İnme Çeşitleri Nelerdir?

inme Çeşitleri Nelerdir? İnme Tipleri İle İlgili Bazı Bilmeniz Gerekenler, İnme tipleri neye göre olur? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

İnme Çeşitleri Nelerdir? İnme Tipleri İle İlgili Bazı Bilmeniz Gerekenler

inme Çeşitleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: inme Çeşitleri Nelerdir

En basit ifade ile kan akımı olmaması nedeni ile, beyin dokusunun hasar görmesine inme denir. İnme çeşitleri temel olarka 2 farklı incelenmektedir. Damar tıkanmasına bağlı inme ve kanamaya bağlı inmedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırladığımız inme tipleri neye göre olur? ve inme tipleri ile ilgili bazı bilmeniz gerekenler ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki İnme çeşitleri nelerdir?

Beyin dokusu içinde yer alan damarın yırtılarak kanın beyin içine dolması durumuna beyin kanaması denir. Kanamaya nedne olan durumlar travma, yüksek tansiyon ya da doğuştan damar yapısındaki anormalliklerdir. Kafatası, beyin dokusunu korur, yalnız iç hacmi de sabit tutmaktadır. Dolayısı ile kafatası içindeki kanama beyin dokusunu sıkıştırmaktadır.

İnme, beyni besleyen damarın tıkanması sonucu oluşmaktadır. Bu inme çeşitleri iskemik ve trombotik inme tipleridir. İnme geçiren her 10 hastanın yaklaşık 8’inde sebep damar tıkanması olarak rastlanmaktadır. İskemi kelimesi, herhangi bir dokuya gelen kanın durması anlamına gelir. Nedenler çok farklı olsa da, sonuç damarın içinden yeterli kan geçemeyecek kadar daralmasıdır. Damar tıkanmasına bağlı inmenin en güzel örneği trombotik inme ya da emboli kaynaklı inme olmaktadır. Yazımızın devamına giderek inme çeşitleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

İnme Tipleri İle İlgili Bazı Bilmeniz Gerekenler

İnme Çeşitleri

Emboli kaynaklı inme,
Damar tıkanmasına bağlı inme,
Trombotik inme.

Emboli kelimesi, tıkaç, durduran şey, koma gibi anlamlara gelir. Sebebi emboli olan inmelerdede beyin dışındaki bir damar içinde meydana gelen pıhtının damar sistemi içinde seyahat ederek beyin damarına ulaşması ve damarı tıkaması durumudur. Embolinin tek nedeni kan pıhtısı değildir. Mesela; Kırıklar sonrası kemik iliği içindeki yağ dokusunun damar içine kaçması veya hava embolisi de olabilir. Soba borusunun içinin zaman ile kuırumla dolup tıkanmasında olduğu gibi, damarın içi de vücudun çeşitli yerlerinde farklı nedenler ile zaman içinde daralabilmektedir. Bu daralan kısımda kan akışı zorlaşır, akış hızı yavaşlar, düzensizleştir ve bölgede damarın içinde pıhtı oluşturmasına neden olmaktadır.

inme Tamamen iyileşir mi
inme Tamamen iyileşir mi

İnme çeşitleri içerisinde bulunan trombotik inmede, hasta kişinin ne kadar etkileneceği ve ne kadar iyileşeceği sorusunun cevabı, tıkanan damarın bulunduğu yere vede ne kadar zamanda müdahale edildiği ile alakalıdır. İnmeler damar tıkanıklığı ve kanama inme olarak iki ana gruba ayrılmaktadır. Dünyada inemelerin %85’ini damar tıkalıklığı inemeler, %10’ini kanama inmeler, %5’ini de subaraknoid kanamalar oluşturur. Beynin bir bölümüne giden kan akışı azaldığında ya da kesintiye uğradığında, beyin dokusunun oksijen ve besinden yoksun kalmasına bağlı inme oluşur ve beyin hücreleri dakikalar içinde ölmeye başlamaktadır. İnmenin oluştuğu bölgedeki fonksiyonlarda geçici veya kalıcı kayıplar meydana gelmektedir.

İnme Çeşitleri Nelerdir, eğer ki sizin de inme çeşitleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. İnme çeşitleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı inme çeşitleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; JN1 Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed