Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır? Geniz Eti Ameliyatı Kaç Saat Sürer? Geniz eti ameliyatı hangi anestezi yöntemiyle yapılır? Hakkında bazı bilgiler.

Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır? Geniz Eti Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır
Sayfa İçeriği: Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır

Geniz eti ameliyatı, her yaşta insana uygulanabilir. Ameliyat genel anestezi altında uygulanmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için geniz eti ameliyatı hangi anestezi yöntemiyle yapılır? ve geniz eti ameliyatı kaç saat sürer? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Geniz eti ameliyatı ne zaman yapılır?

Kişi ameliyathaneye indirilmeden önce, rahatlatacak şurup verilmektedir. Sonra operesyon odasında maske yardımı ile anestezi balonuna üflemesi istenmektedir. Anestezi balonuna üfler iken, hasta uyumaya başlar vede genel anesteizinin diğer basamakları tamamlanmaktadır. Ağız açacağı denilen alet uygulanarak ağız açık hale getirilmektedir. İki metod bulunmaktadır. Birincisi küret yardımı ile geniz etinin alınması yöntemi, diğeri ise buharlaştırma yöntemidir. Günümüz de ise yaygın olarak buharlaşma yöntemi tercih edilmektedir. Uygulama alanına serum fizyolojik verildikten sonra, radyofrekans enerjisiyle, geniz etinde fazla olan bölge plazma etkisiyle buharlaşmata vede özel olarak tasarlanan cihaz yarımıyla vakumlanarak uzaklaştırılır. Yazımızın devamına giderek geniz etki ameliyatı riskli mi, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Geniz Eti Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Geniz Eti Ameliyatı Hangi Anestezi Yöntemiyle Yapılır?

Geniz eti ameliyatı, genel anestezi altında yapılmaktadır. Özellik ile buharlaştırma yöntemin de süre yaklaşık 10 ila 15 dakika sürmektedir. Kamera yardımı ile, geniz bölgesi görülerek çevre dokulara zarar vermeden yapılmaktadır. Bu durum da riskleri minimalize ediyor. Geniz bölgesinin yan taraflarında kulağı havalandıran östaki borusunun ağızları yer almaktadır. Görmeden yapılan aşırı geniz eti çıkarma işlemlerinde, bu yapılar zarar görebilmektedir. Yalnız koblatör sisteminde kamera ile yeterli bir görüş açısı sağlandığı için, söz konusu risk yok denecek kadar az olmaktadır. Geniz bölgesinde ağrı uyusunu algılayan, sinir dokusu bulunmamaktadır. Bu neden ile ağrısız bir operasyondur.

Geniz eti ameliyatından 2 saat sonra, genel anestezinin uyku verici etkisi ortadan kalkınca beslenmeye geçilmektedir. Bademcik ameliyatlarında olduğu gibi, özel diyeti yoktur. Buharlaştırma yöntemiyle, komplikasyon yaşama olasılığı yok denecek kadar azdır ve aynı gün hasta taburcu edilmektedir. Burun tıkanıklığı şikayeti, bazı hastalar da ilk günden itibaren düzelmeye başlamaktadır. Geniz bölgesindeki tıkanıklığı geçmesi kandaki büyüme hormonu düzeyinde artışı yol açmaktadır. Bir çalışma da operasyondan 6 ay sonra büyüme hormonu düzeylerinde belirgin artış olduğu belirtilmiştir. Kulakları havalandıran östaki borusunun ağzı açıldığı için, orta kulak iltihabı sıklığında da azalma başlamaktadır. Ameliyattan sonra enfeksiyon sıklığının azalması, büyüme hormonunun artması, uyku kalitesinde artış çocuğun büyüme vede gelişmesine olumlu olarak yansımaktadır. Huzursuzluk vede uyku bozukluğu gibi sorunlarında azaldığı belirtilmiştir.

Geniz Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Geniz eti ameliyatı sonrası, burun salgılarını temizler iken deniz suyu ya da serum fizyolojik spreylerin kullanılması önerilmektedir. Kullanılan spreylerin yüksek basınçlı olmamasınada dikkat edilmelidir. Çünkü yüksek basınçlı spreyler erken dönem de ameliyatlı geniz bölgesini tahriş ederek kanamaya yol açabilmektedir. Eğer ameliyat olan hastanın bir alerjisi var ise, alerjik ilaçlarının kesilmeyerek devam edilmesi de oldukça önemlidir.

Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır, geniz eti ameliyatı sonrası iyileşme süreci yaklaşık olarak 1 ya da 2 hafta sürmektedir. Okula giden çocuklar ise, ameliyattan sonra 2 ya da 3 gün sonra okula devam edebilmektedir. Ameliyat sonrasında hasta kişi yemesine içmesine dikkat etmelidir. Eğer ki sizin de geniz eti ameliyatı ne zaman yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Geniz eti ameliyatı ne zaman yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da geniz eti ameliyatı ne zaman yapılır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bademcik Ameliyatı Neden Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed