Göz Sulanması Nedenleri Nelerdir?

Göz Sulanması Nedenleri Nelerdir? Göz Sulanması Nasıl Geçer?, Göz sulanmasına ne iyi gelir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Göz Sulanması Nedenleri Nelerdir? Göz Sulanması Nasıl Geçer?

Göz Sulanması Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Göz Sulanması Nedenleri Nelerdir

Herhangi bir nedene bağlı, gözyaşı üretiminin artması ya da gözyaşının gözyaşı kanalları yerine göz dışına akmasına göz sulanması denir. Göz sulanması genellik ile, herhangi bir tedavi gerektirmez, çoğu zaman kısa sürede kendiliğinden geçmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için göz sulanmasına ne iyi gelir? ve göz sulanması nasıl geçer? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Göz sulanması nedenleri nelerdir?

Göz yüzeyinin nemlenmesi vede göz içindeki vede etrafındaki toz vede yabancı cisimlerin atılması için sürekli gözyaşı üretilmektedir. Çeşitli nedenler ile gözyaşı üretimi arttığında ya da gözyaşının gözden dışa atılmasını sağlayan kanallar tıkandığında göz sulanması meydana gelmektedir. Göz sulanması kime zaman geçici ve doğal nedenler ile oluşur iken, bazen de bazı göz hastalıklarının ve alerjinin belirtisi olabilmektedir. Eğerki göz sulanması devamlılık gösteriyor ise, göz hekimine başvurulması oldukça önemlidir. Sulanma nedeni sadece göz hekimi tarafından ayrıntılı muayene ile belirlenmektedir.

Birey kendini duygusal hissettiğinde çok fazla gülme, ağlama, hapşırma, öksürme, esneme gibi durumlarda göz sulanması geçici ve doğal durumdur. Böyle bir durum söz konusu olmadna gözden sürekli ya da zaman zaman yaş gelmesi göz sulanması sorununu göstermektedir. Bebeklerde göz sulanması, gözyaşı kanallarının doğuştan tıkalı olmasına bağlı meydana gelmektedir. Gözyaşı, gözyaşı kanalları tıkalı olduğundan, burun içine akamaz ve gözde sürekli yaşarma meydana gelmektedir. Böyle bir durum söz konusuysa ve düzemiyor ise, göz hekimine başvurulması oldukça önemlidir. Bu dönemde göz hekimi, gözyaşı kesesi bölgesine masaj yapılmasını ve ilave enfeksiyon var ise, ona yönelik tedavi tavsiye edebilmektedir. Bu durum genellik ile bir kaç ay içinde düzelmektedir. Yazımızın devamına giderek göz sulanması nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Göz Sulanmasına Ne İyi Gelir?

Göz Sulanması Nedenleri

Soğuk algınlığı, sinüzit ve nezlenin bir belirtisi olarak, burun akıntısı ile birlikte göz sulanması görülebilmektedir. Bazı ilaçlar, göz sulanmasına neden olabilmektedir. Alt göz kapağının dışa dönmesi ve viral konjonkvite göz sulanması nedenleri arasındadır. Göze giren yabancı cisimler. Gözyaşı kanalının tıkanması, enfeksiyonu, göz yaşını dışarı atan gözyaşı kanalları herhangi bir şekilde tıkanır ise göz sulanması meydana gelebilmektedir.

Göz kapağı iltihabı olan blefarit göz sulanmasının sık nedenlerinden biridir. Göz sulanmasının bir diğer en sık nedeni kuru göz hastalığıdır. Göz kuruluğunda, gözyaşı yapısı bozulduğundan göz sürekli gözyaşı üretmeye çalışır, bu da göz sulanmasına neden olmaktadır. Göz alerjileri de göz sulanmasının en sık nedenleri arasındadır. Toz, polenler, hayvan kepeği gibi alerjen maddelere karşı gözlerde kaşıntı, sulanma ve şişme belirtileri meydana gelebilmektedir. Göz yorgunluğu da, göz sulanmasını en sık nedenleri arasında bulunur. Uzun süre kitap okuma, bilgisayar ya da akıllı telefonda uzun süre vakit harcama sonucunda göz yorgunluğu meydana gelebilmektedir. Bunun sonucunda kişide göz sulanması görülmektedir. Yakın gözlük ihtiyacı ortaya çıktığında da, göz sulanması görülebilmektedir. Yakın gözlük kullanımı ile bu durum genellik ile düzelmektedir.

Göz Sulanması Nasıl Tedavi Edilir?

Göz sulanması ılık kompres, çay pansumanı gözü rahatlatmak için ilk tercih edilen yöntemlerdendir. Suni gözyaşı damlası da tercih edilebilir. Gözyaşı eksikliğine bağlı, göz sulanmasında suni gözyaşı tedavisi ile göz rahatlar, kısa süre içinde göz sulanması geçmektedir. Göz sulanmasının bir kısmı kendi kendine düzelmekte ve geçmektedir.

Göz Sulanması için Ne Yapılmalı
Göz Sulanması için Ne Yapılmalı

Göz sulanması düzelmez ise, göz hekimine başvurup altta yatan nedenin saptanıp, nedene yönelik tedavi yapılması uygundur. Göz sulanması tedavisinde hekim tarafından ilk önerilen tedavi ılık komprestir. Ilık kompres tedavisi ile gözyaşı yağ bezlerinin tıkanıklıkları açıkmaktadır.Göz kuruluğuna bağlı göz sulanması olan hasta kişilerde, düzenli gözyaşı kullanımı göz sulanmasının düzelmesini sağlamaktadır. Gözde alerji söz konusu ise, göz hekiminiz size alerjiye yönelik damla tedavisi uygulayabilir.

Göz Sulanması Nedenleri Nelerdir, eğer ki sizin göz sulanması nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Göz sulanması nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı göz sulanması nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dudak Yarası Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed