Genital Uçuk Belirtileri Nelerdir?

Genital Uçuk Belirtileri Nelerdir? Genital Uçuk Nasıl İyileşir?, Genital uçuk neden olur? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Genital Uçuk Belirtileri Nelerdir? Genital Uçuk Nasıl İyileşir?

Genital Uçuk Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Genital Uçuk Belirtileri Nelerdir

HSV virüsü, olarak bilinen herpes simpleks virüsünün neden olduğu cinsel yolla buluşan enfeksiyon hastalığına genital uçuk denir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için genital uçuk neden olur? ve genital uçuk nasıl iyileşir? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Genital uçuk belirtileri nelerdir?

Genital uçuk, yaygın olarak genital bölgede ya da ağız çevresinde uçuk oluşumuna neden olmaktadır. Genital uçuğun tedavisi olmasa da, virüsün ciddiyeti, enfekte kişinin yaşamı boyunca değişiklik gösterebilmektedir. Bu hastalığa sahip bazı bireyler, uzun süre boyunca herhangi bir semptom yaşamazlar. Yalnız hiçbir belirti olmasa bile virüsü yayabilmekteler.

Genital uçuğa neden olan, herpes virüsüne sahip bireyler, ilk enfekte olduklarında herhangi bir belirti göstermezler. Kaşıntı, yara ve ağrı gibi belirtiler genellik ile enfekte olan kişiye temastan sonraki 2 ila 12 gün içerisinde meydana gelmektedir. Bazı durumlarda belirtilere sahip olmak, virüse yeni yakalanıldığı anlamına gelmektedir. Genital uçuğun ilk belirtileri arasında genital bölgesinde lekeler ya da kırmızı şişlikler olarak tanımlanmaktadır. Herpes virüsü kişiye geçtikten sonra, belirtisiz biçimde vücutta kalabilmektedir. Zaman ile virüs tekrar etkinleşerek yaralar ve kabarcıklar ortaya çıkabilmektedir. Yazımızın devamına giderek genital uçuk belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Genital Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Genital Uçuk Belirtileri

Ateş,
Vajinanın içinde, penisin başında ya da sırt geçisinde ağrı,
Grip benzeri sırt ağrısı ve baş ağrısı semptomları,
İdrar yapar iken, yanma veya idrar yapamama,
Kasık, koltuk altı ve boyundaki lenf bezlerinin hafif şişmesi,
Vajinal akıntı,
İyileşen ülserlerin kabuklanması,
Anüs, ağız çevresi ve genital bölgede içi sıvı dolu şişlik ve kabarcıklar oluşması,
Erkek ve kadınlarda vajina ve penis gibi genital ve anal bölgede ağrı ve kaşıntı.

Genitlal uçuk, herpes simpleks adlı virüsün neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon hastalığı olarak bilinmektedir. Herpes simpleks virüsü bir defa vücuda alındığında, genellik ile belirti vermeden vücutta ömür boyu kalır ve arada kendini belli eder. Herpes virüsü cilde temas yolu ile kişiden kişiye geçebilmektedir. Herpes simpleks virüsü ağız, genital mukoza veya deriden kişiden kişiye yayılabilmektedir. Enfekte olan bir kişinin, vücudunda kabarcık veya açık yaralar şeklinde görülen herpes virüsü, herhangi smeptom olmaksızın bulaşablmektedir. Virüse karşı antiviral ilaç kullanmak, genital uçuğun, cinsel partnerine yayılma riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Genital Uçuk Nasıl Anlaşılır
Genital Uçuk Nasıl Anlaşılır

Genital uçuk virüsünden kaynaklı olarak meydana gelen belirtileri gördüğünüz takdirde uzman hekime görünmek oldukça önem taşır. Hekim bu noktada kişide kabarcık, yara veya ülser gibi belirtilerin olup olmadığını gözlemler. Tanıyı koymak adına ise, cinsel yola bulaşan enfeksiyonlar testi isteyebilmektedir. Bu test genellik ile genital bölgeden pamuklu çubukla alınan akıntı ile yapılmaktadır. Bu testte herpes virüsünün yanında bel soğukluğu, kalmidya, trikomoniyaz hastalıkları teşhis edilmektedir. Genital uçuğun tedavisi bulunmasa da, virüsü önleyen veya etkisini kısaltan ilaçlar vardır. Herpes önleyici ilaçar ile başka bir kişiye bulaşma olasılığı azalabilmektedir. Kremler ve ilaçlar ile ağrı ve yanmanın haffletilmesi amaçlanmaktadır. Genital uçuk tedavisinde asiklovir, valasiklovir ve famsiklovir içeriklerine sahip antiviral ilaçlar tercih edilmektedir.

Genital Uçuk Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin de genital uçuk belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Genital uçuk belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı genital uçuk belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Guillain-Barre Sendromu Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed