Hematüri Belirtileri Nelerdir?

Hematüri Belirtileri Nelerdir? Hematüri Nasıl Tedavi Edilir?, Hematüri nasıl anlaşılır? Hakkında merak edilen bazı bilgileri yazımızda derledik.

Hematüri Belirtileri Nelerdir? Hematüri Nasıl Tedavi Edilir?

Hematüri Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Hematüri Belirtileri Nelerdir

İdrardan kan görülme olarak bilinen hematüri, her yaştan kadın ve erkeğin rastlayabileceği durumdur. İdrarda kan görülmesi, çoğu bireye endişe verse de çoğu zaman zararsız durumdur. Üreter, böbrek, mesane, üretradan meydana gelen idrar yolu sisteminin herhangi birinden kaynaklanıyor olabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz hematüri nasıl anlaşılır? ve Hematüri nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Hematüri belirtileri nelerdir?

Hematüri, bazı durumlarda ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olarakta karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle hekiminiz, nedenini anlamak amacı ile bazı testler isteyebilir. Hematüri, sadece belirtidir, bu nedenle tedavi planı, buna neden olan rahatsızlığa bağlı olarak ilerler. İdrarda görülebilen kana, brüt hematüri denmektedir. Sadece mikroskop altında görülebilen idrar kanı, hekim idrarı test ettiğinde bulunmaktadır. Bireyin fark edip doktora gitme ihtiyacı duyduğu durumu da, makroskopik hematüri denir. Her iki çeşitte de kanamanın nedenini saptamak büyük önem taşımaktadır. Çünkü tedavi planı nedene bağlı olarak uygulanmaktadır.

Hematüri de böbrekler vede idrar yolu diğer bölümleri kan hücrelerinin idrara sızmasına izin vermektedir. Bakteriler vücudun üretradan girip mesanede çoğaldığında, idrar yolu enfeksiyonu oluşmaktadır. Sürekli idrara çıkma dürtüsü, idrara çıkma esnasında ağrı vede yanma ile aşırı koku idrarı barındıran semptomlar içerebilmektedir. Bazı insanlar için ise hastalığa dair tek belirti, idrardaki mikroskobik kan olabilmektedir. Bakteriler kan dolaşımından böbrekleri ulaştığında ya da üreterlerden böbreklere geçtiğinde böbrek enfeksiyonları meydana gelmektedir. Belirtiler mesane enfeksiyonlarına benzer ve böbrek enfeksiyonlarının ateşe vede yan ağrısına neden olma olasılığı oldukça yüksektir.

Mesane ya da Böbrek taşı konsantre idrardaki mineraller, bazen böbrek ve mesane duvarlarında kristaller oluşturmaktadır. Zaman ile kristaller küçük, sert taşlar haline gelebilmektedir. Meydana gelen taşlar genellik ile ağrısızdır. Ağrısız olduğından bir tıkanma mevcut olmadıkça taş olup olmayacağını anlayamazsınız. Prostat büyümesi mesanenin hemen altında yer alan ve üretranın üst kısmını çevreleyen prostat bezi, genellik ile erkekler orta yaşa yaklaştıkça genişlemektedir. Daha sonra üretrayı sıkıştırarak idrar alışını kısmen sekteye uğratmaktadır. Büyümüş prostatın belirtileri arasında idrara çıkma zorluğu, acil ya da sürekli idrara çıkma ihtiyacı vede idrarda göz ile görülür ya da mikroskobik görüntülenecek kan bulunmaktadır. Yazımızın devamına giderek hematüri belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Hematüri Nasıl Tedavi Edilir?

Hematüri Belirtileri

Kanlı idrarda genellik ile çok belirti olmadan kendini belli etmektedir. Normal soluk sarı renk yerine, kırmızı kan hücrelernin varlığına bağlı olarak kırmızı, pembe vede kola renginde idrar olmaktadır. Kırmızı tonajlı idrar üretmek çok az kan alır ve kanama ağrılı olarak seyretmez. Çoğu zaman önemli bir durum teşkil etmese de, idrarda kan gördüğünüzde hekime görünmenizde fayda var. Nadir de olsa kötü sonuçlar olabilmektedir. Kullanılan bazı ilaçlar, pancar, çilek gibi bazı yiyeceklere bağlı olarak idrar rengi kırmızıya dönebilmektedir. Yalnız ilaçlar, yiyecekler ya da egzersizin neden olduğu idrar rengindeki değişiklik bir kaç gün içinde kaybolabilmektedir. Semptomların devam etmemesinden anlaşılmaktadır. Hematüri bir hastalığın semptomu olarak meydana geldiği için, hastalığın ne olduğuna göre belirtiler şekillenmektedir.

Hematüri Kaç Gün Sürer
Hematüri Kaç Gün Sürer

Böbrek hastalığı mikroskobik idrar kanaması, böbreklerin filtreleme sisteminin iltihabı olan glomerülonefritin yaygın belirtisi olarak bilinir. Kanser görünür idrar kanaması, ilerlemiş böbrek, mesane ya da prosat kanserinin bir işareti niteliğinde olabilmektedir. Kanserin tedavi edilebilir olduğu erken dönemlerinde belirtiye rastlanmayabilmektedir. Kalıtsal bozukluklar kırmızı kan hücrelerinde kalıtsal bir hemoglobin kusuru olan orak hücreli anemi, hem idrarda görünür, hem de mikroskobik hematüriye neden olmaktadır. İlaçlar kullanılan kanser ilaçlarına bağlı olarak idrar kanaması oluşabilir. Kan incelici ilaçlar kullanılması durumunda da idrar kanı görülebilmektedir. Yorucu egzersiz, yorucu egzersizin hematüriye yol açması nadir durumdur. Genellik ile hematüri nedeni belirlenemez.

Hematüri Risk Faktörleri

Yorucu egzersiz,
Bazı ilaçlar,
Aile öyküsü,
Yeni bir enfeksiyon,
Yaş.

Hematüri tedavisinde, hematüriye neden olan duruma bağlı olarak, idrar yolu enfeksiyonunu temizlemek adına antibiyotik alınması, prostatın küçültülmesi için reçeteli bir ilaç kullanılması veya şok dalgası tedavisi uygulanabilmektedir. Bazı durumlarda tedavi uygulanmasına gerek duyulmaz. Hekiminiz ilk değerlendirmeye bağlı olarak bir neden ulaşamazsa veya mesane kanseri risk faktörü barındırıyor ise 3 ila 6 ayda bir idrar testi takibi yapılmasını ve kan basıncının izlenmesi gerektiğini belirtebilir.

Hematüri Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin de hematüri belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Hematüri belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı hematüri belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Salgın Hastalıkta Hastanelerin Görevleri?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed