Fimozis Belirtileri Nelerdir?

Fimozis Belirtileri Nelerdir? Fimozis Nasıl Tedavi Edilir?, Finozis teşhisi nasıl konur? Hakkında merak edilen, bazı bilgileri yazımızda derledik.

Fimozis Belirtileri Nelerdir? Fimozis Nasıl Tedavi Edilir?

Fimozis Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Fimozis Belirtileri Nelerdir

Sünnet derisinin penis başının üzerinden geri çekilemeyecek kadar sıkı vede dar olması durumuna fimozis denmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için finozis teşhisi nasıl konur? ve fimozis nasıl tedavi edilir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Fimozis belirtileri nelerdir?

Sıkı sünnet derisi, özellik ile 3 yaşın altındaki erkek çocuklarda yaygın olarak görülmektedir. Sünnelenmemiş bebeklerin vede çocukların bir çoğunda meydana gelmektedir. Sünnet edilmemiş erkek çocuklarda glans penis, yani penis başı vede sünnet derisinin yapışık olması normaldir. İkinci yaştan sonra sünnet derisi vede penis başı ayrılmaya başlamaktadır. Penis başının vede sünnet derisinin ayrılma süreci bazen uzun sürebilir ya da hiç gerçekleşmeyebilmektedir. Bu durumda fimozisin oluştuğu düşünülmektedir. Sünnet derisinin geri çekilememesi genellikle 3 ayş altındaki çcouklarda görülen belirtidir. Bu durum idrar yapma zorluğuna vede bir dizi başka belirtilere yol açabilmektedir. Fimozis oluşumuna yol açabilecek çeşitli enfeksiyonlar vede cilt hastalıkları vardır. Bu rahatsızlık yetişkin erkeklerde meydana gelebilmektedir. Yazımızın devamına giderek fimozis belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Fimozis Nasıl Tedavi Edilir?

Fimozis Belirtileri

Penis başında şişlik,
Sünnet derisini geri çekerken acı,
Penis başında ağrı,
Penis başında kızarıklık.

Fimozis her zaman semptomlara yol açabilen, bir sağlık sorunu değildir. Ana belirtisi sünnet derisinin geri çekilmesinde yaşanan zorlanma olmaktadır. Sünnet derisinin sıkı olması, idrar geçişine engel olabilmektedir. Bazı vakalarda fimozisin mesane boşalmasını engellediği bilinir. Bu durum idrar yolu enfeksiyonuna vede diğer bazı belirtilere yol açabilmektedir. Fimozise bağlı olarak penis başı iltihabı gelişebilmektedir. Bu durum balanit olarak adlandırılır. Hem penis başı, hem de sünnet derisinin iltihaplanmasına balanopostit ismi verilmektedir. Yetişkin erkeklerde meydana gelen fimozisin belirtileri daha şiddetli olmaktadır. Özellik ile cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilmektedir. Yetişkin erkeklerde görülen fimoz, cinsellik sırasında ağrıya vede sünnet derisinin yırtılmasına yol açabilmektedir.

Balanit Belirtileri Nelerdir?

Penista akıntı,
İdrar yaparken ağrı,
Penis başında ağrı vede kaşıntı,
Penis başında şişme,
Peniş başında kızarıklık.

Fimozis Nedenleri
Fimozis Nedenleri

Sünnet derisi vede penis başı yaşamın ilk yıllarında birbirine yapışık olmaktadır. İlerleyen yıllarda sünnet derisiyle penis başı ayrılmaya başlayacaktır. Özellik ile 2 ila 6 yaş arasında penis başı vede sünnet derisi büyük oranda ayrılmış vede esneklik kazanmış hale gelmektedir. Bu süre zarfı bazı erkek çocuklarda daha uzun sürebilmektedir. Bir yaş altındaki çocukların %50’sinde penis vede sünnet derisi yapışıktır. Bu oran 3 yaşındakilerde %10 vede %18 yaşından büyüklerde %1’in altındadır. Fimozis bir çok erkek çocukta meydana gelmekte vede semptom vermektedir. Bu durum ek belirtilere vede şikayetlere neden olmuyor ise yıllar içerisinde gerilemektedir. Yetişkin erkeklerde fimozisin nedenleri arasında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar önemli rol oynamaktadır. Sürekli vede travmatik matürbasyon nedeniyle de fimozisin oluştuğu bilinir. Yetişkinlerde fimozisin oluşmasına yol açan diğer ana etkenler, çeşitli cilt hastalıklarıdır. Fimozisin erkek çocukların bir çoğunda meydana gelmektedir. Bu durum zaman ile düzelecektir. İdrar yapma güçlüğü vede diğer belirtilere neden oluyor ise hekime gitmelisiniz.

Sünnet Derisinin Penis Başından Geri Çekilemeyecek Kadar Sert Yada Sıkı Olmasına Yol Açan Nedenler:

Sünnet derisinin sert vede kaba kullanımı,
Sünnet derisi travması,
Sünnet derisinin enfeksiyonu,
Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları.

Penis Başında Meydana Gelebilecek Bazı Cilt Hastalıkları

Egzema,
Sedef hastalığı,
Liken skleroz,
Liken planus.

Fimozis Tedavi Edilir Mi?

Fimazis vakaları özellik ile çocuklarda vede gençlerde tedavi edilmeyebilmektedir. Herhangi bir semptom ya da komplikasyon yok ise fimozisin zaman içinde çözülüp çözülmediğini görmek için beklemelisiniz. Özellik ile 3 yaş altında görülen fimozisin zaman içinde kendiliğinden gerilemektedir. Penis başı vede sünnet derisi zamanla birbirinden ayrılmaktadır. Fimozise bağlı olarak idrara çıkma güçlüğü, ereksiyon sorunları ya da bir dizi başka semptom bulunuyor ise hekime gitmeniz yararlı olacaktır. Sünnet derisinin ya da penis başının tekrarlayan enfeksiyonları vede diğer semptomları hekiminiz tarafından değerlendirilecektir. Fimozis tedavisi için yapılacak seçenekler ortaya çıkan semptomların düzeyine bağlı olmaktadır. Basit seviyedeki vakalar tıbbi tedavi seçeneklerine iyi yanıt vermektedir.

Fimoziss Tedavisi İçin Uygulanacak Tıbbi Tedavi Seçenekleri:

İleri seviye vakalar için ameliyat,
Altta yatan enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotikler,
Sünnet derisini yumuşatmak için, steroid içerikli kremler,
Penis başında meydana gelen tahrişi azaltmak için çeşitli kremler.

Hekiminiz penis başındkai tahrişi ortadan kaldırmak vede fimozisin belirtilerini azaltmak için çeşitli kremler ya da steroid içerikli merhemler reçete edebilmektedir. Firmozis ile birlikte bulunan balanit ya da balanopostit enfeksiyonları için etkene yönelik antibiyoikler ya da antifugaller reçete edilebilmektedir.

Fimozis Belirtileri Nelerdir, şiddetli fimozis vakaları için ameliyat ile tedavi mümkün olmaktadır. Sünnet derisini penis başından ayırmak adına cerrahi tedavi seçenekleri vardır. Sünnet de bu amaç için kullanılmaktadır. Eğer ki sizin fimozis belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Fimozis belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da fimozis belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Nazal Polip Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed