Helicobacter Pylori Nedir?

Helicobacter Pylori Nedir? Mide Mikrobu Nedenleri Nelerdir? Helicobacter pylori nasıl tedavi edilir? Hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için hazırladık.

Helicobacter Pylori Nedir? Mide Mikrobu Nedenleri Nelerdir?

Helicobacter Pylori Nedir
Sayfa İçeriği: Helicobacter Pylori Nedir

Helicobacter pylori ile ilgili bir çok merak edilen soruları sizler için yazımızın içeriğin de ayrıntılı olarak hazırlayıp derledik. Helicobacter pylorı, ülser vede gastrit hastalıklarına neden olmaktadır. Bu hastalık genellikle gelişmiş ülkelerde yaygın olarak görülmektedir. Ölümlere de neden olmaktadır. Mide mikrobu olarak geçen helicobacter pylori hakkında tüm her şeyi sayfamızdan yardım alarak öğrenebilirsiniz. Peki helicobacter pylori nedir?

Helicobacter pylori, araştırmalar ile fark edilmiştir ve bir mikrobun mide zarına yapışarak burada yaşadığı tespit edilmiş. İnsan midesinin zarında yaşam alanı bulan mikrop dünya üzerinde 4 insanın 3’ünde görülmektedir. Bu mikrop erken tedavi edilmediğin de mide kanaması sonrası ölümlere yol açmaktadır. Mikrop bazı insanlarda olmasına rağmen belirti göstermez. Yalnız sağlıksız beslenme kirli ortamda yaşayan kişilerde hemen kendini ele vermektedir. Mide yüzeyin de iltihaplanmaya yol açan mikrobun tedavisin de erken tanı oldukça önem taşımaktadır. Ciddi rahatsızlıklara yol açmaması için, erken müdahale edilmelidir. Mikrobun yayılma hızını, sağlıksız beslenme, kalabalık yaşam alanları, temiz olmayan su arttırmaktadır. Helicobacter pylori mikrobu ile ilgili daha çok bilgiyi yazımızın devamına giderek bulabilirsiniz.

Helicobacter Pylori Belirtileri Nelerdir?

Helicobacter Pylori Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Helicobacter pylori, bakteri ve lenfoma riskini yükseltmektedir. Mikrobun görüldüğü kişilerin %60’ında ülser rahatsızlığı görülmektedir. Mide yarası, yeme bozukluğu vede sürekli kusma gibi durumlara yol açmaktadır. Yaygın olarak görülen ikinci hastalık da gastrittir. Mide içerdiği asit oranını mikrop nedeni ile dengede tutamaz. Mide yüzeyindeki zarın iltihap kapmasına neden olan helicobacter pylori kansere zemin hazırlar. Hücre yapısını bozan bu bakteriyi taşıyanlar erken teşhis edilmediğinde mide kanserine yol açabilmektedir.

Helicobacter Pylori Belirtileri

Mide Mikrobu Belirtileri
Mide Mikrobu Belirtileri

Cilt renginde solukluk.
Şiddetli karın ağrısı.
Az yemek tüketilmesine rağmen şişkinlik veya hazımsızlık.
Sürekli olarak kusma veya bulantı hissi.
Yemek yemede zorlanma.
İshalle birlikte aniden vede hızla kilo kaybının görülmesi.
Geğirmeyle birlikte gelen kötü koku vede mide kasılması.
Dışkılama da kan görülmesi.
Baş dönmesi.
Tansiyonun sürekli düşmesi belirtiler arasında bulunmaktadır.

Mikrop mide içinde fazla kalamaz. Asit neden ile çabuk öldüğü için yüzeye kolayca yerleşmektedir. Burada parçalara ayrılarak çoğalan mikrop bulunduğu bölgenin hücre yapısını bozmaktadır. Midenin zarına tutunarak enfekte oranını artırarak iltihaba yol açmaktadır. Erken müdahale edilmediğinde ölüme bile neden olduğu vakalar bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte endoskopi uygulaması ile midenin yüzeyi incelenebilir. Bu sayede kolayca mikrop olup olmadığına bakılabilir. Bunun yanı sıra kan testi yapılmaktadır. Mikrop bağışıklık sistemini düşürebildiğinden antikor sayısına bakılmaktadır. Mideden parça alınarak biyopsi yapılmaktadır. Dışkı testi ile de mide içinde bu mikrobun olup olmadığı teşhis edilebilmektedir.

Helicobacter Pylori Nasıl Tedavi Edilir?

Uzman hekimler mikrobun kırılması için öncelikle antibiyotik tedaviye başlar. Mide duvarını koruyan ilaçlarla da takviye edilir. Mide bariyerini temizleyen bizmut tuzlar tavsiye edilir. Bunlarla birlikte mideye iyi gelen domates, elma vede salatalık gibi besinler önerilir. Sağlıklı ortamda iyice yıkanmış besinler vede arındırılmış su tüketimi mikrobun çoğalmasını engellemektedir.

Helicobacter Pylori Nedir, helicobakter pylori mikrobu midenin zarına tutulduğunda enfekte oranını arttırdığı için iltihaba yol açmaktadır. Bu sebeple de erken müdahale edilmesi oldukça önemlidir. Bu rahatsızlıkla ilgili belirtilerde olanlar sizde de var ise doktorunuza danışmanız da fayda var. Son zamanlar da çok kişinin şikayetleri arasında mide bulantısı ve kusma olmaktadır. İnsanlar da bu nedenle helicobacter pylori araştırması yapmakta. Eğer sizin de helicobacter pylori nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Helicobacter pylori nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da helicobacter pylori nedenleri ve belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Nutraplus Kremin Faydaları Nelerdir?

One thought on “Helicobacter Pylori Nedir?

  1. Merhaba helicobacterin mide solucanı ile alakası var mı? Mide içinde oluşan parazit bakteriler bu hastalıkla ilişkilimi? Helicobacter pylori mide ağrısı ile mide bulantısı yapıyor mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed