Karabuğday Nasıl Kullanılır?

Karabuğday Nasıl Kullanılır? Karabuğdayın Faydaları Nelerdir? Karabuğday ile ilgili faydaları siz değerli dostlarımız için sayfamız da hazırladık.

Karabuğday Nasıl Kullanılır? Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

Karabuğday Nasıl Kullanılır
Sayfa İçeriği: Karabuğday Nasıl Kullanılır, Karabuğdayın Faydaları Nelerdir, Karabuğday Nasıl Tüketilmeli, Karabuğday Nerde Yetişir, Karabuğday Hangi Hastalıklara İyi Gelir, Karabuğday Zayıflatır Mı

Karabuğday nasıl kullanılır hakkında bilinmesi gerekenleri yazımızdan bulabilir vede karabuğdayın faydaları nelerdir? öğrenebilirsiniz. Son zamanlar da, adından sıkça söz ettiren karabuğdayın faydaları saymakla bitmiyor. Karabuğday nasıl tüketilmeli? ile ilgili tüm merak ettiklerinizi sayfamızdan bulabilirsiniz. Peki karabuğday nasıl kullanılır?

Karabuğday diğer adı ile greçkayı olarakda bilinmektedir. Son yıllar da en çok tercih edilen besinler arasında yer almaktadır. Nedeni ise, içeriğinde yüksek miktarda,, protein vede lif bulunmasıdır. Gluten içermediği için karabuğdayın tadı, buğday ile benzetilmektedir. Karabuğday ülkemiz de çok yetiştirilmemesine rağmen, aşırı fazla tüketilmektedir. Karabuğday’da içerdiği magnezyum, B vitamini bulunmakadır. 100 Gramında yaklaşık olarak 13 gram protein, 10 gram lif, 450 miligram potasyum, 18 miligram da kalsiyum bulundurduğu için oldukça faydalıdır. Karabuğday, bulgur, çorba, salata vede dolmada bile kullanılabilir. Bunların yanı sıra, hamur işlerinde bile tüketebilirsiniz. Karabuğday kabuklarından yüzyıllardır yastık yapılarak kompres uygulanmakta.

KARABUĞDAYIN FAYDALARI NELERDİR?

Karabuğday, zayıflamayı destekler iken, sindirim vede boşaltım sistemlerini de olumlu etkilemektedir. Genellikle de bağırsakların fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır. Taş vede kum oluşumunu engellemekte vede tuvalete çıkmayı sağlıklı hale getirmektedir.

Karaciğer organı, vücut içindeki toksinleri toplayıp atma görevini yapmaktadır. Yalnız bazı fonksiyonel bozukluklar sebebi ile karaciğer atamadığın da, bu toksinler yağlanmaya sebep olmaktadır. Karabuğday’da bulunan kolin adlı madde ile karaciğerdeki yağ oranını azaltmaktadır.

Karabuğday tohumunun faydası kadar, kabuklarının da bir çok faydası bulunmaktadır. Kabuklardan yapılan yastıklar, baş vede boyun ağrılarına iyi gelmektedir. Rahat bir uyku uyumanızı sağlamaktadır. Kabuklarından yapılan yastıklar, yazın serin, kışın ise sıcak tutmaktadır. Karabuğday kabukları yüzyıllarca köylüler tarafından kullanılmıştır.

Yüksek lif bulundurduğu için diyet yapanların listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Karabuğday uzun süre tok tutmakla birlikte, gün boyu vücudun enerji seviyesini yükseltmektedir. Diyet yapanların stres vede yorgunluk gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Potasyum kan seviyesini normal düzeyde tuttuğu için yüksek tansiyonu önlemektedir. Karabuğday’da potasyum bakımından zengin olduğu için yüksek tansiyonu tetiklemez vede tam tersi iyileştirmektedir. Kolesterol seviyesini de dengeleyerek, kalp vede damar hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Karabuğday Nasıl Kullanılır, yazımız da hazırladığımız karabuğday faydaları hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğerki sizin de karabuğday nasıl kullanılır, yazımız hakkında kafanıza takılan sorularınız varsa, bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Karabuğday nasıl kullanılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Tereyağlı Pilav Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six − one =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2018 Kardesiz Blog Designed