Kahverengi Kusmak Nedenleri Nelerdir?

Kahverengi Kusmak Nedenleri Nelerdir? Kusmak Neden Olur?, Siyah kusmak nedenleri, ile ilgili bilmeniz gerekenleri, ayrıntılı olarka yazımızda derledik.

Kahverengi Kusmak Nedenleri Nelerdir? Kusmak Neden Olur?

Kahverengi Kusmak Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kahverengi Kusmak Nedenleri Nelerdir

Yoğun bulantı refleksinden sonra, siyah ya da kahverengi kustuysaniz ilk olarak yapmanız gereken şey, en son ne zaman, ne yedim gibi sorularını kendinize sormalısınız. Sorunun cevabı oldukça önem taşımaktadır. Kısa süre önce yediğiniz bir çikolatalı kek kusmuğunuzun rengini belirlemiş olabilir ya da daha ciddi bir sorun olan iç kanama neden ile siyah kusuyor olabilirsiniz. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için siyah kusmak nedenleri ve kusmak neden olur? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kahverengi kusmak nedenleri nelerdir?

Yakın zamanda, koyu kusmanıza neden olabilecek herhangi bir şey yemedi iseniz ya da üst gastrointestinal kanama ile ilgili herhangi bir risk faktörünüz varsa o halde siyah kusmak acil tıbbi durumun işareti olabilmektedir. Hematemez, sindirim sistemi kaynaklı kanamalar sonucu kusma esnasında kanın bulunması durumuna denir. Genellik ile mide ya da üst sindirim sistemi kanamalarının bir belirtisi olaiblmektedir. Hametemez çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelmektedir.

Mide yüzeyindeki hasar ya da mide içindeki iltihaplanma gastrite neden olabilmektedir. Bu durumda, midedeki kanama hematemeze yol açabilmektedir. Mide iç yüzeyindeki hasarlar, ülser olarak isilmlendirilir ve kanamaya yol açabilmektedir. Kanama olduğunda, kusma essnasında kan görülebilmektedir. Yemek borusunda meydana gelebilecek yaralanmalar ya da varisler, hematemeze neden olabilmektedir. Crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları, kanamalara ve bu şekilde hematemeze yol açabilmektedir. Hematemez ciddi durum olabilir ve altta yatan nedenin tıbbi değerlendirme gerektirdiği durumlarda hekime başvurmanız oldukça önemlidir. Yazımızın devamına giderek kahverengi siyah kusmak nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kusmak Neden Olur?

Siyah Kusmak Nedenleri

Üst gastrointestinal sistemde, kanama oluştuğunda, mideye giden kan buradaki enzimler tarafından parçalanır ve koyu kahverengi ya da siyah renge dönmesine neden olmaktadır. Kusulan kanın rengi, kanın gastrointestinal sistemde ne kadar süre kaldığına baplı olarak farklılık göstermektedir. Kusmakta gecikirseniz, koyu kırmızı, kahverengi ya da siyah görünmektedir.

Kahve telvesi gibi kusmak, kusmukta pıhtılaşmış kan bulunduğunun vede bir süredir midede olduğunun göstergesidir. Parlak kırmızı kan kusma da devam eden şiddetli kanama belirtisidir ve müdahale edilmez ise hayati tehtid edebilecek kadar tehlikeli sonuçları olabilmektedir. Eğerki kahve telvesi gibi ya da kırmızı parlak kan kusuyor iseniz 112’yı arayınız. Her iki durumda ciddidir ve derhal tıbbi yardım almanız gerekmektedir. Gastrointestinal kanama yemek borusu, mide ya da ince bağırsaktan iç kanamadır. Hafif ya da şiddetli olabilir vede hayatı tehdit edici boyutlarda olabilmektedir. Kanama hafif ise, üst karın ağrısı ya da siyah dışkı kanamanın ilk belirtisi olarak kendini gösterebilmektedir.

Mideye giden kan tamamen sindirilir ise, dışkınız siyah ya da katranlı biçimde olabilmektedir. Kan kısmen sindirilir ise, öğütülmüş kahve kusmuğu olarak meydana gelmektedir. Siyah ya da kahverengi kusmuk da kanın bir süredir midede olduğunu göstermektedir. Damarlar patlamışsa ya da kanama aktif olarak devam ediyor ise genellik ile parlak kırmızı kusmaya yol açmaktadır.

Koyu Renk Kusmak Neden Olur
Koyu Renk Kusmak Neden Olur

Kanamaları bazı nedenleri arasında, yemek borusunda yırtılmaya yol açan uzun süreli kusma, tümörler, böbrek hastalığı, alkolizm, ülser, iç travma ve sarı humma gibi hemorajik hastalıklar sayılabilmektedir. Bazı ilaçlar, özellikle diğer ilaçlar ile kombine edildiğinde ya da bitkisel takviyeler ile birlikte kullanıldığında kanama gelişimine katkıda bulunabilmektedir. Siyah kusmaya ishal, bulantı ve başka semptomlar eşlik edebilmektedir. Bir hastanın dahili olarak kan kaybettiğini gösterebileceğinden, bulanık görme, baygınlık, hızlı nefes alıp verme, bilinç azalması, göğüs ağrısı ve solgun görünme önemli endişe nedenleri arasındadır. Siz ya da bir yakınınız siyah kusuyor ise, vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Siyah kusmuğun nednei kandır, kan kusmak hematemez ise, her zaman kötü haberdir ve acil müdahale gerektirmektedir.

Siyah Kusmak Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrointestinal kanamaların, bir çok nedeni bulunmaktadır. Bir sağlık kuruluşuna başvurduğunuzda doktorunuz tıbbi görüntüleme çalışmaları vede diğer testler ile birlikte gastrointestinal sistemin endoskopisi ile durumunuzu değerlendirmektedir. Bu bilgi, kanamanın kaynağının bulunması ve neden olduğu hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için oldukça önemlidir. Tedaviler, kanamanın nedenine, ne kadar kan kaybettiğinize vede genel durumunuza bağlı olarak ameliyat vede ilaçları barındırmaktadır.

Kahverengi ve siyah kusmak, altta yatan ciddi bir durumu gösterebileceğinden mümkün olan, en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kesin nedeni öğrenmek ve gerekli tedavi planını yapmak için doktora gitmeniz oldukça önemlidir.

Kahverengi Kusmak Nedenleri Nelerdir, eğer ki sizin kahverengi kusmak nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kahverengi kusmak nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kahverengi kusmak nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Pirola Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed