Jinekomasti Neden Olur?

Jinekomasti Neden Olur? Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir? Jinekomasti nedenleri ile ilgili bazı bilgileri yazımızın içeriğinden öğrenebilirsiniz.

Jinekomasti Neden Olur? Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomasti Neden Olur
Sayfa İçeriği: Jinekomasti Neden Olur

Erkekler de, östrojen vede testosteron hormonlarının dengesizliği nedeni ile meme dokusu miktarında ki anormal yalnız iyi huylu büyümeye jinekomasti denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için jinekomasti nedenleri ve jinekomasti nedir? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Jinekomasti neden olur?

Bazı vakalar da jinekomasti bir, bazı vakalar da ise iki memeyi birden etkilemektedir. Her iki meme de düzensiz olarak etkilenip birbirinden farklı boyutlara gelebilir. Ergenlik çağında ki erkekler, yenidoğanlar vede yaşlı erkekler, hormon düzeylerinde ki normal değişiklerin sonucu olarak bu rahatsızlığı geliştirebilirler. Yalnız bu rahatsızlık gelişmesi için başka nedenler de bulunmaktadır. Bir çok vaka da jinekomasti ciddi sorun değildir. Yalnız bu durumla baş etmek bazı bireyler için zordur. Jinekomastili erkeklerin göğüslerin de ağrı hissettiği durumlar olabilmektedir. Bazı vakalarda da bireyin durumdan dolayı utanma hissetmesi olabilmektedir. Bu rahatsız meydana geliş nedenine göre, kimi hastalar da kendiliğinden iyileşebilir. Kimi hastalarda da sorunun çözümü için ilaç tedavisi ya da cerrahi operasyon gereklidir. Yazımızın devamına giderek jinekomasti nedenlerini ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti Nedenleri

Testosteron vede östrojen hormonları, hem erkekler de, hem de kadınlar da cinsiyet özelliklerini kontrol etmektedir. Testosteron, kas kütlesi vede vücut kılı gibi erkeksi özellikleri kontrol eder iken, östrojen de göğüslerin büyümesi de dahil olmak üzere kadınsı özellikleri kontrol etmektedir. Jinekomasti ise sıklık ile testosteron hormonunun düzeyinde ki dalgalanmalardan kaynaklanmaktadır. Testosteron hormonu miktarında ki düşüş birey de testosteronun etkilerini bloke eden, testosteronu azaltan ya da östrojen seviyesini artıran koşullardan dolayı olabilmektedir.

Vücutta ki hormon dengesi ise bir çok farklı nedenlerden dolayı bozulabilmektedir. Jinekomastinin nedenleri arasında da ise doğal hormon değişikleri, ilaç kullanımı, uyuşturucu vede alkol kullanımı, çeşitli sağlık koşullarından kaynaklanan komplikasyonlar vede bazı bitkisel ürünler ile takviyelerin kullanımı yer almaktadır. Östrojen kadınlık hormonu olarak bilinse de, normal şartlar altın da çok küçük miktarlar da erkeklerde de üretir. Normalin çok üzerin de östrojen üretimi veya testosteron seviyesi ile dengesiz oranda östrojen üretimi jinekomastiye neden olabilmektedir. Erkek bebekler, doğumdan önce annelerinin vücudun da yer alan östrojeninin etkisi ile büyümüş göğüsler ile doğabilmektedir. Bu şişmiş meme dokusu bir çok vaka da doğumdan sonra iki ile üç hafta içinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Ergenlik dönemin de, sürekli olarak değişen hormon seviyeleri neden ile jinekomasti görülmesi yüksektir. Ergenlik dönemin de yaşanan jinekomasti vakalarının büyük kısmın da şişmiş meme dokusu tedavi edilmeden kendiliğinden kaybolmaktadır. Yetişkin bireyler de jinekomasti yaygınlığı 50/69 yaşları arasında tekrar yükselmeye başlamaktadır. Araştırmalara göre bu yaş grubunda ki her 4 erkekten, en az 1 tanesinin jinekomasti belirtileri gösterdiği belirtilmiştir.

Jinekomasti Kimlerde Görülür?

Bazı ilaç türleri de bu hastalığa neden olabilir. Bu ilaçlar arasın da öncelik ile büyümüş prostat, prostat kanseri vede benzeri diğer durumları tedavi etmek için kullanılan anti-androjenler gelmektedir. Bazı antidepresanlar vede kalp ilaçlarının da bu rahatsızlığa neden olduğu bilinmektedir. Doktorlar tarafından belirli koşullar için reçete edilen ya da bazı sporcular tarafından kas kütlesini arttırmak ya da müsabakalar da performansı artırmak için yasa dışı olarak tercih edilen anabolik steroidler vede androjenler de bu rahatsızlığa neden olabilmektedir. Böbrek yetmezliği nedeni ile diyaliz tedavi gören hastaların yaklaşık yarısı hormonal değişikler nedeni ile bu rahatsızlığa yakalanabilir. Çeşitli karaciğer sorunları vede siroz ilaçları hormon seviyelerin de değişikliklere yol açarak jinekomastiye neden olabilmektedir. Normal yaşlanma ile meydana gelen hormon değişikleri de özellik ile aşırı kilolu erkekler de jinekomastiye neden olabilmektedir.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Şişmiş meme dokusu,
Kimi zaman da, göğüsler de hassasiyet,
Göğüste şişlik,
Göğüste ağrı,
Göğüste hassasiyet,
Bir veya iki memede, meme başı akıntısı.

Jinekomasti rahatsızlığının fiziksel komplikasyonu sınırlı sayıdadır. Yalnız birey de dış görünümden kaynaklanan psikolojik ya da duygusal sorunlara neden olabilmektedir. Bireylerin bu rahatsızlık riskini azaltmak için kontrol edebileceği bir kaç faktör bulunmaktadır. Öncelikle alkol tüketiminden kaçınmaktır. Doktor kontrolü olmaksızın amaç dışı ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomasti tedavi yöntemi olarak eğer kendiliğinden düzelmezse veya bireyin hayat kalitesini etkileyecek kadar ciddi hassasiyet, ağrı ya da psikolojik sorunlar yaratıyor ise tedavi gerekebilmektedir. Bu rahatsızlıkta uygulanan tedavi yöntemleri genellikle cerrahi yöntem vede ilaç kullanımı olmaktadır. Bu hastalık için yaygın olarak kullanılan iki farklı cerrahi yöntem bulunmaktadır. Bunlar; Mastektomi ile Liposuction’dur.

Jinekomasti Neden Olur, jinekomastiye yetersiz beslenme vede açlık neden olabilmektedir. Çünkü insan vücudu yeterli beslenmeden mahrum kaldı için, östrojen seviyeleri aynı kalır iken, testosteron seviyeleri düşmektedir. Bu durum da hormonal dengesizliğe neden olmaktadır. Bu rahatsız bu dönem de başlamasa bile, normal beslenme tekrar beslenme tekrar başladığında da meydana gelebilir. Eğer ki sizin de jinekomasti neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Jinekomasti neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da jinekomasti nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Yüzde Sarkmanın Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed