İdrarda Kan Sebepleri Nelerdir?

idrarda Kan Sebepleri Nelerdir? İdrarda Kan Görülmesinde Ne Yapılmalı? İdrarda kan görülmesi neden olur? Hakkında tüm merak edilen bilgiler yazımızda.

İdrarda Kan Sebepleri Nelerdir? İdrarda Kan Görülmesinde Ne Yapılmalı?

idrarda Kan Sebepleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: idrarda Kan Sebepleri Nelerdir

İdrarda kan görülmesinin bir çok nedenleri bulunmaktadır. Bunların en sık görülenleri ise idrar yolu iltihabı hastalıkları gelmektedir. Yazımızın içeriğin de ise idrarda kan sebepleri vede idrarda kan görülmesi nedenleri ile ilgili soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. Sizde idrarda kan görülmesinde ne yapılmalı? İle ilgili bilgilere yazımızın devamına giderek öğrenebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Peki idrarda kan sebepleri nelerdir?

İdrardan kan gelmesi tıp dilin de hematüri olarak adlandırılmaktadır. İdrarda kan görülmesi ise sık rastlanan sağlık sorunları arasındadır. İdrarda kan, üriner sistem olarak adlandırılan idrar yolları organlarının herhangi birinden kaynaklı olabilmekte. İdrar yolu organları, üreterler, böbrekler, mesane vede üretradan oluşmaktadır. İdrardan kan gelmesi aslında iki şekilde değerlendirilmekte. Bunlardan birincisi ise idrarda gözle görülen kanama olması yani idrarı kırmızıya boyayan göz ile görülen kanama olmakta vede mikroskopik hematüri olarak adlandırılmaktadır. İkincisi ise idrarda gözle görülemeyen kanama olmasıdır. İdrardaki kan oranı bazen göz ile fark edilemeyecek kadar az olmaktadır. Mikroskopik hematüri ya da dipstik pozitif hematüri denilen bu durumda idrarda kan özel testler ile tespit edilmektedir.Sizde yazımızın devamına giderek idrarda kan sebeplerini ayrıntılı olarak bulabilir vede öğrenebilirsiniz.

İdrarda Kan Görülmesi Neden Olur?

İdrarda Kan Sebepleri

İdrar yolu enfeksiyonları.
Sistit belirtileri vede yol açtığı şikayetler.
Üretrit.
Mesane ya da böbrek taşı.
Ağır egzersizler.
Glomerulonephrit.
Böbrek travmaları.

idrarda Kan Görülmesi Nedenleri
idrarda Kan Görülmesi Nedenleri

İyi huylu prostat bezi büyümesi.
Kalıtsal hastalıklar.
İdrar yollarını tutan kanserler.
Diyet ya da ilaçlar.

İdrarda kan görülmesinin nedenini tespit etmek için öncelikle uzman hekim muayenesi yapılması vede hasta kişinin idrar, kan vede radyolojik testler ile değerlendirilmesi lazım. Bu durum da eğer idrar yolu enfeksiyonu gözlenmiş ise, antibiyotik tedavisine başlanır. İyi huylu prostat büyümesinde ilaç tedavileri ile prostat boytunun küçültülmesi veya cerrahi müdahale uygulanmakta. İdrar yolu taş hastalığında şok dalga tedavisi veya cerrahi müdahale yapılır. Mesane tümörü oluşmuş ise endoskopik cerrahi işlemi uygulanmaktadır.

İdrarda Kan Sebepleri Nelerdir, idrarda ağrılı ya da ağrısız kan gördüğünüz de, tekrarlayan ya da kalıcı idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız, idrar yaparken yanma veya acı gibi şikayetler de bulunuyorsanız bir doktora danışmanız da yarar vardır. Bu gibi durumlar da geç kalmadan gerekli testleri yaptırmanızda yarar vardır. Eğer sizin de idrarda kan sebepleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. İdrarda kan sebepleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da idrarda kan sebepleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Varikosel Hastalığı Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed