüz de uyuşukluk.

Farenks Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Farenks kanseri tedavisin de, kanser hücrelerinin bölünme vede büyümesini durdurmak amacı ile radyoterapi uygulanmaktadır. Radyoterapi aynı zaman da kanser hücrelerini yok eder vede tümörleri küçültür ya da ortadan kaldırabilmektedir. Cerrahi yönteme alternatif olarak, radyoterapi ile kombine olarak tümörün büyümesini yavaşlatmak vede kanser tedavi edilemediğinde belirtileri hafifletmek adına kemoterapi uygulanabilmektedir. Kemoterapi ile birlikte radyoterapi tedavisi en sık tercih edilen tedavidir. Çoğu durum da, cerrahi sadece kemoradyoterapi tedavisi sonrası tekrarlayan tümörler de gerekli görülmektedir. Cerrahi olarak, boyun diseksiyonı yapılabilmektedir. Boyun diseksiyonu kanser hücrelerinin sıçradığı lenf düğümlerinin çıkarılmasına denir.

Farenks Kanseri Nedenleri Nelerdir, farenks kanserinden korunmak için alkol vede sigara tüketimi bırakılması, sağlıklı beslenme vede sağlıklı yaşam için gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesi tüm ağız içi vede boyun kanserleri için olduğu gibi gırtlak kanserlerine karşı riski azaltılmasında oldukça önemlidir. Eğer ki sizin de farenks kanseri nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Farenks kanseri nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da farenks kanseri nedenleri, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ferç Kaşıntısı Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed