Kalp Romatizması Belirtileri Nelerdir?

Kalp Romatizması Belirtileri Nelerdir? Kalp Romatizması Nedir?, Kalp romatizması nedenleri ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Kalp Romatizması Belirtileri Nelerdir? Kalp Romatizması Nedir?

Kalp Romatizması Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kalp Romatizması Belirtileri Nelerdir

Romatizmal kalp hastalığı olarakta bilinen, kalp romatizması çoğunlukla streptokok ismi verilen bakteri grubunun neden olduğu boğaz enfeksiyonunun ardından gelişen otoimmün hastalıktır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için kalp romatizması nedenleri ve kalp romatizması neden olur? İle ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kalp romatizması belirtileri nelerdir?

Kalp romatizması, vücudun kendi dokularına karşı bağışıklık sistemi tarafından hatalı saldırı sonucu meydana gelmektedir. Streptokokal enfeksiyon esnasında bağışıklık sistemi, bakteriler ile savaşmak için antikorlar üretir. Yalnız bu antikorlar, kalp kapakları vede kalp zarı gibi kalp dokularına da saldırabilir vede iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bu hastalık özellikle çocuklarda vede genç yetişkinlerde ortaya çıkabilen otoimmün hastalıktır. Hastalığın belli başlı belirtileri vede nedenleri bulunmaktadır. Her insanda aynı belirtileri vermemektedir. Yazımızın devamına giderek kalp romatizması belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kalp Romatizması Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp Romatizması Belirtileri

Yüksek ateş 38 derecenin üstünde görülebilir,
Romatizmal ateş,
Eklemlerde ağrı,
Eklemlerde şişlik,
Eklemlerde kızarıklık.

Kalp romatizması kalp dokusunda iltihaplanmaya neden olur vede bazı belirtiler gösterebilmektedir. Bunların başlıcaları; Egzersiz esnasında ya da dinlenir iken nefes almada zorluk yaşanabilmektedir. Göğüste rahatsızlık ya da ağrı hissi olabilir. Hızlı ya da düzensiz kalp atışları ve halsizlik, enerji düşüklüğü ile yorgunluk hissedilebilmektedir. Ayak bileklerinde, bacaklarda ya da karında sıvı birikimi nedeni ile şişlik görülebilmektedir. Romatizmal ateş, bazen ciltte döküntülere ya da cilt altında nodüllerin oluşumuna neden olabilmektedir. Kalp romatizması hastalığının belirtileri her kişiden kişiye değişiklik gösterebilir vede bazen belirtiler hafif olabilmektedir. Bu nedenle, romatizmal ateş şüphesi olan herhangi bir belirti ile doktora başvurmak oldukça önemlidir. Erken tanı vede tedavi, kalp hasarını önlemeye yardımcı olabilir vede hastalığın seyrini hafifletmeye katkıda bulunabilmektedir.

Kalp Romatizması Tedavisi Var Mı
Kalp Romatizması Tedavisi Var Mı

kalp romatizması tedavi planı genellik ile inflamasyonu azaltmaya, semptomları konrol etmeye vede kalp hasarını önlemeye yönelik uygulanmaktadır. Tedavi yöntemleri arasıunda ise antibiyotik tedavi, anti-enflamatuar ilaçlar, ağrı yönetimi, kalp ritim düzenleyiciler, kalp yetmezliği tedavisi, yatak istirahati vede dinlenme, koruyucu antibiyotik tedavisi bulunmaktadır. Romatizmal ateş genellik ile boğaz enfeksiyonu olarak başladığından hastalığın seyrini değiştirmek vede kalp hasarını önlemek adına erken dönemde uygun antibiyotikler ile tedavi oldukça önemlidir. Penicilin ya da diğer uygun antibiyotikler genellikle tercih edilmektedir.

Kalp Romatizması Kendiliğinden İyileşir Mi?

Kalp romatizması, vücutta inflamasyona yol açabilmektedir. Bu neden ile, inflamasyonu azaltmak için kortikosteroidler ya da nonsteroid anti-enflamatuar ilaçlar tercih edilmektedir. Bu ilaçlar semptomları hafifletmeye vede kalp dokularının hasarını azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Hastalık bazen göğüs ağrısı vede eklem ağrıları gibi semptomlara neden olabilmektedir. Bu neden ile ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler tercih edilmektedir. Romatizmal ateş döneminde, dinlenme vede yatak istirahati hastalığın seyrini olumlu yönde etkileyebilmektedir. Bu yüzden yatak istirahati tedavide büyük rol oynamaktadır.

Kalp Romatizması Belirtileri Nelerdir, kalp romaziması hastalığı uygun tedavi vede bakım ile çoğu zamna başarılı bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir. Tedavi edilmeyen ya da ihmal edilen vakalarda kalıcı kalp hasarı vede komplikasyonlar meydana gelebilmektedir. Eğer ki sizin kalp romatizması belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kalp romatizması belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kalp romatizması belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Diş Hekimliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed