İnce Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

ince Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? İnce Bağırsak Enfeksiyonu, İnce bağırsak enfeksiyonu nasıl tedavi edilir? Hakkında bilmeniz gerekenler.

İnce Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? İnce Bağırsak Enfeksiyonu

ince Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: ince Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir

Bağırsak enfeksiyonu ismi ile bilinen gastrointestinal enfeksiyon, mide vede ince bağırsaklardan oluşan gastrointestinal sistemin iltihaplanması durumuna, yani gastroenterite neden olan viral, bakteriyel ya da parazitik enfeksiyonlardır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için ince bağırsak enfeksiyonu nedenleri ve ince bağırsak enfeksiyonu nasıl tedavi edilir? İle ilgili sorularının cevaplarına ulaşabilirsiniz. Peki İnce bağırsak enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Bağırsak enfeksiyonu belirtileri arasında kusma, diyare ve karın ağrısı bulunmaktadır. Dehidrasyon yani, susuzluk gastrointestinal enfeksiyonların ana tehlikesidir, bu neden ile kaybedilen sıvının geri kazanılması oldukça önemlidir. Çoğu gastrointestinal enfeksiyon kendi içinde sınırlıdır ve belirtileri birkaç gün içinde düzelmektedir. Bununla birlikte toplumun yenidoğan-bebek, bağışlığı baskılanmış hasta kişiler ya da ileri yaştakiler gibi belirli gruplarda potansiyel olarak daha ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Hızlı tanı, uygun tedavi ve enfeksiyon kontrol önlemleri da bu bağlamda özellik ile önem taşımaktadır.

Bağırsak enfeksiyonları, bağışıklık sistemini aşarak sindirim sistemine ulaşabilen, bakteriler ya da virüsler gibi antijenlerden kaynaklanmaktadır. Bozulmuş ve kontamine olmuş yiyecek ya da su tüketildiğinde veya enfekte bir birey ile mutfak eşyaları, havlu ya da yiyecek paylaşıldığında, bağırsak enfeksiyonuna yakalanma riski oluşabilmektedir. Özellik ile çiğ ya da az pişmiş istiridye gibi bir takım kabuklu deniz ürünleri hastalığa neden olabilmektedir. Kirlenmiş içme suyu viral ishalin bi nedenidir, yalnız bağırsak enfeksiyonuna neden olan virüsler daha yaygın olarak dışı/ağız yolu ile, yani tuvaleti kullandıktan sonra eller yıkanmadan yiyecek hazırlayan virüslü bir kişi aracılığı ile yayılmaktadır. Yazımızın devamına giderek ince bağırsak enfeksiyonu belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

İnce Bağırsak Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

İnce Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri

Çok farklı türleri olan bağırsak enfeksiyonun türüne bağlı olarak belirtilerinde farklılık görülebilmektedir. Yetişkinlerde eğerki 40 derecenin üzerinde bir ateş bulunuyor ise, 24 saatlik bir süre zarfında vücutta sıvı tutulamıyor ise, 48 saatten uzun kusma var ise, kan kusması bulunuyor ise, aşırı susuzluk hissi, ağız kuruluğu, çok az idrara çıkma, aşırı zayıflık hissi, sersemlik ya da baş dönmesi ile bağırsak hareketlerinde kan görülür ise vakit kaybetmeden mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda bağırsak enfeksiyonu belirtileri olarak 39 derecenin üzerinde ateş, çok rahatsızlık ya da ağrı şikayeti, uyuşukluk, çok sinirlilik hali ve özellik ile kanlı ishal görülebilmektedir. Bu durumda mutlaka acilen hekime başvurulmalıdır. Çocukların susuzluğunu ölçmek için, içtikleri su miktarı ile günlük yaptıkları idrar miktarını karşılaştırmak uygun olmaktadır. Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu belirtileri olarak, eğerki normal ağızdan çıkarma haricinde bir kaç saatten fazla süren kusma görülüyor ise, ağız kuruluğu varsa, 6 saatlik bir süre zarfında altını değiştirmek gerekmedi ise, gözyaşı olmadan ağlıyorsa, şiddetli ishal veya kanlı dışkı görünüyorsa, çevreye normal tepkilerini vermiyor ise, alışılmadık şekilde uykulu ise ve başın üzerinde yer alan yumuşak alanda, yani bıngıldakta belirgin çökme görülebilmektedir. Bu durumda bebeği acilen vakit kaybetmeden çocuk doktoruna götürmelisiniz.

Gastrointestinal enfeksionlara neden olabilecek çok sayıda mikroogranizma vardır. Bunlar arasında rota virüsü özellik ile küçük çocuklarda ve bebeklerde en sık rastlanan diyare nedenidir ve çok ciddi sonuçlanabilecek vakalara neden olabilmektedir. Rota virüsü genellik ile insandan insana veya hasta birisinin hazırladığı besinlerin tüketilmesi ile yayılır. Rota virüsü için bir aşı olmasına rağmen küresel olarak özellik ile gelişmekte olan ülkelerde 5 yaşından küçük çocuklarda yılda yarım milyondan fazla ölüme neden olmaktadır.

İnce Bağırsak Enfeksiyonu Neden Olur?

Virüslr arasında ikinci olarak ateş, ishal, konjonktivit, mesane enfeksionları ve döküntülere neden olabilen, yalnız en yaygın semptomu solunum yolu hastalığı olan adenovirüs vardır. Rota virüsünden sonra özellik ile çocuklarda görülen ishalin en yaygın nedenidir. Compylobacter, dünya çapında gastroenteritin en yaygın bakteriyel nedenlerinden biridir ve 2 yaşın altındaki çocuklarda oldukça sık rastlanmaktadır. Bazı vakalarda kanlı olmak üzere ishale, karın kramplarına, kusmaya vede ateşe neden olabilmektedir. Özellik ile kümes hayvanları kaynaklı olmak üzere genellik ile çiğ ya da az pişmiş et ya da kontamine süt tüketilmesi yolu ile yayılır.

İnce Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir

Clostridium difficile enfeksionu, antibiyotik ile ilişkili ishal vakalarının %25’inden sorumlu olmaktadır. Kullanılan antibiyotiklerin vücutta bulunan yararlı bakterileri öldürmesi ile açılan boşluğu doldurmaktadır. Halihazırda hasta olan kişiler, en yüksek risk altındadır. Son zamanlarda yüksek derecede toksik ve antibiyotiklere daha dirençli clostridium difficile suşlarının ortaya çıkması daha sık vede ciddi salgınlara ve ölüm oranında artışa neden olmaktadır.

Escherichia coli hayvanların ve insanların bağırsak sistemlerinin içinde normal oalrak yer alan zararsız bakteridir. Yalnız bu bakterinin insanlarda hastalıklara nedne olan patojen türleri de vardır. Tehlikeli türü halk arasında, koli basili olarak bilinen escherichia coli, hem yolculuk yapan kişilerde, hem de gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda görülen ishal için en önde gelen nedenlerden birisidir. Genellik ile insna veya hayvan dışkısıyla kirlenmiş su tüketimi ile yayılmaktadır. Bir başka türü olan escherichia coli, kanlı ishal ve kusma gibi semptomlara ve gastrointestinal enfeksiyonlara neden olan shiga toksini üreten escherichia coli bakterisidir.

İnce Bağırsak Enfeksiyonu Riskleri Nelerdir?

Bu semptomlar genellik ile bir kaç gün sonra düzelse de, bazı vakalarda kılcal damar kanaması sonucu anemi, akut böbrek yetmezliği ve düşük trombosit seviyesi durumu olan hemolitik üremik sendroma yol açabilmektedir. Bu durum tedavi edilmez ise, böbrek yetmezliğne neden olabilmektedir. Aynı zamanda helicobacter pylori, gastritin bir nedeni olan bakteri türüdür ve gastrik veya duodenum ülserlerinin gelişimine yol açabilmektedir. Bu bağırsak enfeksiyonu türü mide ağrısı ya da bulantıya neden olabilmektedir. Yalnız bir çok vakada herhangi bir semptom yoktur. Bu bakteri türü ile enfekte olan kişilerin yaşam boyu peptik ülserle mide kanseri geliştirme riski vardır.

İnce Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir

Salmonella gıda üzerinden yayılarak bağırsak enfeksiyonlarına neden olan bakteri türüdür. Salmonella çok yaygın görülür ve çiğ halde et, kümes hayvanları, deniz ürünleri ve yumurtanın yanı sıra yine çiğ tüketilen süt ile süt ürünlerinde bulunmaktadır. Salmonella semptomları mide bulantısı, karın krampları, kusma, ishal, ateş ve baş ağrısı barındırmaktadır. Shigello bakterisi, basiller dizanteriye neden olmaktadır. Bu bakteri sıklık ile insan dışkısıyla kirlenmiş suyun içinde bulunur ve yayılmaktadır. Bu bağırsak enfeksiyonun yol açtığı dizanteri belirtileri arasında karın ağrısı, ishal, kramplar, ateş, kusma ve dışkıda kan, irin ya da mukus bulunmaktadır.

ince Bağırsak Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır
ince Bağırsak Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır

Staphulococcus aureus 1 ile 2 gün süren, aniden başlayarak şiddetli kramp, bulantı, kusma ve ishal ile tanımlanan gıda zehirlenmesinden kaynaklı bağırsak enfeksiyonun en yaygın nedenidir. Bu patojen bakteri normalde insan üzerinde bulunabilir ve cilt üzerindeki enfekte kesiklerden, burundan ve boğazlardan bulaşabilir. Aynı zamanda et vede et ürünleri kümes hayvanları ve yumurta ürünleri, ssalatalar, unlu ürünler ve süt ürünleri gibi çok çeşitli gıdalar ile ilişkilendirilir. Eğerki görülen semptonlar bir bağırsak enfeksiyonuna işaret ediyor ise, gerekli tanı dışkı örneklerinin laboratuvarda incelenmesi ile konulabilmektedir. Viral vakalarda, antibiyotik tedavisine karşı mikrobiyal direnci belirlemek adına antibiyotik duyarlılık testi kullanılmaktadır. Hızlı teşhis, enfeksiyon yayılmasını kontrol edebilmek adına gerekli önlemlerinin alınmasını sağlamaktadır.

İnce Bağırsak Enfeksiyonu Geçer Mi?

İnce bağırsak enfeksiyonu tedavisinde, bakteriyel gastroenterit vakalarının çoğu için, sadece belirtilerin tedavisi gereklidir. Bunun yanı sıra, atılması gereken en önemli adım dehirasyon, yani vücutta görülen su vede sıvı eksikliğinin giderilmesidir. Su eksikliğini gidermek adına, ağızdan vede bazı vakalarda introvenöz olarak sıvı verilebilmektedir. Rota virüsü ve adenovirüsü kaynaklı olanlar haricinde çoğu gastrointestinal enfeksiyon türü için aşı bulunmamaktadır.

Clostridium difficile gibi bakterilerden kaynaklanan bazı bağırsak enfeksiyonu türleri, antibiyotik kullanımı ile daha ağırlaşabilmektedir. Viral enfeksiyonlar üzerinde hiçbir etkisi olmadığı, yan etkilere neden olabileceği ve aşırı kullanımın dirençli bakterilerin gelişme riskini arttırdığından antibiyotikler genellikle önerilmez. Antibiyotik kullanımı sadece özellik ile şiddetli gastroenterit vakalarında ya da duruma nedne olan belirli bir bakteri tespit edildiğinde tavsiye edilmektedir.

İnce Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin ince bağırsak enfeksiyonu belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. İnce bağırsak enfeksiyonu belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da ince bağırsak enfeksiyonu belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sosyopati Birisiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed