Güzelavrat Otu Ne İşe Yarar?

Güzelavrat Otu Ne işe Yarar? Güzelavrat Otu Zehirli Mi? Güzelavrat otu nedir? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Güzelavrat Otu Ne İşe Yarar? Güzelavrat Otu Zehirli Mi?

Güzelavrat Otu Ne işe Yarar
Sayfa İçeriği: Güzelavrat Otu Ne işe Yarar

Son zamanlar da sıkça adından söz eden güzelavrat otu, ıspanak zehirlenmeleri sonucunda daha çok adından söz ettirdi. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için güzelavrat otu nedir? ve güzelavrat otu zehirli mi? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Güzelavrat otu ne işe yarar?

Patlıcangiller ailesinden olan güzelavrat otu, uzun yıllık otsu bitkidir. Atropin, maddesi bu bitkinin halüsinojenik özellikleri bulunan, oldukça zehirli yemişleri boyunca yer alan yapraklarından elde edilmektedir. Bu ot Kuzey Afrika, Avrupa vede Batı Asya’nın yerlisi olmaktadır. Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde de bulunmaktadır. Yetiştiği alanlar ise çoğunluk ile kireçten zengin topraklı, nemli vede loş yerler olmaktadır. Bella-Donna ismi olan ve İtalyanca’dan köken almaktadır. Bu bitkinin anlamı ise güzel kadındır. Atropin maddesini kadınlar, zamanın da göz bebeklerini büyütmek için tercih etmişlerdir. Yazımızın devamına giderek güzelavrat otu ile ilgili bazı bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Güzelavrat Otu Zehirli Mi?

Güzelavrat Otunun Özellikleri Nelerdir?

Bu ot, dallanmış otsu vede çok yıllık bitki türüdür. Çoğunluk ile etli köke sahip, yarı çalı olarak görülmektedir. Güzelavrat otu, 1.5 metre, uzun oval yaprakları da 18 cm uzunluğa kadar erişmektedir. Çan şekilli çiçekleri hafif yeşil, soluk mor vede az kokulu olmaktadır. Bu bitkinin meyveleri olgunlaştıkça yeşilden, parlak siyaha uzanan vede yaklaşık olarak 1 cm uzunlukta ki yemişler olmakta. Bu yemişler ise tatlı vede zehirli alkoloidler barındırmalarına rağmen, taşıdıkları tohumlar ile yayılmayı da sağlayan hayvanlar tarafından iştahlıca tüketilmektedir. Atropa belladonna, var.lutea olarak adlandırılan bir varyetesinin soluk sarı çiçekler vede meyveler yer almaktadır.

Nadir olarak bahçeler de tercih edilir vede yetiştirilmesi genellik ile gösterişli yemişleri vede dikey geliştiğindendir. Dünyanın diğer bölgelerin de ise, el değmemiş topraklar da yetişen, değeri olmayan türlerinin olduğu da bilinmektedir. Küçük tohumların çimlenmesi, tohumun uyku da almasını sağlayabilen, sert kabuğu ile ilişkili olarak da genellikle zor olmaktadır.

Güzelavrat Otu Ne İşe Yarar, bu bitkide çimlenme değişen sıcaklık koşulları altından bir kaç, hafta alabilmektedir. Yalnız giberellik asidin kullanımı ile gelişim hızlandırılabilmektedir. Fideler ise bir yerden, bir yere taşınma sırasın da çökerten gibi, kök zararlarından dolayı steril toprağa gerek duymaktalar. Eğer ki sizin de güzelavrat otu ne işe yarar, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Güzelavrat otu ne işe yarar, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da güzelavrat otu özellikleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Makyaj Kalıntıları Nasıl Temizlenir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed