İshal Nedenleri Nelerdir?

ishal Nedenleri Nelerdir? İshal Nasıl Anlaşılır? İshali Önleme Yolları, İshal nasıl tedavi edilir? Hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler yazımız da…

İshal Nedenleri Nelerdir? İshal Nasıl Anlaşılır? İshali Önleme Yolları

ishal Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: ishal Nedenleri Nelerdir

Gaz, karın şişkinliği vede krampla birlikte olan ishal, dışkının yumuşak vede sulu olmasıdır. Diyare olarak bilinen ishal, bağırsak hareketleri hızlanarak, kişinin günde bir kaç kez tuvalete çıkmasına neden olmaktadır. İshal rahatsızlığı tüm yaş grupların da en sık görülen hastalıklardandır. Yazımızın içeriğin de siz değerli dostlarımız için derlediğimiz ishal nasıl anlaşılır? ve ishali önlemenin yolları ile ilgili bazı bilgileri hazırladık. Siz de yazımızın devamına giderek ishal nasıl tedavi edilir? Öğrenebilirsiniz. Peki ishal nedenleri nelerdir?

İshal hastalığı yaygın olarak çocukları vede ileri yaştaki yetişkinleri etkileyen hastalıktır. Genellikle bazı nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Bir çok insanı yılda bir kaç kez etkilemesi normal olarak kabul edilse de, ishal sık aralıklar ile ortaya çıkmaya başlamış ise bir doktora görünmekte yarar var. Özellikle de 2 haftadan uzun süren vakalar kronik ishal olarak nitelendirilmektedir. Bu durum ise tedavi gerektirmektedir. Yazımızın devamına giderek ishal nedenlerini ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

İshal Nasıl Tedavi Edilir?

İshal Nedenleri

Aşırı alkol tüketimi.
Kontamine gıdalardan alınan kampilobakter vede escherichia coli
Bağırsağı ciddi bir şekilde enfekte eden viral gastroenterit.
Yiyecek alerjisi vede laktoz intoleransı.
Kolon vede pankreas kanseri ile karsinoid sendromu.
Radyasyon tedavisi vede kemoterapi.
Sindirim sistemini olumsuz şekilde etkileyen yiyecekleri ve içecekleri tüketmek.
Özellikle de kirli sular da bulunan giardia lamblia, entamoeba histolytica vede cryptosporidium gibi parazitler.

İshal Hastalığının En Yaygın Sebepleri
İshal Hastalığının En Yaygın Sebepleri

Zayıflama ameliyatı.
Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan bağırsak enfeksiyonu.
Müshil ilaçlarının bilinçsiz bir şekilde kullanılması.
Şekersiz gıdalarda bulunan yapay tatlandırıcılar.
Antibiyotikler başta olmak üzere tansiyon, kanser ve gut hastalıklarının tedavisin de kullanılan bir takım ilaçlar.
Crohn hastalığı, ülseratif kolit, iltihaplı bağırsak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, mikroskobik kolit, çölyak hastalığı vede divertikülit gibi bağırsak bozukları.

İshali Önlemenin Yolları

Az pişmiş gıdaları tüketmekten kaçının.
Çatal, bıçak gibi malzemeleri başkaları ile paylaşmayın.
Yalnızca hijyene güvendiğiniz mekanlar da yemek yiyin.
Tuvalet ihityacını karşıladıktan sonra vede yemek yemeden ya da yemek hazırlamadan önce ellerinizi sabun vede su ile güzelce yıkayın.

İshal Nasıl Geçer?

İshal hastalığı çoğu vakalar da evde tedavi edilebilir. Bir kaç gün içinde kendiliğinden geçen ishal, uzun süreli sürdüğün de bir doktora danışılmalıdır. İshal rahatsızlığı durumunda bol bol su tüketmek önemlidir. Sıvı tüketimi yapmak da semptomları hafifletir. Virüs, bakteri ya da parazit kaynaklı ishal vakaların da, çevrenizdeki insanlara bulaşmasını önlemek için tuvalet kullanımının ardından klozeti dezenfekte etmeniz vede bu süreç boyunca evde kalmaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. İshal rahatsızlığın da, pirinç, muz, elma püresi vede kızarmış ekmek gibi yiyecekler tüketin. Dışkınız eski formuna gelene kadar, katı yiyeceklerden mutlaka uzak durun. Tek bir öğün de az miktarda yiyecek tüketin. Yağlı vede baharatlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durun.

İshal Nedenleri Nelerdir, ishal rahatsızlığı genellikle bir kaç gün sürmektedir. Ateş, şiddetli karın ağrısı, dehidrasyon, rektal kanama, uyku hali ya da kusma ile birlikte görüldüğü vede uzun bir süre boyunca etkili olduğu durumlar da mutlaka doktora başvurulmalıdır. Belirli süre vede sabit bir şiddet seviyesinde devam eden ishal, vücutta ciddi komplikasyonlara neden olmaktadır. Başta vücudun su kaybetmesi şeklinde açıklanan dehidrasyona neden olur. Vücut fonksiyonlarını destekleyen sodyum, potasyum vede magnezyum gibi maddelerin kaybına da neden olmaktadır. Elektrolit dengesizliğinden de sorumlu olabilmektedir. Uzun süreli ishal nedeni böbrek yetmezliğine neden olabilir. Eğer ki sizin de ishal nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. İshal nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onları da ishal nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; El Titremesi Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed