Karaciğer Hastalığının 12 Belirtisi Nedir?

Karaciğer Hastalığının 12 Belirtisi Nedir? Karaciğer Hastalığının Belirtileri Karaciğerin çalışmadığını gösteren belirtiler ile ilgili bilgiler yazımızda.

Karaciğer Hastalığının 12 Belirtisi Nedir? Karaciğer Hastalığının Belirtileri

Karaciğer Hastalığının 12 Belirtisi Nedir
Sayfa İçeriği: Karaciğer Hastalığının 12 Belirtisi Nedir

İnsan vücudun da, en büyük ve en önemli organ olan karaciğer, ağırlığı 1.5 kg vede görevi kandaki zehirli maddeleri temizlemektir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için karaciğerin çalışmadığını gösteren belirtiler ve karaciğer hastalığının belirtileri ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Karaciğer hastalığının 12 belirtisi nedir?

Karaciğer ile safra kesesi besinlerin işlenmesi sağlamaya yardımcı olmaktadır. Eğer karaciğer zarar görür vede işlevini kaybederse, bütün vücut bu durumdan etkilenmektedir. Bu nedenle karaciğere zarar veren, bazı belirtilere dikkat etmek gerekmektedir. Karaciğer organı dakika da 1 litre, kanı pompalar. Vücutta yer alan, 13.000 tane kimyevi dahildir. Vücuttaki kolesterolün %80’ini üretmektedir. Karaciğer, çalışmaz ise 24 gün süre hayatta kalabiliriz. Karaciğerin çalışmadığını ya da bir sorun olduğunu bazı belirtiler ile anlayabilirsiniz. Yazımızın devamına giderek karaciğerin çalışmadığını gösteren belirtilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Karaciğerin Hasarlı Olduğunu Gösteren Belirtiler

Karaciğerin Çalışmadığını Gösteren 12 Belirti

Karın ağrısı,
Kaşıntı,
Karın bölgesindeki farklılıklar,
Sarılık,
Dışkı renginin değişmesi,
İdrar renginin değişmesi,
İştah kaybı,
Sindirim sorunu,
Cılız vede bitkin hissetmek,
İshal, bulantı vede kusma.

Hasarlı olan karaciğer göğüs kafesinde vede karın bölgesin de ağrıya neden olmaktadır. Bu yer karaciğerin bulunduğu kısımdır. Kaşınan yeri, kaşımaktan güzel bir şey yoktur. Aşırı kaşınma ciddi sorun olabilmektedir. Karaciğerin hasar görmesi, cildin pul pul olmasına neden olmaktadır. Cildinizde morarma görebilirsiniz. Islak kremler, kaşınmayı geçirse de, sorun karaciğer ile alakalı ise önlem alınması gerekmektedir. Karın kısımındaki regl ilgili olmayan, kan kesinlik ile kontrol altına alınmalıdır. Karın altında ağrı ya da kramp oluşuyor ise, karaciğer hasar almış olabilmektedir. Kırmızı kan hücresi oksijen vede protein vücuda dağıtması için zorunlu olmaktadır. Karaciğer zarar alır ise, kırmızı kan hücreleri de bozulmaktadır. Karaciğer, safra üretmediğin de dışkı rengi de değişmektedir. Dışkı rengi soluk sarı vede gri renkte olması gerekmektedir. Eğer dışkı rengide değişme var ise karaciğer hasarlı olabilir. Sağlıklı besleniyor vede yeterince su içiyorsanız, idrar rengi banal olmalıdır. Bunlara rağmen eğer ki, idrar değişikliği rastlanıyor ise, karaciğer zarar aldığının göstergesidir.

Karaciğerin Çalışmadığını Gösteren Bazı Belirtiler

Midenin bozulması, karaciğerin hasar aldığını gösteren belirtiler arasında yer almaktadır. Bulantı, kusma vede ishal de bunlara dahildir. Bu belirtilere benzer olarak da, yemek zehirlenmesi, migren, erken gebelik vede bunalım gibi belirtiler olduğu için de, karaciğere ait olup, olmadığı da zor anlaşılmaktadır. Eğer bu belirtiler rastlanırsa, uzman hekime görünmeniz gerekmektedir. 8 saatlik uyku sonrası vede sağlıklı kahvaltı sonrası, eğer kendinizi bitkin hissediyor iseniz, vücudunuz da ters giden şeyler var demektir. Sorun ise, büyük ihtimalle karaciğer hasarıdır. Karaciğer düzgün çalışmadığı zaman, vücudunuz da fazla enerji tüketmektedir. Karaciğer, zehirli maddelerden temizlenmediğinde de, vücut hareketleri yavaşlar vede kendinizi bitkin hissedersiniz. Karaciğer ince bağırsak tarafından görülen, safranın yüzünden oluşan sorunlu organdır. Eğer ki, karaciğer çalışmaz ise, safra üretim yapamaz, bağırsak belirtiyi sindirim güçlüğü vede karın şişliği gibi problemler ortaya çıkabilir.

Karaciğer Hastalığının 12 Belirtisi Nedir, karaciğer hasar gördüğünda, safra üretemez vede besinler, yağlar hazmedilmez. Sonrasında ise, sağlıksız kilo kaybına vede iştah kaybına neden olmaktadır. Eğer ki sizin de karaciğer hastalığının 12 belirtisi nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Karaciğer hastalığının 12 belirtisi nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da karaciğer hastalığının 12 belirtisi yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bilişsel Terapi Danışanlara Nasıl Yardımcı Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed