Hamilelikte Gıcık Öksürük Nasıl Geçer?

Hamilelikte Gıcık Öksürük Nasıl Geçer? Hamilelikte Gıcık Öksürük Nedir? Hamilelikte gıcık öksürük neden olur? Hakkında merak edilenler yazımızda.

Hamilelikte Gıcık Öksürük Nasıl Geçer? Hamilelikte Gıcık Öksürük Nedir?

Hamilelikte Gıcık Öksürük Nasıl Geçer
Sayfa İçeriği: Hamilelikte Gıcık Öksürük Nasıl Geçer

Hamilelikte yaşanan gıcık öksürük, uyku düzeninden beslenmeye kadar yaşamın bir çok noktasına müdahale eden rahatsız edici semptom olarak rastlanır. Bu durum genellik ile bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Viral enfeksiyonlar dahil olmak üzere, bir çok nedenden dolayı kaynaklanabilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için hamilelikte gıcık öksürük nedir? ve hamilelikte gıcık öksürük neden olur? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Hamilelikte gıcık öksürük nasıl geçer?

Hamilelikte gıcık öksürük, boğaz da kaşıntı hissi ile birlikte gelerek tahriş edici olabilmektedir. Hamilelikte boğaz da gıcık vede öksürüğün bazı nedenleri bulunmaktadır. Hamilelikte gıcık öksürük, öksürme sırasın da karın kasları gerilip, hareket ettiğin de bebek bunu hissetmektedir. Yalnız bariyer görevi üstlenen plasenta, büyüyen fetüse yeterli korumayı sağladığı için, öksürük bebeği kesinlikle etkilememektedir. Grip vede soğuk algınlığı uzun süre tedavi edilmediğin de, enfeksiyon içeriye yayılarak bebeğin bilişsel gelişimini etkileyebilmektedir. Bu neden ile gıcık öksürük ile ilgili semptomlar ciddiye alınarak, kısa süre içinde uzman hekime başvurulmalıdır. Yazımızın devamına giderek hamilelikte gıcık öksürük ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte Gıcık Öksürük Nedir?

Hamilelikte Gıcık Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Hava kirliliği,
Zayıf bağışıklık sistemi,
Asit reflü,
Viral enfeksiyonlar,
Astım,
Alerji,
Bronkospazm,
Saman nezlesi,
Hamilelik nezlesi.

Hamilelikte sigara dumanına ya da tahriş edici gazlara maruz kalmak, gıcık biçiminde öksürüğün önemli tetikleyicilerinden biridir. Zararlı partiküller ile dolu kirli havalar boğazın arkasını tahriş ederek kuru öksürüğe yol açabilir. Soğuk algınlığı vede grip gibi viral enfeksiyonlar gıcık biçiminde öksürüğün yaygın nedenleri arasındadır. Kusur öksürük genellik ile boğaz ağrısı, ateş vede burun akıntısı gibi belirtiler ortadan kalktıktan sonra hastalığın sonuna doğru ortaya çıkmaktadır. Astım hastaları özellik ile hamilelik sırasın da, gıcık öksürük vede solunum güçlüğü rahatsızlıkları ile karşılaşabilmektedir.

Alerjiler hamilelik de öksürük krizinin yaygın nedenleri arasında yer alır. Herhangi bir alerjene maruz kalmak solunum yollarını kötüleştirerek öksürüğe neden olabilmektedir. Hamilelikte oldukça yaygın bir hastalık olan asit reflü, kuru öksürüğün başlıca nedenleri arasındadır. Midedeki asidik içeriğin üst solunum yoluna ulaşması durumun da, solunum yolu zarları iltihaplanarak kuru öksürüğe neden olmaktadır. Hamilelikte bağışıklık sistemi normalden daha savunmasız hale gelmektedir. Bu neden ile uygun önlemler alınmadığın da, gıcık öksürüğüe neden olan enfeksiyonlara yakalanmak daha kolay olmaktadır. Hamilelik nezlesi, burun mukozasının iltihaplanmasıdır. Hamilelik sırasında östrojen seviyesi yükseldikçe, burnu kaplayan mukus zarı şişebilir. Şişlik vede tahriş kuru öksürüğü tetikler.

Saman nezlesi, alerjik rinit olarak da bilinmektedir. Evcil hayvan tüyleri, çimen vede polenlere karşı aşırı duyarlılık nedeni ile meydana gelir. Gözleri vede burnu tahriş edebilen bu durum boğazı etkilediğinde de, kuru öksürük görülebilir. Bronşçuk duvarlarında ki, kasların aniden küçülmesini fade eden bronkospazm, hava geçişlerinin daralmasına neden olmaktadır. Genellik ile kronik bronşit ile ilişkili olan bu durum, böcek ısırığına ya da alerjik reaksiyonlara karşı, bir tepki olarak meydana gelir. Bronkospazm, hamilelikte öksürük krizine neden olabilmektedir.

Hamilelikte öksürük tedavi edilmediği sürece, önemli problemler beraberinde getirebilir. Bu durum hamilelik sırasında, vücudun normalden daha hassas olmasından kaynaklanmaktadır. Hamilelikte öksürük krizi, bazı komplikasyonlara da neden olmaktadır. Bunların başlıcaları; Yanlış beslenme, idrar kaçırma vede uykusuzluk gibidir.

Hamilelikte Gıcık Öksürük Nasıl Önlenir?

Hamilelikte uyku eksikliği, genellik ile kuru öksürük ile birlikte gelmektedir. Öksürüğün neden olduğu uykusuzluk özellik ile son üç aylık dönem de artış gösterebilmektedir. Öksürük krizleri, yeme rutinine müdahale ederek, hamilelik sırasın da anne vede bebek için faydalı olan besleyici yiyeceklerin tüketilmesini engelleyebilir. Hamilelik sırasın da uterus, çok fazla yer kaplayarak mesaneye baskı yapma eğilimi içindedir. Bu basınç öksürük ile birleştiğinde üriner inkotinans olarak bilinen idrar kaçırma sorunu da görülebilmektedir.

Hamilelikte Gıcık Öksürük Önleme Yöntemleri

Yaşam tarzın da bazı değişiklikler yapmak vede enfeksiyonları önleyici tedbirler almak, hamilelikte öksürüğün önlenmesine yardımcı olabilmektedir. Bazı bilmeniz gereken yöntemler hamilelikte gıcık öksürüğün önüne geçebilir. Düşük kaliteli havaya vede alerjenlere maruz kalmaktan mutlaka kaçının. El vede vücut hijyenine dikkat ederek, hamilelikte güvenle kullanılabilecek anti-bakteriyel el sabunları tercih edin. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir hamilelik vede vücut direncini artırmak için faydalıdır. Gün boyunca bol sıvı tüketmek, yeteri kadar uyumak vede bolca dinlenmek vücut direncinin korunmasına katkı sağlamaktadır. Vitamin vede mineraller açısından zengin, sağlıklı diyetin takip edilmesi bağışıklık sistemini güçlendirir vede sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

Hamilelikte Gıcık Öksürük Nasıl Geçer, hamilelikte gıcık öksürük için doğal bitkisel olarak ıhlamur, zencefil, nane limon, adaçayı ve kekik gibi bitkisel çaylarda tüketebilirsiniz. Elma kabukları vede elma dilimlerini kaynatıp içebilirsiniz. Zencefil, karabiber vede bal karışımı da, öksürüğe iyi gelen yöntemler arasındadır. Bulunduğunuz ortamı ise sıkça havalandırmayı unutmayın ve buhar makinesi ile nemlendirin. Eğer ki sizin de hamilelikte gıcık öksürük nasıl geçer, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Hamilelikte gıcık öksürük nasıl geçer, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da hamilelikte gıcık öksürük neden olur yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Boğaz Kızarıklığı Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed