Kara Turpun Faydaları Nelerdir?

Kara Turpun Faydaları Nelerdir? Kara Turp Neye İyi Gelir? Kara turp nasıl tüketilmeli? İle ilgili siz değerli dostlarımız için bazı bilgileri derledik.

Kara Turpun Faydaları Nelerdir? Kara Turp Neye İyi Gelir?

Kara Turpun Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kara Turpun Faydaları Nelerdir

Kara turpun insan sağlığına oldukça faydaları bulunmaktadır. Eski çağlardan beri turp şifa olarak ilaç yapımında kullanılmaktadır. Yazımızın içeriğin de ise kara turpun faydaları ve kara turp nasıl tüketilmeli? Sorularının cevaplarını siz değerli dostlarımız için hazırladık. Kara turpun öksürüğe vede uzun süreli olan rahatsızlıklara fayda sağlandığı uzmanlar tarafından belirtildi. Kara turp çok aşırı tüketildiğinde gaz sorunlarına yol açmaktadır. Peki kara turpun faydaları nelerdir?

Turp bitkisinin bir çok çeşiti bulunmaktadır. Bunlar ise, beyaz, kırmızı vede siyah’dır. Bitkisel tedaviler de genellik ile mide ağrıları vede gaz giderici olarak tercih edilmektedir. Çiğ vede pişmiş olarak tüketilen bu sebzenin insan sağlığına bir çok olumlu etkileri bulunmaktadır. Nedenlerinden biri ise tamamen toprak içerisinde olgunlaştığından, toprakta bulunan tüm vitamin vede minerallerin hepsini barındırmasıdır. Eski çağlardan beri turp, tıpta doğal ilaç olarak kullanılmış. Glukorapa vede glucoraphasatin içerdiği için safra kesesinin fonksiyonalrını güçlendirmede etkilidir. Kara turp ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak yazımızın içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Kara Turp Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kara Turpun Faydaları Nelerdir?

Kara turp, günde bir bardak olarak tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan C vitaminin %20’isini karşılamaktadır. Bağışıklığı güçlendirdiğinden hastalıklara karşı vücudun direncini de arttırmaktadır.

Kış mevsimin de tüketilen turp suyu üst solunum yollarıyla tahriş olmuş burun, ağız vede boğazı kısa sürede iyileştirmektedir. Bu duruma ek olarak solunum sistemini dezenfekte ederek rahat nefes almayı da sağlamaktadır.

Kara turp barındırdığı detoksifier, C vitamini vede folik asit bakımından oldukça zengindir. Bu sayede tümörlü hücre oluşumunu engeller. Bu yüzden kanser sorununu ortadan kaldıran bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle genetik kanser riski taşıyan kişilerin düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Kara turp bağırsak hareketlerini düzenlediği için kabızlık problemine de iyi gelmektedir. Sık sık sindirim sorunu yaşayan kişilerin düzenli tüketmesi gereken bir sebzedir.

Flavonoid, turpa rengini veren maddedir. Aynı zaman da antioksidan özelliği bulunan bir maddedir. Bu özelliği ile kanı temizler vede damar tıkanıklığını da önlemektedir. Bunun yanı sıra kötü kolesterolü de düşürerek kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürmektedir.

Turp bitkileri, yüksek oranda lif, düşük oranda da glikemik barındırmaktadır. Bu sayede tokluk hissi vermektedir. Bu da kilo vermek isteyen diyet yapanlar için ideal besin olarak görülmektedir. Sinir sistemini çalıştırarak bağırsak hareketlerini düzenlemektedir.

Kara turp, doğal idrar söktürücü olduğu için sindirim sorunlarını çözer vede rahat idrar yapılmasına yardımcı olur. Bu özellik ile idrar da değil, böbrekleri temizleme de oldukça etkilidir. Özellik ile virüs kapması sonucu oluşan böbrek iltihabını azaltmaktadır.

Bilirubin seviyesinin azalması veya artması ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu hastalıklardan biri de sarılıktır. Sarılığın doğal tedavisi doktorlar kara turpu önermektedir. Siyah renkteki turp kandaki toksinleri azaltarak kanı temizlemekte ve bilirubin seviyesini sabitlemektedir.

Kara Turp Nasıl Tüketilir?

Kara Turp Neye İyi Gelir
Kara Turp Neye İyi Gelir

Kara turp tüketmek için, turpu rendeleyerek tülbente koyun vede tülbenti iyice sıkınız bir gün beklettikten sonra bıraktığı suyu içebilirsiniz. Öksürük için içine bal ilave ederek tüketebilirsiniz. Kara turp, özellikle de kuru öksürüğe oldukça faydalıdır. Vücuttaki tüm serbest radikalleri temizlediğin için kanser oluşmasını da engellemektedir. Vücutta ödem biriktirmesini engellediği için romatizmal hastalıkların da oluşmasının önüne geçmektedir. Diğer gıdaların kanda biriktirdiği maddelerin temizlenmesini sağlamaktadır. Solunum rahatsızlığı yaşayanlar için de doğal ilaçtır. Kara turp akciğerlerdeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Kış ayların da görülen kuru öksürüğü iyi gelmektedir. Boğazlar da iltihap birikmesinin önüne geçmektedir.

Kara Turpun Faydaları Nelerdir, kara turp özellik ile reflü vede ülser hastalarına fayda yerine zarar verebilmektedir. Barındırdığı asidik maddeler özellik ile bağırsaklar da birikerek gaz sıkışmasına yol açmaktadır. Bu nedenle bu tarz hastaların tüketmeden doktora danışmalarında fayda vardır. Kara turp aşırı tüketildiğinde ağız kokusu da yapmaktadır. Turp tüketirken fazla tüketmemeye dikkat edilmelidir. Eğer sizin de kara turpun faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kara turpun faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kara turpun faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır?

One thought on “Kara Turpun Faydaları Nelerdir?

  1. Gerçekten kara turp çok faydalı herkesin tüketmesi lazım heleki kış aylarında bol limonla birlikte tüm vitamin ve mineralleri vücuda alabilir kendinizi dinç hissedebilirsiniz arkadaşlar kara turpun faydalarını bence tüketerek anlayabilirsinizz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed